STIGLO I TREĆE ZLATO

DEČKI SAD IMATE SVE: Barakude razbile Italiju za povijesni naslov u Londonu!

Nakon što su osvojili svjetski i europski naslov u Melbourneu 2007. i Zagrebu 2010., Barakude su na Olimpijskim igrama u Londonu osvojili 'vaterpolski Grand slam'
Piše: Predrag ŽukinaObjavljeno: 12. kolovoz 2012. 12:12

Genije Ratko Rudić odveo je svoje vaterpoliste do ‘olimpa’! Pobjedom u finalu nad Italijom 8-6 naši su vaterpolisti kompletirali vaterpolski ‘Grand Slam’. Nakon svjetskog i europskog, osvojili su i olimpijsko zlato! Bravo, Hrvatska je opet na krovu svijeta.

U Pekingu 2008. hrvatski sportaši nisu osvojili niti jedno zlato, iz Londona se vraćaju čak sa tri.

Nakon samo tri minute utakmice Hrvatska je protiv Italije vodila 3-0 i trasirala put ka pobjedi nad aktualnim svjetskim prvacima. Ne, nije, to je rečenica iz izvještaja o utakmici koju su naši vaterpolisti odigrali s Italijom u 3. kolu natjecanja po skupinama u Londonu. Da, sjećamo se, tu su utakmicu naši dobili s uvjerljivih 11-6. U finalu je na početku igrala neka druga Italija i neka nesigurnija Hrvatska.

Finale je započelo totalno drugačije. Pogocima Galla i Feluga i uz našu vrlo nesigurnu igru, utakmica je ušla u nemirne vode za Rudićeve igrače. Izgubiti zlato od objektivno slabije momčadi - samo se to ne smije dogoditi, mnogi su zasigurno razmišljali. No, bila je to samo prolazna nesigurnost.

Stvari su se brzo stavile na pravo mjesto i Rudićevi su puleni potvrdili da nikad niti jedna vaterpolska momčad nije igrala tako dobru obranu kao oni u Londonu. Nakon što su Joković, Buljubašić i kapetan Barač zabili za veliki preokret, u bazenu je igrala samo jedna momčad.

Talijani su tek jednom uzvratili za 3-3 izjednačenje (Felugo na početku druge četvrtine), a nakon toga 11 minuta nisu mogli postići pogodak. Ovaj puta čak ni Pavić na vratima nije morao briljirati, sve su obavili dečki u obrani. Za vrijedno odvajanje od suparnika najprije je dvaput zabio ‘maestro’ Bošković. Na početku zadnje četvrtine svoj je drugi, a zatim i treći pogodak zlatnom ljevicom postigao Maro Joković. Početnih 0-2 brzo je zaboravljeno, slavlje je moglo započeti nakon tih neuhvatljivih 7-4. Za svaki slučaj, i Sukno je tada probio Tempestija za četiri razlike. Već je tada Ratko Rudić ispraznio džepove od vrijednih osobnih stvari. Nakon zadnjeg sudačkog zvižduka u presretnom je klupku završio u bazenu. Kao i u Melbourneu i Zagrebu.

U borbi za broncu pošteno su se potukli ‘braća’ Srbi i Crnogorci. ‘Sokolovi’ su vodili i sa tri razlike (11-8, 10 minuta prije kraja). Činilo se tada da ‘orlovi’ ne mogu nikako do medalje, no do kraja su Srbi postigli četiri, a nisu primili niti jedan pogodak za konačnih 12-11.

HRVATSKA - ITALIJA 8:6

Gledatelja 5000. Suci: Borrell Sanchez (Španjolska) i Gyorgyi Juhasz (Mađarska).

HRVATSKA: Pavić 9 obrana, Burić, Bošković 2, Dobud, Joković 3, Buljubašić 1, Muslim, Bušlje, Sukno 1, Barač 1, Hinić, Obradović, Vićan.

ITALIJA: Tempesti 9 obrana, Perez, Gitto, Figlioli, Giorgetti 1, Felugo 3, Giacoppo, Gallo 1, Presciutti 1, Fiorentini, Aicardi, Premuš, Pastorino.

