EMMI KORHONEN Afp
SVJETSKO PRVENSTVO

Amerikanci pobjedom protiv Šveđana osigurali prvo mjesto u skupini, Latvijci posljednji četvrtfinalisti

Amerikancima je pobjedu donio Dylan Samberg golom u drugoj minuti produžetka
Piše: HinaObjavljeno: 23. svibanj 2023. 20:00

Američki hokejaši pobijedili su Šveđane s 4:3 u produžetku dvoboja posljednjeg kola Svjetskog prvenstva elitne divizije odigranoj u utorak u Tampereu i time osvojili prvo mjesto u A grupi, dok je reprezentacija Kanade u Rigi svladala Češku s 3:1 i tako će s druge pozicije u B grupi ući u četvrtfinale.

Amerikancima je pobjedu donio Dylan Samberg golom u drugoj minuti produžetka, nakon što je njegova reprezentacija u posljednjoj trećini ispustila prednost od dva pogotka.

Leo Carlsson je u desetoj minuti donio vodstvo Švedskoj, na što je američka reprezentacija odgovorila s tri uzastopna gola. U prvoj trećini je izjednačio Nick Bonino (17), a u drugoj su za Amerikance u situacijama s igračem više pogađali Conor Garland (34) i Lane Hutson (40). Šveđani su bolju igru u zadnjoj trećini okrunili drugim pogotkom Lea Carlssona (55) te izjednačenjem za produžetak koji im je donio Timothy Liljegren (58).

No, na kraju su ostali samo s jednim osvojenim bodom i na drugom mjestu u skupini. Bez obzira na ishod posljednjeg dvoboja u skupini u kojem se sastaju Finska i Danska, iz grupe A će kao prvi u četvrtfinale Amerikanci, Šveđani su ‘broj 2‘, s trećeg mjesta idu Finci, a četvrti su Nijemci koji su s 5:0 u utorak nadigrali Francuze. Iz A grupe je u niži rang preselila Mađarska.

U Rigi je nakon dvije trećine dvoboja Kanade i Češke rezultat bio 1:1, golovima Peytona Krebsa (20) za Kanadu i Martina Kauta (23) za Češku. U posljednjoj dionici mreža Kanađana ostala je netaknuta, a Tyler Myers (45) i Lawson Crouse (60) su svojim pogocima donijeli pobjedu reprezentaciji s javorovim listom pa će Kanada kao ‘broj 2‘ u grupi B ući u četvrtfinale.

Česi će kao trećeplasirani u četvrtfinalu igrati protiv Švedske u Tampereu, a Kanađani u Rigi dočekuju Fince.

Latvijci posljednji četvrtfinalisti

Hokejaši Latvije postali su posljednji četvrtfinalisti Svjetskog prvenstva elitne divizije, a do tog su uspjeha došli svladavši u posljednjem nastupu do večeras neporaženu Švicarsku sa 4-3 u produžetku, čime su preskočili Slovačku i Češku te će kao trećeplasirana momčad B grupe za mjesto u polufinalu igrati protiv Švedske.

Pred više od 9000 navijača u Areni Riga, Latvijci su nošeni fanatičnim navijanjem uspjeli ostvariti zacrtani cilj, iako su se nakon vodstva od 2-1 na kraju druge trećine morali spašavati, jer su Švicarci u zadnjoj trećini poveli 3-2. Na prvi gol se čekalo do 22. minute, kad je Ralfs Freibergs doveo Latviju u vodstvo. Izjedančio je Kevin Fiala (27), a 32 sekunde poslije Rodrigo Abols je ponovno donio prednost domaćoj reprezentaciji.

U Areni Riga je nastao tajac kad su Švicarci golovima Marca Mirande (48) i Andresa Ambuehla (54) poveli 3-2. No, u 55. minuti su domaći navijači ponovno slavili, jer je Kaspars Daugavinš postigao izjednačujući pogodak. Bod je bio dovoljan da Latvija prestigne Slovačku i osvoji četvrto mjesto, ali domaći hokejaši su još jednim pogotkom, a postigao ga je Rudolfs Balcers u 3. minuti produžetka, osvojili dodatni bod i njime preskočili i Češku te osvojili treće mjesto u svojoj skupini.

Ono im je za suparnika u četvrtfinalu donijelo Šveđane koji su u Tampereu istim rezultatom izgubili u produžetku od Amerikanaca utakmicu za prvo mjesto u skupini A. Šveđani će na put u Rigu, gdje ih u četvrtak (19.20 sati) čeka domaća reprezenatcija.

Finska, koja je plasman u četvrtfinale proslavila u revijalnom tonu, pobijedivši u zadnjem kolu Dansku sa 7-1, će kao drugi domaćin turnira istoga dana u isto vrijeme u Tampereu dočekati Kanadu, koja je pobjedom nad Češkom s 3-1 osvojila drugo mjesto u skupini B.

Švicarska će u Rigi za mjesto u polufinalu igrati protiv Njemačke u terminu od 15.20 sati, dok će istovremeno u Tampereu snage odmjeriti reprezentacije SAD-a i Češke.

Oba polufinalna dvoboja na rasporedu su u subotu u Tampereu, gdje će u nedjelju biti odigrane i utakmice za odličja.