ŠOK U DANSKOJ

DANSKA - FRANCUSKA 32-41 Francuzi pregazili Dance u Herningu i uzeli zlato

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 26. siječanj 2014. 18:10

Francuski rukometaši osvojili su naslov prvaka Europe, nakon što su u finalu u Herningu pregazili domaćina Dansku rezultatom 41-32.

Zapravo je nevjerojatno kako je lako pao do ove nedjelje aktualni prvak Europe, koji je ujedno bio i domaćin europske smotre. Da će to za njih biti teška utakmica dalo se naslutili u prve četiri minute kada su ostali bez pogotka, a pritom su primili tri. Nakon toga su uspjevali nekako održavati tri pogotka minusa za Francuzima, no potom je za njih uslijedio "blackout" od osam minuta, u kojem su Francuzi od vodstva 7-4 došli do visokih 13-5.

Sličan se scenarij dogodio Dancima i prošle godine u finalu Svjetskog prvenstva, kada su ih razbili domaćini Španjolci. Ni ovoga puta povratka za momčad Ulrika Wilbeka nije bilo, a Francuzi su svoje vodstvo održavali, te s vremena na vrijeme i povećavali na devet, pa i 10 pogodaka razlike.

Nevjerojatno dobru utakmicu odigrao je Michaël Guigou, koji je postigao 10 pogodaka iz 11 pokušaja udarca prema vratima domaćina. Guigou je realizirao pritom tri sedmerca. Valentin Porte je zabio devet golova iz 11 pokušaja, a Daniel Narcisse šest iz sedam. Nikola Karabatić, MVP Europskog prvenstva, je zabio pet golova iz čak 11 udaraca, dok je Luc Abalo realizirao sedam od devet šuteva. Kod Danaca je najefikasniji bio Mikkel Hansen s devet golova iz 11 pokušaja.

Tužan je to dakle bio oproštaj s izborničkom klupe danske za Wilbeka, kojeg od ponedjeljka na istoj mijenja Islanđanin Gudmundur Gudmundsson.

Recimo i da je to treće europsko zlato za Francuze, te prvo srebro za Dance.

Guigou: Odigrali smo savršeno

Odigrali smo savršenu utakmicu. Kada želite pobijediti protiv tako jake momčadi kod kuće morate odigrati veliku utakmicu. I jesmo – rekao je Guigou.

- Bila je vruća atmosfera u dvorani, ali svi smo bili zaista fokusirani. Ušli smo u finale na pravi način i bili smo jako uspješni na startu. Možemo biti samo ponosni. Najvažnije je da je rukomet priznat u Francuskoj. Od 1992. (i bronce na OI u Barceloni) sve je napravljeno da se ide u tom smjeru – dodao je ljevokrilni igrač francuske reprezentacije.

DANSKA - FRANCUSKA 32-41

Kraj utakmice - Ovo je bila nemilosrdna izvedba Francuza. Postigli su 41 gol, držali Dance većinu utakmice na desetak razlike i još jednom dokazali da su najbolja generacija koju je rukomet ikad vidio. Naprosto, kapa dolje.

59. minuta - 40. gol Francuza - nevjerojatno.

55. minuta - Nodesbo postiže 30. gol za Dansku, ali nije da im to pretjerano znači u ovoj utakmici...

54. minuta - Abalo ponovno pogađa, Lindberg uzvraća nekoliko sekundi potom

53. minuta - Abalo probio danskog vratara za 37. gol Francuske, Danci uzvraćaju na drugoj strani

50. minuta - Gigou postiže gol za deset razlike Francuske. Deset razlike.

49. minuta - Gigou realizira sedmerac za Francusku, Danci polako odustaju...

47. minuta - napokon promašaj Francuza, Karabatić je zapucao kontru

46. minuta - Porte postiže gol, diže Francusku na devet razlike

45. minuta - Gigou pogađa svoj deveti pogodak, vodi osobnu utakmicu s Hansenom za najboljeg strijelca finala

41. minuta - Gigou trpa mrežu Danse, Francuzi su na 30 pogodaka!

40. minuta - Gigou pogađa, Hansen uzvraća na drugoj strani

37. minuta - Porte zabija već sedmi pogodak, plus osam je Francuske, Christiansen odmah uzvraća

34. minuta - Lindberg zabija svoj četvrti pogodak i smanjuje na osam razlike

33. minuta - Gigou pogađa za 26-17 Francuske

31. minuta - Narcisse pogađa za osam razlike

Poluvrijeme Kakva je ovo utakmica! Da je palo još malo više golova, rezultat bi bio gotovo kao na poluvremenu defanzivnije košarkaške utakmice. Francuzi igraju fantastično, sve što pucaju prema vratima Danaca ulazi (inače moćni Landin ima samo dvije obrane na poluvremenu), dok se s druge strane Omeyer razbranio u ključnom trenutku poluvremena kad su Francuzi otišli na nestvarnih deset razlike. Hansen je pogodio par šuteva pred kraj poluvremena i vratio Dance na još uvijek ogromnih sedam razlike za Francuze.

30. minuta - Hansen postiže šesti pogodak, Danci smanjili na šest razlike, ali Porte odmah uzvraća prekrasnim cepelinom!

28. minuta - kad Porte stane, počinje Abalao koji pogađa za 22 - 14 Francuske

27. minuta - Hansen postiže četvrti gol, Danci se oporavljaju, ali još uvijek je velika prednost Francuza

26. minuta - nakon par golova Danske, Gigou postiže dvadeseti gol Francuza, a još nije ni poluvrijeme

25. minuta - Porte zlostavlja dansku obranu, ponovno deset razlike

24. minuta - Lindebrg smanjuje na devet razlike

23. minuta - Hansen smanjuje na 17-8. Nije baš i neka utjeha za Dance

22. minuta - Porte za fantastičnih deset razlike Francuza koji igraju kao u transu

20. minuta - Porte ponovno zabija za Francusku!

19. minuta - Porte pogađa za plus osam Francuske, Danci odmah gube loptu

18. minuta - napokon gol Danske, pogađa Hansen

18. minuta - Porte pogađa, Danci opet iz očaja zovu minutu odmora

16. minuta - Abalo pogađa za nevjerojatnih osam razlike Francuza

14. minuta - Narcisse pogađa, Francuzi se doimaju nezaustavljivo

13. minuta - Karabatić diže razliku na šest pogodaka, Omeyer se razbranio

10. minuta - Hansen zabija za 4-7

9. minuta - Guigou novim golom povećao na pet razlike

8. minuta - Guigou zabija za četiri razlike Francuza