OI PLIVANJE

NAJVEĆI IKAD Phelps sa 19 medalja najuspješniji olimpijac, Ye Shiwen opet do zlata

Piše: HinaObjavljeno: 31. srpanj 2012. 23:49

Osvojivši večeras zlato u štafeti 4x200 slobodno i srebro na 200 delfin američki plivač Michael Phelps je stigao do brojke od 19 olimpijskih medalja čime je postao najuspješniji olimpijac svih vremena.

Phelps je osvojio 15 zlatnih, dvije srebrne i dvije brončane medalje. Američki plivač iz Towsona u saveznoj državi Maryland preskočio je rusku gimnastičarku Larisu Latinjinu koja je na OI u Melbourneu (1956), Rimu (1960) i Tokiju (1964) osvojila ukupno 18 medalja - devet zlata, pet srebra i četiri bronce.

- Bilo je posve jasno kako će me Phelps nadmašiti. Navijala sam za njega, poručila je 77-godišnja Latinjina.

Michael Phelps prije zlata u štafeti osvojio je 18. olimpijsku medalju, ali nije bio nimalo zadovoljan. Zlato je, naime, ispustio u posljednjim centimetrima utrke na 200 metara leptir...

Radi se o najjačoj Phelpsovoj disciplini u kojoj je osvajao zlatna odličja u Ateni 2004. i Pekingu prije četiri godine. Nakon što je na 400 mješovito na Olimpijskim igrama u Londonu ostao bez medalje, u današnjoj je utrci tražio "iskupljenje" i potvrdu da je u britansku prijestolnicu stigao u vrhunskoj formi.

Sve do finiša utrke činilo se da mu zlato ne može izmaknuti. Vodio je od samog početka i imao sve u svojim rukama, ali "promašio" je ulazak u cilj. Nije posljednjim zamahom uspio dotaknuti zid, za razliku od 20-godišnjeg Južnoafrikanca Chada le Closa koji je savršenim ulaskom u cilj pobijedio Phelpsa za pet stotinki. Postavio je pritom Le Clos novi afrički rekord (1:52.96) i osvojio prvu olimpijsku medalju u karijeri. Broncu je ugrabio Japanac Takeshi Matsuda, a austrijski plivač hrvatskog porijekla Dinko Jukić završio je na četvrtom mjestu.

Iako mu ova utrka neće ostati u lijepom sjećanju, Phelps je njome ušao u povijest. Na kontu sada ima 18 olimpijskih medalja čime se na prvom mjestu izjednačio s legendarnom gimnastičarkom Larisom Latinjinom. Amerikanac je, međutim, osvojio 14 zlata, dok ih je Ruskinja skupila "samo" devet.

Na 200 metara mješovito kod plivačica je, baš kao i na dvostruko dužoj dionici, slavila 16-godišnja Kineskinja Ye Shiwen. Nakon što je na 400 metara postavila čudesni svjetski rekord i nevjerojatno brzo otplivala zadnjih 50 metara, mnogi su doveli u pitanje njezino poštenje, no kineskoj tinejdžerici to nije poremetilo koncentraciju. Osvojila je drugo zlato u Londonu, postavila olimpijski rekord (2:07.57) i ostavila iza sebe Australku Aliciju Coutts i Amerikanku Caitlin Leverenz.

Na 200 metara slobodno kod plivačica slavila je Phelpsova sunarodnjakinja, 22-godišnja Allison Schmitt, srebrna s dvostruko duže dionice. Večeras je do cilja doplivala u vremenu novog olimpijskog rekorda - 1:53.61. Deklasirala je konkurenciju, tako da je drugoplasirana Francuskinja Camille Muffat zaostala za njom gotovo pune dvije sekunde. Bronca je pripala Australki Bronte Barratt.