RASPAD SISTEMA

RASPAD SISTEMA Francuska nanijela Hrvatskoj jedan od najružnijih poraza u povijesti, zabio nam je čak i Omeyer!

Veliki okršaj titana pretvorio se u igru mačke i miša, a Francuska je na Europskom prvenstvu u Poljskoj očitala rukometnu lekciju Hrvatskoj i pobijedila s 32:24.
Piše: Predrag ŽukinaObjavljeno: 23. siječanj 2016. 16:11

HRVATSKA - FRANCUSKA 24:32 (10:16)

HRVATSKA: Stevanović, Alilović; Marić, Duvnjak 5, Kopljar 3, Gojun, Horvat 3, Karačić 1, Štrlek 2, Čupić, Kovačević 3, Mamić, Šebetić 2, Slišković 3, Cindrić, Brozović 2.

FRANCUSKA: Gerard, Omeyer 1; Remili 1, Nyokas 1, Narcisse 4, Honrubia, N. Karabatić 3, Abalo 6, Sorhaindo 4, Guigou 5, L. Karabatić 3, Fabregas, Derot, Dipanda, Porte 4, Kounkoud.

ISKLJUČENJA: Hrvatska 10 minuta, Francuska 6 minuta.

SEDMERCI: Hrvatska 2/3, Francuska 4/5

Kao i toliko puta do sada, protiv Francuza nije se moglo, francuski igrači potvrdili su da su bauk našim rukometašima. Rukometni je klasik, nažalost, završio na klasičan način, novim porazom naših protiv jedine momčadi na svijetu s kojom imaju negativan međusobni omjer u zadnja dva desetljeća otkad hrvatski rukomet nastupa samostalno.

U utakmici 2. kola drugog kruga EP-a u Krakowu igrači Claudea Oneste nadvisili su izabranike Željka Babića uvjerljivim rezultom.... te im nisu ostavili niti teoretske i minimalne izglede za plasman u polufinale turnira. To znači da će naši igrači u travnju morati na olimpijske kvalifikacije da bi se plasirali među 12 izabranih momčadi koje će nastupiti na olimpijskom turniru u Rio de Janeiru.

Bez obzira na novi poraz, nije to tragedija hrvatskog rukometa jer nije sramota izgubiti od momčadi koja je aktualni europski, olimpijski i svjetski prvak. Ne treba sumnjati da su igrači Željka Babića željeli igrati svim srcem, no opet su imali očajan dan kao protiv Norveške kad im je malo toga polazilo za rukom, te boljima od sebe uopće nisu pružili dostojan otpor.

Počelo je odmah tvrdo kao i uvijek u utakmicama ovih dvaju suparnika, naši u obrani na rubu incidenta, Francuzi sa “štemerima” Karabatićima i isturenim Sorhaindoom. Na početku se činilo da će to biti igra snage i živaca, borba za svaku loptu do zadnjeg atoma snage, nažalost, nije bilo tako. Babić je u dosadašnjim utakmicama uspio poprilično poštedjeti Duvnjaka te je ovaj s Francuzima dobio rolu i u napadu i u obrani, ali ni to nije pomoglo. Francuzi su prvi nakon desetak minuta rovovske borbe prvi došli do dva pogotka razlike (5-3 i 6-4), ali i sami zatim primili dva pogotka u nizu za novi egal. U tom je dijelu posebno iskočio Ivan Slišković s tri dalekometna pogotka. Nažalost, bio je to najbolji period igre u prvom poluvremenu.

Nakon što je isključenje zaradio Šebetić, Francuzi su zabili tri ekspresna gola, Babić je morao zamijeniti Alilovića koji nije skinuo niti jedan udarac, i počeo je novi lov naših na suparničku prednost. Dakako, igra Babićevih igrača nije bila ni približno lepršava kao u zadnje dvije utakmice, majstori Francuzi igrali su pokretnu obranu i kidali svaku vezu među našim igračima u napadu. Neka 3-2-1, na trenutke “divlja” 3-3 obrana omogućila je Francuzima nekoliko laganih pogodaka, pomogao je i “prokleti” Thierry Omeyer s nekoliko obrana. S druge strane, ni Stevanović se nije istaknuo na vratima te je rezultat uoči odlaska na odmor povećan na velikih šest (16-10)

S jednom obranom vratara u 30 minuta bolje se nije niti moglo očekivati. Nažalost, početak drugog dijela donio je još puno goru sliku, Francuzi su se odvojili na deset razlike, ali Babićeva reakcija s time-outom nije pomogla, utakmica je u samo nekoliko minuta drugog dijela riješena. Ostatak večeri bio je tek puko odbrojavanje do kraja utakmice, za naše i borba da ne dožive teški debakl. Nažalost, završilo je najgorim porazom u 25 godina dugoj povijesti odigravanja susreta ovih dvaju suparnika. Dosad je najgori poraz bio onaj 23-29 iz polufinala EP-a u Švicarskoj 2006...

“Alfa i omega” hrvatskog rukometa Zoran Gobac ispao je mizeran prorok. Dolazeći na utakmicu ušao je kroz novinarske prostore i bio je optimist:

- Dobijamo, siguran sam! Pobijedit ćemo sa četiri razlike!

