Hrvatski olimpijski odbor proslavio je 33. rođendan. Naime, naša nacionalna olimpijska organizacija utemeljena je 10. rujna 1991. te je od tada počela hrvatska olimpijska priča u moderno doba, odnosno pod vlastitim znakovljem i imenom. Ova je, pak, obljetnica obilježena na možda ponajbolji, najprimjereniji način. Uručivanjem Nagrade Dražen Petrović za nadarenije mlade sportašice i sportaše u državi, mlađe od 20 godina.
Velika očekivanja bez pritiska
Prvi put su ove nagrade i pod ovime imenom dodijeljene 2007. Tada su laureati bili prezimenjaci, Danijela Grgić (atletika) i Filip Grgić (taekwondo), u ekipnoj konkurenciji juniorska odbojkaška ženska vrsta, te u muškoj juniorska rukometna reprezentacija. Momčad u kojoj su recimo tada bili Domagoj Duvnjak, Manuel Štrlek, Igor Karačić...
Mnoga su kasnije velika hrvatska sportska imena bili laureati Draženove nagrade koju dodijeljuje HOO. Od Martine Zubčić, Sandre Perković, danas Elkasević, Barbara Matić (čak dvaput), Filip Hrgović, Ana Konjuh, Luka Bukić, Loren Fatović, Ante Vukičević, Borna Ćorić, Miran Maričić... Nagrada Dražen Petrović je dokazano i potvrđeno određeni smjerokaz koji bi od mladih, nadarenih sportašica i sportaša mogao koju godinu kasnije osvojiti olimpijsku kolajnu, naslov svjetskog prvaka, europske prvakinje.
U utorak je u hotelu Sheraton upriličena 18. godišnja dodjela Nagrade Dražen Petrović. Ujedno, prvi put s dodatkom jer su svi nagrađeni osim plakete dobili i statuu Dražena Petrovića, rad akademskog kipara Nevena Bilića, profesora na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Sve nagrađene je uz Sinišu Krajača, glavnog tajnika HOO i Biserku Petrović, pozdravio i Tonči Glavina, ministar turizma i sporta, naglasivši:
- Lijepo je vidjeti ovoliko puno lica, velikih sportskih nada. Od vas imamo velika očekivanja, ali bez pritiska molim. Proteklih su godina mnoga poznata imena hrvatskog sporta osvajali ovu nagradu. Očekujemo jednako to i od vas, velike sportske rezultate. Na tom će vas putu i dalje, kao i dosad pratiti Vlada Republike Hrvatske. Od 2016. godine smo utrostručili proračun HOO, učetverostručili proračunska izdvajanja za sport.
U kategoriji najveća muška nada hrvatskog sporta, nagrađena su dvojica sportaša - Toma Smirčić (jedrenje, 2010. godište), osvajač srebra u tzv. malom laseru na EP do 16 godina i Lucijan Nikolić (taekwondo, 2009), kadetski doprvak Europe u kategoriji do 152 cm.
Najveće ženske sportske nade su Petra Uglješić (taekwondo, 2010. godište), kadetska prvakinja Europe do 152 cm i Vita Erceg (jedrenje, 2010) kadetska prvakinja Europe, klasa optimist.
Najuspješniji sportski par dao je badminton i to su Jelena Buchberger (2006) i Roko Pipunić (2006), osvajači prvog mjesta u Europskom kupu 2023.
Najuspješnija momčad mlađih uzrasta je košarkaška vrsta 3x3 do 17 godina, prvaci Europe iz rujna prošle godine u sastavu Roko Cetina (2006), Vito Mlatac (2006), Juraj Brkić (2006) i Niko Bandov (2006).
Nagrada i streljačicama
Najuspješniji ženski sastav, time laureatkinje Nagrade Dražen Petrović je juniorska reprezentacija u streljaštvu - Lana Špirelja (2005), Anna Ćukušić (2006) i Marija Maglica (2010). Ove djevojke su na juniorskom EP u Osijeku u lipnju ove godine osvojile zlato (pištolj 25 m) i srebro (trio).
U kategoriji najuspješniji sportaš, imamo dvojicu. To su Roko Farkaš (2005), juniorski svjetski prvak u skoku u dalj, te biatlonac Matija Legović (2005) koji je pak juniorski prvak Europe u masovnom startu, te dvostruki europski juniorski doprvak u sprintu i supersprintu).
Zaključno, dobitnica Nagrade Dražen Petrović za najuspješniju sportašicu mlađih dobnih uzrasta je Jana Košćak (2006), juniorska svjetska prvakinja u sedmoboju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....