Cropix/Marko Todorov
HOKEJ

Poraz Hrvatske od Ukrajine

Piše: HinaObjavljeno: 19. travanj 2016. 00:30

Hrvatski hokejaši doživjeli su u ponedjeljak i drugi poraz na Svjetskom prvenstvu Divizije I skupina B pred oko 2000 navijača u zagrebačkom Domu sportova, gdje je bolja od njih bila Ukrajina s 4-1 (2-1, 2-0, 0-0).

Svoju prvu utakmicu na ovom SP-u odigrao je Borna Rendulić koji je svojim dolaskom promijenio sliku naše reprezentacije i dao Alanu Letangu veću mogućnost kombiniranja kod slaganja napadačkih linija. Hrvatska je u nedjelju protiv Velike Britanije bila klizački i fizički inferiorna, dok je protiv Ukrajine u prvoj trećini bila nadmoćnija, što se vidjelo i u broju udaraca (13-7). Protiv Britanaca su hrvatski oklopnici u cijeloj utakmici uputili 14 udaraca.

No, velika slabost naše reprezentacije bila je defenzivna reakcija. Ukrajinci su kod svakog organiziranog ulaska u hrvatsku trećinu bili opasni, a često i učinkoviti. Tako je Černjišenko već u 3. minuti u solo akciji izbio pred Matu Tomljenovića i svladao ga za vodstvo gostiju. Unatoč inicijativi hrvatskih hokejaša i prijetnjama ukrajinskim vratima, gosti su u 15. minuti udvostručili prednost pogotkom Isajenka.

Luka Miličić je u 19. minuti, na dodavanje Luke Jarčova, uspio svladati ukrajinskog vratara Zaharačenka i vratio rezultatsku neizvjesnost. No, ona, nažalost, nije dugo potrajala. Već u 13. sekundi druge trećine Viktor Zaharov je iz mrtvog kuta pogodio Tomljenovića od kojeg se pločica odbila u mrežu. Ukrajinci su u 27. minuti preko Šafarenka lakoćom realizirali situaciju kad su imali dva igrača više i povećali vodstvo na 4-1.

U posljednjoj trećini suci su se razmahali isključenjima i učinili završnicu nepotrebno nervoznom. Unatoč brojnim pokušajima, hrvatski hokejaši ostali su na jednom pogotku, a ni Ukrajinci više nisu uspjeli svladati Tomljenovića.

Nakon dana stanke hrvatske hokejaše u srijedu čeka dvoboj protiv posljednjeplasirane Rumunjske koja je u prva dva nastupa doživjela uvjerljive poraze od Ukrajine (1-6) i Litve (1-5). Pobjeda u tom dvoboju Hrvatskoj gotovo sigurno donosi opstanak u skupini B, što je bio osnovni cilj uoči početka natjecanja.

Drugi dan natjecanja u Domu sportova donio je prvo iznenađenje. Velika Britanija je tek u produžetku svladala Estoniju s 4-3, iako su Britanci u 21. minuti vodili 3-1. Estonci su s dva pogotka uspjeli doći do prvog boda, a veselje britanskim navijačima i drugi bod svojoj reprezentaciji donio je Dowd pogotkom u četvrtoj minuti produžetka.

Litva je nakon uvjerljivih 7-2 protiv Estonije i u drugom kolu bila uvjerljiva te sa 5-1 nadigrala Rumunjsku koja se nakon dva kola prometnula u glavnog kandidata za ispadanje.

HRVATSKA - UKRAJINA 1-4 (1-2, 0-2, 0-0)

Zagreb, Dom sportova. Gledatelja: 2000.

Strijelci: 0-1 Černjišenko (3), 0-2 Isajenko (15), 1-2 Mikulić (19), 1-3 Zaharov (21), 1-4 Šafarenko (27) - PP2