SKIJANJE, SP

Grange svjetski prvak u slalomu, Zubčić na odličnom 13. mjestu, Kostelić 15.

Od četiri hrvatska reprezentativca, najbolji je bio Filip Zubčić koji je podijelio 13. mjesto sa Švicarcem Justinom Mursierom
Piše: HinaObjavljeno: 15. veljača 2015. 21:25

Francuz Jean-Baptiste Grange po drugi je put u karijeri osvojio naslov svjetskog prvaka u slalomu, zlatu iz Garmisch-Partenkirchena otprije četiri godine pridodao je još jedno osvojeno na ovogodišnjem SP u Baevaer Creeku.

Grange je nakon prve vožnje držao peto mjesto sa 88 stotinki zaostatka za najbržim, braniteljem naslova Austrijancem Marcelom Hirscherom, ali je najboljim vremenom u drugoj vožnji stigao na vrh. Srebro je sa 35 stotinki zaostatka osvojio Nijemac Fritz Dopfer, šsti nakon prve vožnje, a broncu još jedan Nijemac, Felix Neureuther, sedmi iz prve vožnje, sa 55 stotinki slabijim vremenom od Grangea.

U ruletu druge vožnje Hirscher, koji je bio u lovu na svoju četvrtu medalju u Beaver Creeku, nakon zlata dva zlata u kombinaciji i ekipnom natjecanju, te srebra u veleslalomu, je pogriješio u donjem dijelu staze, te je ostao bez plamsana.

Drugoplasirani nakon prve vožnje, Rus Aleksandar Horošilov, nije u drugom nastupu uspio ponoviti dobar nastup i na kraju je pao na osmo mjesto sa 1.47 sekundi iza Grangea.

Od četiri hrvatska reprezentativca, najbolji je bio Filip Zubčić koji je podijelio 13. mjesto sa Švicarcem Justinom Mursierom, obojica su zaostali 3.34 sekunde za najboljim Francuzom, Ivica Kostelić je bio 15. sa 3.40 sekundi slabijim vremenom od pobjednika, Matej Vidović je natjecanje okončao kao 26. sa 5.77 sekundi iza Grangea, a Natko Zrnčić-Dim 27. sa 6.89 sekundi iza pobjednika.

Svi naši predstavnici popravili su plasman u odnosu na prvu vožnju nakon koje je Zubčić bio 24., Kostelić 25., Vidović 30., a Zrnčić-Dim 34.

Slalomom skijaša završeno je 43. SP u alpskom skijanju kojemu je domaćin bio Beaver Creek.

S pet zlatnih i ukupno devet medalja, skijaška reprezentacija Austrije najuspješnija je na 43. svjetskom prvenstvu u alpskom skijanju koje je održano u Beaver Creeku, dok je Hrvatska prvi put nakon 2009. ostala bez medalje.

Austrijanci su osvojili pet zlatnih, tri srebrne i jednu brončanu medalju.

Na drugom mjestu su Amerikanci sa po dvije zlatne i brončane medalje i jednim srebrom, dok je treću poziciju zauzela Slovenija za koju je Tina Maze osvojila dva zlata i jedno srebro.

Medalje su osvajali skijaši iz deset zemalja, nažalost ovoga puta među osvajačima odličja nije bilo hrvatskih skijaša. Hrvatsko skijanje je tako prvi put nakon 2009. ostalo bez medalje na svjetskim prvenstvima i tek drugi put nakon 2003.

Hrvatski skijaši su ukupno osvojili devet medalja - Janica Kostelić je na svjetskim prvenstvima osvojila pet zlata, a njezin brat Ivica po jedno zlato, srebro i broncu. Medalju i to broncu je osvojio i Natko Zrnčić-Dim.