Tri dana, tri lokacije, tri vrhunske priče. Tako bi se ukratko moglo sažeti 72. izdanje Memorijala Borisa Hanžekovića, najstarije sportske priredbe u Hrvatskoj, priredbe koja više od sedam desetljeća svjedoči o tome zašto je atletika kraljica sportova. Agilna ekipa koja vodi miting ove je godine odlučila još malo pomaknuti granice, pa je Hanžekovićev memorijal prvi put u povijesti održan kao trodnevno natjecanje. Uz glavni dio na stadionu Mladosti, bacanje kugle koje se od 2014. održava pored Gradskih fontana, ove je godine kao uvertira u cijelu priču uveden Zagreb City Challenge, pa smo tako na Trgu bana Jelačića mogli gledati nadmetanja troskokašica, motkašica i daljaša.
I bio je to pun pogodak jer atmosfera je na Trgu bila sjajna. Puno je ljudi, što ciljano što spontano, odlučilo pogledati vrhunsku atletiku, a sportaši su im uzvratili odličnom rezultatima. Slovenka Tina Šutej je, primjerice, srušila rekord mitinga, a prvi put u povijesti su dvojica hrvatskih daljaša, Filip Pravdica i Marko Čeko, na istom natjecanju skočila osam metara. I više nego dovoljno za visoku ocjenu i za namjeru da i City Challenge postane tradicija.
- Odaziv i atletičara i publike je bio velik, posebno s obzirom na to kakvo je bilo vrijeme. Mislim da su svi dionici zadovoljni, i Grad i Svjetska atletska federacija, tako da ne vidim razlog zašto ne bismo nastavili s tim. Ne nužno na Trgu, može biti i neka druga lokacija, ali mislim da će Zagreb City Challenge opstati - kaže projektni menadžer Hanžekovićeva memorijala Natko Bošnjak.
Želja je da se to natjecanje učini još dinamičnijim i atraktivnijim.
- Ideja je da to sljedeće godine imamo usporedno dvije discipline. Bilo smo ove godine ograničeni jednom stazom, ali postoje rješenja da dvije staze idu jedna uz drugu i onda možete imati paralelno motku i dalj, što bi bilo dinamičnije. Nastavili bismo kombinirati tehničke discipline koje su moguće. Istina, rekao je naš Martin Marković da bi volio bacati disk izvan stadion, ali to baš neće biti izvedivo, ha-ha. Ali, vis, motku, dalj i troskok možemo kombinirati, a pritom nam je cilj uvijek promovirati domaće atletičare - dodaje Bošnjak.
Kugla na Fontanama je, kao i obično, bila na vrhunskoj razini - Ryan Crouser je došao do pete pobjede, ponovno s hicem preko 22 metra (22,19). Na stadionu je, pak, dosta nevolja donijela kiša koja je sigurno utjecala na rezultate, ali uz to smo vidjeli rekorde mitinga na 400 m prepone i 1500 m za atletičarke, a formalno se kao rekordi mitinga vode i rezultati u onim disciplinama koje su prvi put održane u Zagrebu, milji za žene i 2000 m zapreke za muškarce.
Sve u svemu, Zagreb je s 88.381 bodom završio na 16. mjestu među ovogodišnjim svjetskim mitinzima i na visokom trećem mjestu kad su u pitanju mitinzi zlatne kategorije Continental Toura što je impresivno s obzirom na spomenute vremenske uvjete.
- Svjetska atletska federacija (WA) svoj poredak temelji na kvaliteti atletičara koji su nastupili i na ostvarenim rezultatima. Ukupno smo na 16. mjestu, a pritom smo 11. po kvaliteti atletičara i 21. po ostvarenim rezultatima iz čega se vidi da nam vrijeme baš nije bilo naklonjeno - istaknuo je Bošnjak.
Posebno je pritom zahvalio menadžeru mitinga, Slovaku Alfonsu Jucku, naglasivši kako radi čuda s budžetom koji ima na raspolaganju. A što na sve kaže sam Juck?
- Bilo je zadovoljstvo i drugu godinu raditi za zagrebački miting. Sretni smo jer je situacija s vremenom mogla biti i gora, na kraju smo uspjeli održati sve discipline bez promjene satnica iako je u jednom trenutku izgledalo loše. U nekim dijelovima Zagreba je bio snažan pljusak, a premda na stadionu nije bilo tako strašno, neki rezultati bi sasvim sigurno bili bolji da je vrijeme bilo lijepo.
Miting je ove sezone preseljen s utorka na nedjelju, što se također pokazalo dobrim i Juck naglašava da bi tako trebalo i nastaviti. I on je vrlo zadovoljan trećim mjestom među mitinzima Continental Tour Gold serije.
- To je dobra pozicija s obzirom da smo posljednji miting sezone i da su neki već umorni. A i cijela sezona je bila teža nego ikad, posebno za europske atletičare, jer smo prvi put u povijesti u istoj godini imali Svjetsko i Europsko prvenstvo, a Britanci i Igre Commonwealtha. Iz te pozicije, biti treći među Gold mitinzima je velik uspjeh. Jer, kao što i Natko kaže, radimo velike stvari s ograničenim budžetom u usporedbi s ostalima.
Slovački menadžer ističe da je teško mogao zamisliti bolji završetak mitinga od pobjede Sandre Perković u posljednjem hicu.
- Imali smo pet rekorda mitinga, isto toliko nacionalnih rekorda, kao i europski U-18 rekord Nielsa Larosa na 3000 metara. Kažu za njega da je novi Ingebrigtsen, vidjet ćemo hoće li biti tako, ali ostat će zapisano da je međunarodnu karijeru počeo u Zagrebu. Soufiane El Bakkali je bio pomalo razočaran jer je stvarno htio srušiti svjetski rekord na 2000 m zapreke, ali nije se poklopilo. U svakom slučaju, imali smo jako dobre rezultate sva tri dana, kao i publiku. Na stadionu je bilo više ljudi nego lani i moramo raditi na tome da uvijek bude pun.
I za kraj, pogled prema sljedećoj godini.
- Miting će opet biti u rujnu, ali još uvijek ne znamo točan datum. Kalendar je opet natrpan, a SP u Budimpešti je kasno što otežava situaciju mitinzima koji dolaze nakon toga. No, s druge strane, svi će biti u Europi jer su nakon SP-a Zürich i Bruxelles, a to je dobra pozicija da dovedemo vrhunske atletičare u Zagreb.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....