Linz je između 15. i 20. listopada bio domaćin Europskog prvenstva u stolnom tenisu na kojem je sudjelovala i hrvatska reprezentacija, a najbolji rezultat na tom natjecanju je ostvario 38-godišnji Andrej Gaćina. On je upisao dvije pobjede i plasirao se u osminu finala ovog natjecanja, a tim povodom smo ga ugostili u našem Sportcastu.
- Zadovoljan sam rezultatom jer sam se dva tjedna prije Europskog prvenstva ozlijedio. Nije bila teška ozljeda, malo istegnuće aduktora, ali s obzirom na to da sam imao puno ozljeda na istom mjestu, bojao sam se da se ne bi pogoršalo. Uspio sam doći do stanja da mogu igrati na EP. Nije me toliko izbacilo iz takta, možda mi je čak donijelo svježinu jer nisam toliko trenirao. Ionako mi moj trener govori da smanjim malo treninge, da ne trebam toliko trenirati s obzirom na to da imam 38 godina - rekao je Gaćina koji je u osmini finala poražen od njemačkog tenisača Patricka Franziske.
- Imao je odgovor na svaki moj udarac, na svaku moju servu i dobio me je zasluženo 4:1. Bio je bolji, svašta sam probao. Nakon susreta sam mu rekao da je dobro igrao, da je bio jako opušten, a on mi je odgovorio da je imao malu ozljedu kvadricepsa lijeve noge. Onda mi je bilo sve jasno - kad je netko malo ozlijeđen, onda je totalno opušten, mozak mu bolje radi, sve prije vidi i onda mi je bilo jasno zašto je tako izgledao u meču.
U stolnom tenisu se često radi o jednom ili dva poena koji promjene tijek susreta pa je zbog toga jako važna i psihološka priprema. Gaćina je tijekom karijere pazio i na taj dio priprema za natjecanja.
- Godina sam radio s psihologom, od svoje 15. godine pa imam posebne tehnike kako sačuvati mirnoću. U nekim situacijama je najvažnije koncentrirati se na sadašnjost, fokusirat će se samo na sljedeći poen i u tom trenutku dati sve od sebe pa će rezultat doći. Rezultat je neizbježan, bilo da je pobjeda, bilo da je poraz.
Na EP-u se Gaćina vratio i u konkurenciji parova koje nije godinama igrao iako je svojedobno jako bio uspješan s Portugalcem Marcosom Freitasom.
- S Freitasom sam imao dobre rezultate, osvojili smo i Europsko prvenstvo, a nakon što smo se obojica odlučili koncentrirati na pojedinačne karijere došle su i godine pa sam odlučio da se neću više trošiti na parovima. Sad sam se vratio, bio je dobar osjećaj, a moguće je da ću i u budućnosti igrati parove.
Nama je palo na pamet da udruži snage s Ivorom Banom, 21-godišnjim stolnotenisačem koji se odlično predstavio u Linzu, a ta bi kombinacija bila zanimljiva jer je Ban ljevak.
- Moguće je. Ako ću biti fizički spreman, zašto ne. Uvijek je bolje s Hrvatom podijeliti nego s nekim Portugalcem ili Danskom.
Nakon poraza od Franziske Gaćina je samo rekao ‘vidimo se u Zadru‘ jer će upravo u njegovom rodnom gradu sljedeće godine biti održano momčadsko prvenstvo Europe.
- To je ostvarenje sna. Nisam mogao ni očekivati da ću igrati u rodnom Zadru tako veliko natjecanje. Možemo li do nekog uspjeha? Hrvatskoj je jako malo nedostajalo do medalje na nekim prvenstvima tako da je sve moguće. Nadam se da ćemo svi biti spremni i onda bi mogli doći do pravog rezultata.
Iako je rođen u Zadru, Gaćina je većinu života proveo u Zagrebu gdje se cijela obitelj preselila zbog stolnog tenisa.
- S 12 godina sam se preselio iz Zadra u Zagreb jer je cijela baza stolnotenisača nekako bazirana u Zagrebu. Kad sam imao 18 godina roditelji su htjeli da idem na fakultet, a ja sam im rekao da mi daju 2-3 godine da probam napraviti nešto sa stolnim tenisom, da probam ući u top 100. Da nisam ušao, odustao bih od profesionalnog stolnog tenisa i krenuo na fakultet, ali ušao sam među 100 već u prvoj godini.
Što se globalnog stolnog tenisa tiče, ove godine smo na Olimpijskim igrama svjedočili fenomenu braće Lebrun, Felixa i Alexisa, koje su Francuzi u areni pratili kao da se radi o nogometnim zvijezdama.
- To je bilo super, nama drugim stolnotenisačima je odlično što se pojavio netko novi. Bila je strašna atmosfera - ja sam bio na rukometu, bio sam na vaterpolu i nigdje nije bila takva atmosfera. Ako igraš u isto vrijeme kad netko od njih, ti ne čuješ ništa na svojem stolu, ni lopticu ni ništa. Može li Felix Lebrun biti najbolji na svijetu? Može iako će Kinezi uvijek imati nekoga tko će iskočiti, sad je to Lin Shidong koji igra sjajno na zadnjim turnirima i njega će biti teško preskočiti. Braća Lebrun to mogu napraviti jer iza njih stoji cijela karavana što je jako važno da bi mogli doći do samog vrha.
O čemu smo još prićali s Gaćinom pogledajte u cijelom Sportcastu:
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....