PAUN PAUNOVIC Cropix
LIGA PRVAKA

Poraz aktualnog hrvatskog prvaka u Budimpešti, Splićani održavali rezultatski zaostatak pa posustali

U drugom susretu trećeg kola ove skupine Jadran Herceg Novi je pobijedio Crvenu zvezdu
Piše: Dean BauerObjavljeno: 18. listopad 2023. 22:16

FERENCVAROS - JADRAN 13:11 (2:1, 3:3, 6:2, 2:5)

FERENCVAROS: Szakonyi, Mandić 2, Pohl 2, Merkulov, Argyropoulos, Di Somma 2, Fekete 1, Molnar, Nagy 3, De. Varga 2, Jansik 1, Damonte, Vogel (15 obrana). TRENER: Balazs Nyeki.

JADRAN: Anić (2 obrane), Čagalj, Marinić Kragić 4 (2-2), Biljaka, Gruwell, Pejković, Bukić 2, Harkov 1, Radović, Vrlić 1, Fatović 3, Dužević, Marcelić (4 obrane). TRENER: Jure Marelja.

PETERCI: Ferencvaros -, Jadran 2-2.

OSOBNE POGREŠKE: Ferencvaros 8, Jadran 12. TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Merkulov (25), Harkov (27), Radović (31).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Ferencvaros 7-11 (63%), Jadran 2-6 (33%).

BUDIMPEŠTA - Plivalište Bela Komjadi. Gledatelja 1.200. Suci: Buch (Španjolska) i Polychronopoulos (Grčka).

Jadranaši su pretrpjeli prvi poraz u Ligi prvaka, zapravo i prvi poraz uopće ove sezone. Utjeha, ako utjehe u porazu ima, da je ovo poraz u gostima i to od fantastično jakog Ferencvarosa koji je zapravo tri četvrtine mađarske reprezentacije, momčadi svjetskog prvaka, ojačane još za najboljeg Srbina (Mandić), ponajboljeg Grka (Argyropoulos) i najboljeg Rusa (Merkulov). Ne tražimo alibi, niti on Splićanima treba, ali tako stoje stvari.

Svemu unatoč, Jadran je zapravo igrao vrlo dobro, čvrsto, kako se ponekad veli "muški", a definitivno hrabro. Osim... osim u trećoj četvrtini. Tih 8 minuta je odredilo pobjednika. Dionica u koju se ušlo s 5:4 za Mađare, a izašlo s prevelikih teško dostižnih 11:6. U toj četvrtini je Ferencvaros značajno ubrzao igru, bio neumoljiv s igračem više. Samo u tom razdoblju, fantastičnih 5-5. Jadran jen imao samo jednog igrača više i nije ga realizirao. Nadalje, proradila je "dalekometna bitnica" Ferencvarosa, a kada to rade mađarske momčadi, kada ih krene onda je slobodno - piši kuću propalo. Nismo to jednom vidjeli. Trener Marelja je neposredno nakon gola Ferencvarosa za vodstvo 10:6 s 2 igrača više (isključeni su bili Vrlić, pa Marinić Kragić) odmijenio i vratare. Ušao je Anić umjesto Marcelića, ali nije baš pomoglo. U sljedećeg su ga napadu domaći "izbušili" šutem sa 6-7 metara. S druge strane, Ferencvaros obrambeno odličan, a vratar Soma Vogel... To je dečko koji od 2020. raste i raste. Već je dugo jedan od najboljih na svijetu. Možda bi ga stavili i na broj 1 na planetu. Uostalom, 15 obrana! Pa, da je i na treningu 15 obrana, puno je.

Šteta jer je Jadran napominjemo igrao dobro veći dio utakmice, a dapače u zadnjoj se četvrtini zamalo potpuno vratio. Unijeli su Splićani nervozu lagano u domaćim redovima. Ključan trenutak je bio 1.45 minuta prije kraja. Odlična kontra Jadrana, potpuno je usamljen ostao nažalost baš najneiskusniji, Duje Pejković. Prvo je oklijevao, mislio dodati, a nema logike jer je sam. Znak nesigurnosti, onda je zaplivao malo naprijed, ali znali smo. Znali smo da će mu Vogel "skinuti". I jest. Na drugoj strani, Denes Varga minutu i pol prije kraja pogađa za 13:10.

- Teška fizička utakmica nakon koje mogu čestitati Ferencvarosu jer su jednostavno bili bolji. Imali smo priliku u zadnjoj četvrtini, imali smo šanse, nismo ih iskoristili sve i ovo je rezultat toga - nakon utakmice će trener Jadrana, Jure Marelja.

U ostalim susretima 3. kola, u skupini C je Jadran iz Herceg Novog u Trebinju petercima pobijedio beogradsku Crvenu zvezdu 21:20 (2:1, 0:2, 3:3, 3:2 - 13:12). Poredak: Ferencvaros 9, Jadran Split 6, Jadran (HN) 2, C. zvezda 1.

Skupina D: Spandau 04 - Vouliagmeni 14:13 (4:2, 5:4, 1:3, 4:4 - Ćuk 1 za domaćina) i Barceloneta - Marseille 9:7 (3:1,1:3, 3:1, 2:2). Poredak: Barceloneta 9, Spandau 04 6, Marseille 3, Vouliagmeni 0.

29. travanj 2024 13:39