NAJBRŽA UTRKA IKAD

Bolt, Blake i društvo svjetskim rekordom na 4X100 stigli do novog zlata za Jamajku!

Piše: HinaObjavljeno: 12. kolovoz 2012. 00:21

Jamajčanska štafeta u sastavu Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake i Usain Bolt, obranila je u finalu utrke 4x100 metara na londonskim Igrama naslov olimpijskog pobjednika i postavila je novi svjetski rekord 36.84.

Trojica od spomenute četvorice jamajčanskih sprintera, svi osim Blakea, bili su u sastavu štafete koja je prije četiri godine uzela zlato uz svjetski rekord (tada 37.10) u Pekingu. Četvrti je tada bio Asafa Powell, koji je u Londonu zadobio ozljedu mišića u finalu utrke na 100 metara i nije mogao trčati štafetu. Prošle godine je jamačjanska štafeta na Svjetskom prvenstvu u Daeguu postavila novi svjetski rekord 37.04, a sada je postala prva štafeta u povijesti koja je trčala ispod 37 sekundi.

Drugo mjesto osvojila je američka štafeta u sastavu Kimmons, Gatlin, Gay, Bailey. Trčala je 37.04, što je novi nacionalni rekord i poravnanje dosadašnjeg svjetskog rekorda, ali je bilo dovoljno tek za srebro. Tysonu Gayu je ovo prva olimpijska medalja u karijeri.

Related content

Amerikanci su dvojicu najbržih, Justina Gatlina i Tysona Gaya postavili kao drugu i treću izmjenu. Trell Kimmons i Gatlin su osigurali Amerikancima prednost nakon dvije izmjene, koju je Blake protiv Gaya anulirao. Bolt i Ryan Bailey ušli su u zadnju izmjenu poravnati, što je moglo značiti samo jedno, pobjedu Jamajke. Bolt je u cilj ušao pet metara pred Amerikancem. Tako je u Londonu obranio sva tri zlata iz Pekinga, na 100 i 200 metara, te u ovoj štafeti. Prilikom proslave je želio zadržati štafetnu palicu za uspomenu, ali mu to, shodno pravilima, ipak nisu mogli dopustiti...

Kanadska štafeta stigla je treća kroz cilj, ali je naknadno diskvalificirana zbog prijestupa u zadnjem zavoju, pa su se brončanom medaljom okitili sprinteri iz Trinidada i Tobaga.

U ženskoj štafeti 4x400 metara, zlato su očekivano osvojile Amerikanke, DeeDee Trotter, Allyson Felix, Francena McCorory i Sanya Richards-Ross. Voduile su utrku od početka do kraja. Trijumfirale su s vremenom 3:16.87, najboljim ove sezone. Drugo mjesto osvojila je Rusija (3:20.23), a treće Jamajka (3:20.95).

REZULTATI:

1. Jamajka 36.84 - svjetski rekord

2. SAD 37.04

3. Trinidad i Tobago 38.12

Drugo zlato za Faraha

Britanac Mohamed Farah osvojio je naslov olimpijskog pobjednika na 5000 metara, te tako objedinio naslove u dugoprugaškim utrkama na OI u Londonu jer je najbolji bio i na 10.000 metara prije tjedan dana.

Farah je do novoga zlata stigao u taktičkoj utrci koja je odlučena u silovitom finišu u posljednjem krugu s vremenom 13:41.66 minuta. Srebro je osvojio Etiopljanin Dejen Gebremeskel sa 13:41.98, a broncu Kenijac Thomas Pkemei Longosiwa sa 13:42.36.

Farah je ovim uspjehom izjednačio domet Etiopljanina Kenenise Bekelea iz Pekinga otprije četiri godine koji je također bio najbolji i na 5000 i na 10.00 metara, a ujedno je i napravio korak više u odnosu na prošlogodišnje Svjetsko prvenstvo u daeguu gdje je osvojio zlato na 5000m i srebro na 10.000m.

REZULTATI:

1. Mohamed Farah (VB) 13:41.66

2. Dejen Gebremeskel (Eti) 13:41.98

3. Thomas Pkemei Longosiwa (Ken) 13:42.36

Savinova pobjednica na 800m

Ruskinja Marija Savinova (26) olimpijska je pobjednica na 800 metara, ona je u finalnoj utrci na OI u Londonu pobijedila s najboljim rezultatom sezone od 1:56.19. Srebrnu medalju osvojila je Južnoafrikanka Caster Semenya (21) sa 1:57.23, a brončanu Ruskinja Jekaterina Pojstogova (21) sa 1:57.53.

Braniteljica olimpijskog naslova iz Pekinga otprije četiri godine, Kenijka Pamela Jelimo (22) vodila je do 100-tinjak metara prije cilja, ali je posustala u završnici i završila na četvrtom mjestu sa 1:57.59.

U Londonu se tako ponovio poredak prve dvije na 800 metara kao i na Svjetskom prvenstvu u Daeguu prošle godine kada je također Savinova bila uspješnija od Semenyje.

REZULTATI:

1. Marija Savinova (Rus) 1:56.19

2. Caster Semenya (JAR) 1:57.23

3. Jekaterina Pojstogova (Rus) 1:57.53

Amerikanke peti put najbolje na 4x400m

Američka ženska štafeta na 4x400 metara u sastavu Deedee Trotter, Allyson Felix, Francena McCorory i Sanya Richards-Ross osvojila je naslov olimpijskih pobjednica na OI u Londonu, do petog zlata za SAD u ovoj disciplini stigle su u vremenu od 3:16.87 minuta.

Srebro su osvojile Ruskinje Julija Guščina, Antonina Krivošapka, Tatjana Firova i Natalija Antjuh sa 3:20.23, a broncu Jamajčanke Christine Day, Rosemarie Whyte, Shericka Williams i Novlene Williams-Mills sa 3:20.95.