NAŠI U ČETVRTFINALU

Mađari u zadnjoj minuti slomili Hrvate, za polufinale igramo protiv Italije!

Piše: Dean BauerObjavljeno: 21. srpanj 2014. 20:04

Barakude su u četvrtfinalu, u kojem će se u srijedu od 19 sati sučeliti dobrim nam znancima, Italiji. U drugom četvrtfinalu, nakon Hrvatska - Italija, u vodi će se sučeliti Srbija i Grčka. Pobjednici skupina, Mađarska odnosno Crna Gora, izravno su se već plasirali u polufinale. To je najznačajniji zaključak nakon okončanog dijela nadmetanja po skupinama na 21. vaterpolskom Europskom prvenstvu. Sa spoznajom osiguranog prolaska nakon pobjede Srbije protiv Španjolske, naš sraz s domaćinom, ako ništa drugo, bio je lišen dramatike neizvjesnosti glede konačnog ishoda. Naime, doista bi bilo "čupavo" da nam je sraz protiv 13 Mađara u vodi i još 5.600 na ispunjenim tribinama bio "biti ili ne biti"...

Počelo je dobro. Prvo briljira Pavić zaustavivši dva šuta Daniela Varge, pa onda i ljevorukog Norberta Madarasa. Pavić je samo u prvih osam minuta prikupio čak šest obrana. U napadu solidno, pače i više od toga. Ivan Milaković je u 4. minuti postigao svoj prvi gol na cijelom ovom EP-u, izvana s lijevog vanjskog. Pola minute prije kraja prve dionice Sukno je doveo Hrvatsku u prednost 2:0. Početak druge četvrtine donio je nove nevolje Mađarima. Nakon gola Šetke u 2. minuti druge četvrtine bilo već 3:0 za Hrvatsku!

No, kako smo mi poveli s tri gola u nizu, tako su i Mađari poravnali. Sva tri udarca izvana, mađarska poslastica i neobranjivo, iako je čak pri dva projektila Pavić bio blizu obrane. Norbert Hosnyanszky s lijevog vanjskog i s osam metara, pa Erdelyi s desnog vanjskog sa šest metara i konačno opako dobar Marton Szivos. U ovom je razdoblju na hrvatsku žalost naš prvi branič Andro Bušlje dobio drugu osobnu pogrešku, ali Maro Joković golom iz peterca dvije i pol minute prije kraja ostavlja Barakude i dalje u minimalnoj prednosti.

Jedan od najopasnijih Mađara, bivši primorjaš Denes Varga, prvi je pogodak postigao tek 1.45 minuta prije "velikog odmora" ili poluvremena, za 4:4. Prvo vodstvo Mađarske ubilježismo tek tri minute prije kraja treće dionice (Madaras), kada su prvi put iskoristili brojčanu prednost i to tek iz petog navrata. Sandro Sukno je sjajnim golom po sredini iste već minute anulirao tu prednost domaćina (5:5).

Zadnju su već četvrtinu malo obilježili i suci. Tothu se priznaje sumnjiv gol za 6:5 (2 metra!?), naši centri u napadu teško su zarađivali izbačaje. Ipak, Muslim s igračem više poravnava 3 i pol minute prije kraja (6:6). Nitko nije ovako namučio Mađare, nitko kao Hrvati. Sjajna uvertira, obećavajuća igra uoči četvrtfinala. Samo 45 sekundi prije kraja centar Harai je s dva metra na asist Madarasa pogodio za vodstvo i na koncu pobjedu - 7:6!

MAĐARSKA - HRVATSKA 7:6 (0:2, 4:2, 1:1, 2:1)

BUDIMPEŠTA Plivalište Alfred Hajos. Gledatelja 5.600. Suci: Stavropoulos (Grčka) i Koganov (Azerbajdžan). Opunomoćenici: Šaronov (Rusija) i Firoiu (Njemačka).

