SKIJAŠKI SKOKOVI

Kamil Stoch pomeo konkurenciju, Slovenac Peter Prevc uzeo srebrnu medalju!

Apsolutno je najveće razočaranje Gregor Schlierenzauer. Austrijanac nije završio ni među deset najboljih, iako se od njega očekivalo da bude u vrhu
Piše: Ivan JelkićObjavljeno: 09. veljača 2014. 21:53

Iako su imali velikog Adama Malysza, simpatičnog brkatog "vojaka" iz Wisle, Poljska od Wojciecha Fortune i Sappora 1972. godine nije imala olimpijskog pobjednika . Od danas ga imaju u Kamilu Stochu.

Sjajni Poljak osvojio je zlatnu medalju na "maloj" skakaonici u Sočiju gdje nije ostavio ni mrvicu šanse konkurentima. Već nakon prve serije i fenomenalnog skoka od 105,5 metara Stoch je pobjegao na velikih šest bodova prednosti ispred prvog sljedećeg.

Bilo je jasno da samo Poljakov kiks ili čudesni skok nekoga od prvih pratitelja, Andersa Bardala i Petera Prevca, može upropastiti poljsko slavlje na skakaonici Gorki. Nije se dogodilo ni jedno od toga, dapače, kada je Stoch ostao sam, posljednji na zaletišu u finalnoj rundi, trebao mu je samo prosječan skok u gornjoj polovici 90 metara.

Međutim, da ne bi bilo nikakve neizvjesnosti Stoch je potegao još jednom preko granice od stotinu metara. Aterirao je na 103,5 i odmah počeo sa slavljem.

Slavilo se i u taboru slovenske reprezentacije. Peter Prevc uspio je u drugom pokušaju zamijeniti mjesta s Bardalom pa kući nosi srebrnu medalju, dok će u Norvešku bronca.

Velesila Austrija ostala je, pak, praznih ruku, samo korak do postolja. I to zahvaljujući onima od kojih se to najmanje očekivalo. Thomas Diethart, senzacionalni pobjednik Novogodišnje turneje 4 skakaonice, uzeo je "drvenu medalju", a njegov sunarodnjak Hayböck bio je mjesto niže.

Apsolutno je najveće razočaranje Gregor Schlierenzauer. Austrijanac nije završio ni među deset najboljih, iako se od njega očekivalo da bude u vrhu. No, najbolji skakač današnjice prvi je pokušaj da dođe do pojedinačnog olimpijskog zlata zaključio na 11. mjestu.

Veteran Noriaki Kasai ni ovoga puta uspio. Postao je zimski sportaš s najviše nastupa na različitim ZOI, ali i na svojim sedmim igrama nije došao do medalje.

Ostaje mu, kao i svima ostalim, još jedna prilika u Sočiju. Natjecanje na velikoj skakaonici na programu je 15. veljače