foto: Twitter
PAKLENI STRIJELAC

Pet igrača koji su obilježili godinu: Kakav Messi i Ronaldo, junak godine je nesuđeni kriminalac!

Piše: Nikola LipovacObjavljeno: 23. prosinac 2015. 18:17

Jesu li nogometnu 2015. obilježili Lionel Messi i Cristiano Ronaldo? Prvi će u siječnju primiti Zlatnu loptu, koju zajednički dodjeljuju France Football i Fifa, u prvom redu zato jer je s Barcelonom osvojio sve osim španjolskog superkupa, a drugi, koji je taj trofej primao zadnja dva puta, nastavio je poboljšavati vlastite i ganjati nove rekorde u Ligi prvaka i španjolskom prvenstvu, no njegov klub, Real Madrid, protekle kalendarske godine nije ništa osvojio i da je s Balkana rugali bi mu se: “Džaba si krečio!”.

Stoga smo u naš izbor 'pet najboljih' uvrstili one koji su iskočili, koji rastu, koji nisu razočarali, pali u izvedbi i postignućima nakon što su primjerice ljetos dostigli rekordne transfere, poput Kevina De Bruynea, Raheema Sterlinga, Anthonyja Martiala, Christiana Bentekea, Roberta Firmina ili Radamela Falcaa, da ne nabrajamo dalje.

Od naše petorice dvojica dolaze iz kluba kojem je donedavno najveći uspjeh bilo spominjanje da je tamo započeo karijeru Gary Lineker, dvojica su rođena u Francuskoj, ali su izabrali igranje za reprezentacije domovina svojih predaka, a dvojica su u mlađim danima gotovo odustala od nogometa, jedan zbog sudske presude za huliganizam, drugi jer su ga stručnjaci proglasili 'drvetom'... Jedan od potonje dvojice zabijao je u 2015. i na maksimirskom travnjaku, a jedan od preostalih nedavno je besplatno izreklamirao širom svijeta jedan kultni hrvatski keks.

Njihova su imena Jamie Vardy, Riyad Mahrez, Pierre-Emerick Aubameyang, Robert Lewandowski i Neymar da Silva Santos Junior!

Jamie Vardy (28, Leicester City, Engleska)

Božić je dočekao kao najbolji strijelac engleskog Premiershipa sa 15 pogodaka u svih 17 kola u kojima je nastupio i kojima je svoju momčad doveo i zadržao na vrhu ljestvice u ovom dijelu godine, za što su ljetos oklade iznosile 1000:1. Zanimljivo, za Gordi Albion je, kao 28-godišnjak, debitirao 7. lipnja, na kraju prošle sezone kad su se 'lisice' sa sedam pobjeda u posljednjih devet kola čudesno spasile ispadanja, a on u tih sedam pobjeda ugradio samo tri gola i dvije asistencije, što znači da je engleski izbornik Roy Hodgson imao dobar nos, no ni on nije mogao predvidjeti da će Vardy skinuti rekord Van Nistelrooya i zabiti u 11 kola zaredom!

Prije godinu dana, kad je Leicester od Rijeke kupio Andreja Kramarića za devet milijuna eura odštete, Vardy je na Transfermarktu vrijedio samo dva milijuna, a i sad mu je cijena manja od Kramine, samo šest milijuna. Sadašnji klub ga je kao drugoligaš 2012. kupio za 1,2 milijuna eura od Fleetwood Towna, nakon što je zabio 31 gol u 36 kola pete lige. Dok je Vardy igrao za Stocksbridge Park u sedmoj ligi, nosio je elektronsku rukavicu kao registrirani huligan iz ulične tučnjave, a danas bi elektronsku rukavicu svim potencijalnim kupcima koji se približavaju King Power stadionu stavio Claudio Ranieri, trener hit-momčadi najplaćenije lige svijeta...

Riyad Mahrez (24, Leicester City, Alžir)

I dok je naš Dinamo kupio Soudanija za 900.000 eura kad je tadašnji napadač portugalske Vitorije Guimaraes vrijedio milijun, šest mjeseci kasnije Leicester je tada 750.000 eura vrijednog reprezentativca Alžira kupio za samo 500.000 eura, a na SP-u u Brazilu Vahid Halilhodžić mu je dao samo 72 minute u prvoj utakmici i porazu protiv Belgije, dok je primjerice Soudani startao i igrao 100 minuta u osmini finala protiv Njemačke. Ovo spominjemo samo kao usporedbu koliko nogometne kvalitete prolazi ispod radara i koliko neke igrače treba čekati.