MAĐARSKA: Nagy (12 obrana), Gor-Nagy, Madaras 1, Erdelyi 1, Vamos, Hosnyanszky 1, Ad. Decker, Szivos 1, Da. Varga, De. Varga 1, Toth 1, Harai 1, Ad. Decker. IZBORNIK: Tibor Benedek

HRVATSKA: Pavić (15 obrana), Bukić, I. Milaković 1, Lončar, Joković 1 (1), Buljubašić, Muslim 1, Bušlje, Sukno 2, Dobud, Šetka 1, D. Živković, Bijač. IZBORNIK: Ivica Tucak

PETERCI: Mađarska -, Hrvatska 1-1. OSOBNE POGREŠKE: Mađarska 12, Hrvatska 8. TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Gor-Nagy (24). ISKLJUČENJE S PRAVOM ZAMJENE: Hosnyanszky (24). REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Mađarska 2-8 (25%), Hrvatska 3-8 (38%)

Srbija u ranijoj utakmici svladala Španjolsku i Hrvatskoj osigurala prolaz u četvrtfinale

Hrvatska je u četvrtfinalu Europskog prvenstva! Barakude su sigurni četvrtfinalisti postali danas kasno poslijepodne, budući da je u pretposljednjoj utakmici naše skupine B remija nije bilo. Srbija je pobijedila Španjolsku 8:6, ali Furija će imati za čime žaliti jer Srbija nije baš odigrala očaravajuće. Štoviše, igrač više im je bio, što je teško za povjerovati, ali i još lošiji od našeg u prvom dijelu EP-a. Srbi su naime od 9 napada s brojčanom prednosti iskoristili samo jedan jedini. Taj je baš bio i njihov zadnji, za Prlainovićev gol za 8:5 pred kraj susreta.

Žalit će Španjolci što na ovo prvenstvo primarno nisu poveli boljeg, svojeg najboljeg vratara. Čuvar mreže Barcelonete Daniel Lopez zbog svađe s izbornikom ostao je doma. S tim da je to bila odluka izbornika Gabriela Hernandeza. Sadašnji vratar Aguila i jučer je 'briljirao'. Samo 4 obrane, od čega prva u tek 20. minuti, ali i jedan - autogol!? Sam je nespretno ugurao loptu u mrežu i to pri vodstvu Srba 6:4. Taj je gol bio za 7:4, a do kraja još samo 4 minute. Dalje, Španjolci su imali napadački samo dvojicu raspoloženih igrača, Espanola i Molinu.

Kada se sve sabere, kao i podatak da je najbolji pojedinac Srbije bio vratar Gojko Pijetlović sa 12 obrana od kojih je jedna bio peterac, onda je jasnije zašto navodimo da Španjolska ima za čime žaliti. Iz skupine B ili tzv. skupine smrti, u daljnju borbu za najviši plasman odlaze svjetski prvak Mađarska, europski prvak Srbija i olimpijski pobjednik Hrvatska, bez obzira na večerašnji ishod dvoboja naših igrača i Mađara (dvoboj počinje u 20.30 sati). Izgubimo li ili remiziramo, bit ćemo treći u skupini, pobjeda nas vodi na drugo mjesto...

SRBIJA - ŠPANJOLSKA 8:6 (2:2, 1:0, 1:1, 4:3)

SRBIJA: G. Pijetlović, Mandić 1, Gocić, Ranđelović, Ćuk 2, D. Pijetlović 1, Nikić, Aleksić 1, Rađen, Filipović 1, Prlainović 1, S. Mitrović 1, B. Mitrović. IZBORNIK: Dejan Savić

ŠPANJOLSKA: Aguilar, Munarriz, Bustos, Roca, Molina 2, Minguell, Sziranyi, Espanol 4 (1+0), Larumbe, Fernandez, Mallarach, Garcia, Lorrio. IZBORNIK: Gabriel Hernandez

21. rujan 2024 12:47