Igrač više: Hrvatska 4/11, Italija 4/8.

Peterci: Hrvatska 1/1, Italija -.

Četvrtine: 1-2, 2-0, 2-1, 3-3.

Kraj

8. minuta - Pavić je obranio ponovno. Felugo je zabio u zadnjoj sekundi, nitko nije probao niti obraniti taj udarac

7. minuta - Presciutti je zabio za 8:5

6. minuta - Dobud je blokirao pokušaj Talijana

5. minuta - Sukno je zabio za 8:4

5. minuta - Giorgetti je dao gol za 7:4

4. minuta - Joković je dao svoj treći gol

3. minuta - Pavić je obranio odbijanac. Bušlje je promašio. Još jedna krasna obrana Pavića

2. minuta - Talijani su zabili iz peterca, gol se nije priznao.Hrvatska je napravila prekršajn u napadu. Obostrano isključenje, Obradović i Presciutti

1. minuta - Maro Joković je zabio za 6:3

1. minuta - Prvi napad imaju Talijani. Nisu ga iskoristili

4. četvrtina

8. minuta - Hrvatska je imala zadnji napad

7. minuta - Dobud je promašio iz sredine

6. minuta - Buljubašić je napravio prekršaj u napadu. Pavićje obranio Felugu

5. minuta - Tempesti je lako uhvatio pokušaj Buljubašića

4. minuta - Hrvatska je napravila prekršaj u napadu, Taljani nisu iskoristili napad, Hrvatska je ponovno napravila prekršaj u napadu. Obradović je presjekao napad Talijana

3. minuta - Isključen je Obradović. Premuš je pogodio vratnicu

2. minuta - Bošković je zabio iz peterca

2. minuta - Pavić je obranio Figlioliju

2. minuta - Bošković je dao gol za 4:3

1.minuta - Giacoppo je isključen.

1. minuta - Fioli je prvi došao do lopte za napad Talijana. Felugo je dao pogodak

3. četvrtina 5:3

Kraj prvog poluvremena

8. minuta - Italija je imala zadnji napad, Felugo je pogodio stativu

7. minuta - Perez je napravio prekršaj u napadu. Joković je zabio unutar pet metara pa se ne računa

6. minuta - Barač je zabio za vodstvo Hrvatske

6. minuta - Bušlje je isključen.Pavićje obranio Figlioliju

5. minuta - Gitto je presjekao Boškoviću. Sukno je ukrao loptu na drugoj strani. Tempesti je obranio Baraču

4. minuta - Joković nije iskoristio napad. Premuš je napravio prekršaj u napadu

3. minuta - Joković je postigao gol za izjednačenje. Pavić je obranio Figioliju

2. minuta - Hrvatska je napravila prekršaj u napadu

1. minuta - Sukno je prvi došao do lopte, prvi napad ima Hrvatska. Tempesti je obranio Muslimu. Hrvatska je prekinula napad Talijana

2. četvrtina 3:2

8. minuta - Faul u napadu napravio je Muslim. Buljubašić je uzeo Talijanima loptu. Hinić je uradio faul u napadu

7. minuta - Felugo je povisio na 2:0 za Italiju. Buljubašić je postigao prvi gol za Hrvatsku. Italija nije iskoristila napad

6. minuta - Barač je spriječio kontru Talijana. Tempesti je obranio Boškoviću. Isključen je Barač

6. minuta - Barač je spriječio kontru Talijana. Tempesti ponovno brani

5. minuta - Udarac Sukna Tempesti je obranio. Italija nije iskoristila napad, Hrvatska isto

4. minuta - Gitto je pucao, ali pored gola. Tempesti je obranio Jokovićev pokušaj. Gitto je isključen

3. minuta - Pavić je došao do prve obrane. Barač je pucao Tempesti je obranio

2. minuta - Sukno je presjekao napad Talijana, ali mi svoj nismo iskoristili

1.minuta - Gallo je postigao vodeći gol za Talijane

1. minuta - Utakmica je počela. Talijanima je pripao prvi napad. Burićje isključen

1. četvrtina 1:2

23. rujan 2024 05:41