Nije Gobac pogodio, nisu ni naši igrači koji će se morati zadovoljiti eventualnom borbom za peto mjesto, a prije toga će igrati posljednju utakmicu u skupini s domaćinom Poljskom...

U posljednjoj utakmici u skupini, Hrvatska će u srijedu, 27. siječnja (20.30 sati), igrati protiv domaćina EP-a Poljske.

KRAJ UTAKMICE

59' - sada je i Omeyer zabio Hrvatskoj, naši su otišli u napad bez golmana, igrač-golman je pucao Francuzima i promašio, a slavni vratar zabio u praznu mrežu

55' - više niti jedna reprezentaciju ne igra ozbiljnu obranu, čeka se samo kraj utakmice, ali razlika se ne smanjuje, sada je minus osam

50' - Brozović je sada zabio dva gola zaredom i smanjio na minus 8, ali Narcisse odmah odgovara

45' - Porte je dignuo razliku na plus 10

42' - Duvnjak s igračem više smanjio na osam golova razlike, ali Gigou iz kontre opet diže

40' - Kopljar je sada smanjio na devet razlike

38' - Francuzi i dalje igraju s najboljiom postavom iako vode deset razlike. Hrvatska se sada samo bori da ne doživi debakl

35' - Abalo je s igračem manje dignuo na 19:10, ali smanjio je Štrlek

34' - Hrvatska ni s igračem više ne uspijeva zabiti, sada je Ćupić s krila pogodio vratnicu

32' - Francuska je drugo poluvrijeme otvorila s 2:0, Hrvatskoj prijeti rezultatska katastrofa

31' - nastavlja se rešetanje iz prvog dijela. Abalo je nakon 'prebrojavanja' zabio za sedam razlike, na drugoj strani je ponovno sjajno obranio Omeyer

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

30' - Francuska na poluvremenu ima šest golova razlike i to sasvim zasluženo. Omeyer je skupio šest obrana prema samo jednoj naših vratara, a francuski napad funkcionira savršeno. Hrvatska igra u napadu svela se na pokoji dalekometni pokušaj, ostaje 30 minuta za popravak dojma

29' - Francuzi prekrasnom akcijom u napadu odlaze na pet golova razlike, a potom i na konačnih plus šest na poluvremenu.

28' - Francuzi zabijaju i s igračem manje i ponovno odlaze na plus 4

27 ' - GOOOL! Na minus 3 je sa sedam metara smanjio Horvat, uspio je probiti Omeyera

26' - češki suci prvi puta sude isključenje Francuzima, na klupu mora Gigou, ali Štrlekov udarac brani Omeyer koji je skupio šest obrana (naši vratari su na jednoj)

25' - Francuska ima plus 4, zabio je Karabatić

24' - Francuska s igračem više ponovno diže razliku na plus 3, iz kontre je zabio Narcisse

21' - miniserija Hrvatske - sada je zabio Štrlek s krila, ali ponovno imamo igrača manje, isključen je Brozović a Francuska dobiva četvrti sedmerac na utakmici za Gigoua koji opet zabija

20' - zabio je Zlatko Horvat sa sedam metara, ali ponovno je Francuska odigrala matematički precizan napad, izborila sedmerac i Gigou je probio i Stevanovića. Na drugoj strani je uzvratio Šebetić.

17' - promjena golmana - umjesto Alilovića je ušao Stevanović, a Željko Babić je pozvao svoju prvu minutu odmora

16' - prvo isključenje na utakmici suđeno je Šebetiću, a zabio je Sorhaindo za 7:6. Odmah u sljedećem napadu Abalo zabija svoj četvrti gol za dva gol arazlike.

15' - GOOOL! Francuska je uspjela usporiti napad Hrvatske, ali uspio je sada dvaput zabiti Slišković s devet metara

13' - ponovno je zabio Abalo za dva razlike, prvi put sa svoje pozicije - desnog krila

12' - Abalo je zabio svoj drugi gol za prvo vodstvo od dva gola razlike. Nasreću, odmah je Duvnjak smanjio na 5:4

10' - Francuska po prvi put vodi, ponovno je zabio Gigou iz sedmerca, a Ćupić je na drugoj strani pogodio gredu, također iz sedmerca

9' - prvi sedmerac za Francuze, izjednačio je Gigou, a Omeyer na drugoj strani obranio Marku Kopljaru

7' - Kopljar zabija svoj prvi gol za 3:2 preko francuskog bedema

6' - Francuska je izjednačila preko Abaloa, nakon što je Omeyer Mariću obranio udarac sa šest metara

3' - GOOL! Hrvatska opet vodi, zabio je Duvnjak nakon jednog dugog napada

2' - GOOOL! Hrvatska je povela, svoj prvi gol zabio je Marić, ali odmah je izjednačio Karabatić

1' - utakmica je počela, dobra vijest za Hrvatsku je da danas nema Mahea, sjajnog desnog vanjskog igrača francuske reprezentacije koji se ozlijedio protiv Bjelorusije