Malo je u Hrvatskoj manifestacija koje bez prekida traju 70 godina. U sportu je takva samo jedna, samo atletski Memorijal Borisa Hanžekovića, najstarija živuća sportska priredba u našoj zemlji, a nećemo pogriješiti ako kažemo i najjača. Jer nema natjecanja koje iz godine u godinu neumorno u Hrvatsku dovodi toliki broj istinskih sportskih velikana, olimpijskih pobjednika, svjetskih rekordera i prvaka.
Hanžekovićev memorijal proslavio je prošli mjesec 70. rođendan, a za takav veliki jubilej dobio je i zasluženi poklon. Jučer je u Matis Absolut Loungeu u Zagrebu predstavljena bogato ilustrirana monografija “70 godina Zagreb Meeting - Hanžekovićev memorijal”, djelo koje će neupitno obogatiti hrvatsku sportsku literaturu jer nas vrlo detaljno, kroz najljepše priče, najbolje rezultate i najveće trenutke, vodi kroz sedam desetljeća dugu povijest zagrebačkog sportskog dragulja.
Pregled svih 70 godina
Urednik monografije je Mario Zorko, a izvršni urednik Marin Šarec koji je i jedan od autora tekstova, uz Milana Oreškovića, te novinare Sportskih novosti Dražena Pinevića i Vedrana Božičevića. Iz Sportskih novosti dolazi i grafički urednik monografije Petar Raguž, kao i urednik fotografije Robert Valai, dugogodišnji fotoreporter našeg lista.
- Ovo je izdanje na koje sam iznimno ponosna, pregled svih 70 godina mitinga. Njime smo htjeli odati priznanje svima koji su s nama, kao i onima koji više nisu, njihov doprinos je posebno istaknut u knjizi. Drago mi je da mogu najaviti i sljedeći Memorijal, 14. rujna, sigurna sam da će opet biti nezaobilazna stanica najboljim atletičarima nakon Olimpijskih igara, kao i svim ljubiteljima sporta - rekla je Ana Hanžeković Krznarić, predsjednica AK Dinamo-Zrinjevac, organizatora Memorijala.
Monografija desetljeće po desetljeće prati uspon Hanžekovićeva memorijala, od klupskog dvoboja Dinama i Mladosti do današnjeg mitinga zlatne kategorije Continental Toura, razine odmah do Dijamantne lige.
- Naš miting je poseban u odnosu na sve druge u svijetu upravo zbog tog ljudskog faktora i dobre organizacije koju su prepoznali i sportaši. Bila mi je čast biti dio ove veličanstvene sportske priredbe 20 godina, kao sportašica i direktorica. U ovoj monografiji zahvalili smo svima koji su stvarali Memorijal i učinili ga ovim što je danas. Knjiga ostaje svim budućim naraštajima i medijima koji će u njemu pronaći sve informacije o mitingu. Nastavimo i dalje svi zajedno razvijati najveću sportsku priredbu u Hrvatskoj - poručila je Ivana Brkljačić, direktorica mitinga od 2009. do 2020., za čijeg je mandata i pokrenut projekt izrade monografije.
Najstarije u Hrvatskoj
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, kojem je ovo bilo prvo pojavljivanje na nekom javnom događaju otkako je preuzeo funkciju, istaknuo je:
- Iznimno mi je drago što je moje prvo protokolarno obraćanje kao novog gradonačelnika posvećeno sportu i to ne bilo kojem, nego Kraljici sportova, i ne bilo kojem natjecanju, nego najstarijem u Hrvatskoj. Ponosni smo što smo domaćini ovakvog događaja koji privlači sve veći broj svjetskih imena i gledatelja. S veseljem ću prolistati ovu monografiju i čekati novi Hanžek. Grad Zagreb će i dalje biti partner ovakvim natjecanjima i podupirati razvoj sporta.
Nigdje kao u Zagrebu
Izvršni urednik monografije Marin Šarec ispričao je kako je nastala knjiga.
- I prije 20 godina smo počeli razmišljati o ostavštini mitinga, pa smo napravili dvije knjižice i dokumentarni film, ali ova je monografija posebna. Dosad smo se uglavnom oslanjali na memoriju sudionika, ali memorija često blijedi i nije baš pouzdana. Tako smo se sada zabili u arhivu, uzeli sve brojeve Narodnog sporta i Sportskih novosti, proučili sve tekstove napisane o Memorijalu i izvukli iz njih ono najvažnije. Želio bih da kad budete listali ovu knjigu, uživate u njoj kao što smo uživali mi koji smo je pisali. Ovo je konačan proizvod nakon kojeg vam neće trebati Google jer su svi povijesni podaci u njoj.
Novi direktor mitinga Robert Šola zaključio je ovu priču:
- Prije mjesec dana sam razgovarao s legendarnim trkačem Draganom Zdravkovićem koji mi je rekao da nigdje u Jugoslaviji atletičari nisu bili toliko dobrodošli, voljeni i cijenjeni kao u Zagrebu. Upravo je to najveća tajna uspjeha ovog mitinga i jamstvo da će i sljedećih godina biti vrhunski.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....