Mahrez je kao ljevak na desnom krilu u Leicesterovoj proljetnoj seriji vrijednoj opstanka sudjelovao samo s dva asista, dok je jesenas sa 13 pogodaka i šest asistencija u 16 nastupa drugi strijelac Premiershipa, iza kolege iz napada Vardyja, igrajući desnog prednjeg bočnog u Ranierijevih 4-4-2. Prije godinu dana na Transfermarktu je vrijedio dva milijuna eura, no u 2015. je narastao na 11 milijuna i uoči siječanjskog prijelaznog roka Manchester United, Tottenham i Arsenal počeli su licitaciju na 40 milijuna eura. To je ono što je objavljeno, što znači da bi oni koji rade u tišini ponudili i više za brzonogog ljevaka koji radi razliku na terenu, asistira i zabija...

Pierre-Emerick Aubameyang (26, Borussia Dortmund, Gabon)

Vodeći strijelac njemačke Bundeslige trenutno je i prvi u redoslijedu za Zlatnu kopačku, zabio je 18 u 17 prvenstvenih nastupa, dodao i četiri asistencije i više se o njemu ne govori samo kao atletičaru-sprinteru, kojem je izmjerena najveća brzina, 35,44 km/h i koji je u prvih 30 metara brži od Usaina Bolta za osam stotinki sekunde, ili papagaju koji je svojim osebujnim stilom odabira cipela, frizura i automobila “donio boje u sivilo Dortmunda”.

Aubameyanga je još Klopp, koji ga je kupio u ljeto 2013. od St-Etiennea za 13 milijuna eura kad je ovaj cijenjen na 15 milijuna, maknuo s krila u špicu, gdje je ovaj Gabonac rođen u Francuskoj i bivši U-21 reprezentativac 'tricolora' jesenas pod Thomasom Tuchelom doslovce eksplodirao. Francuzima bi i te kako dobro došao na Euru 2016., dok s Gabonom vjerojatno neće osvojiti Afrički kup nacija niti se plasirati u Rusiju 2018. Neće osvojiti naslov ni s Dortmunđanima, a vrebaju ga kupci poput PSG-a, Chelseaja i Man. Uniteda...

Robert Lewandowski (27, Bayern, Poljska)

O centarforu Bayerna se sve zna, pa i ono da je bio paušalno proglašavan 'drvetom' po onoj “ne zna ništa, osim zabiti gol”, a danas mu se tepa kao “najsvestranijem napadaču”, čovjeku koji je natjerao Guardiolu da odustane od igranja s 'lažnom devetkom'. Bayern ga je doveo u ljeto 2014. bez odštete sukladno svojoj politici oslabljivanja najvećih konkurenata, cijena po Transfermarktu mu je otad porasla sa 50 na 70 milijuna eura, što posebno pali predsjednika Real Madrida Florentina Pereza.

Uoči rujanskog dvoboja s Dinamom uspio mu je zadivljujući pothvat kad je ušavši s klupe zabio Wolfsburgu pet golova u samo devet minuta, a jesen je završio sa 23 pogotka i četiri asistencije u 26 nastupa za klub, plus 11 golova u sedam nastupa za Poljsku koju je kao kapetan i najbolji strijelac odveo na Europsko prvenstvo u Francusku, gdje za razliku od 2008. i 2012. ne misli ispasti u skupini...

Neymar da Silva Santos Junior (23, Barcelona, Brazil)

Iako teoretski izgleda nemoguće pobjeći iz Messijeve sjene, Brazilcu je to uspjelo, ne samo za gotovo dvomjesečnog Argentinčeva izostanka zbog ozljede nego i kad su skupa. Messi je Neymaru već dao da izvodi slobodne udarce i 11-erce kad su obojica na terenu i kao da ga sprema za svog nasljednika na pijedestalu prve zvijezde katalonskog ponosa “kad jednom ode”, što se možda dogodi već sljedećeg ljeta spajanjem Guardiole i Messija u Manchester Cityju.

Neymar se tijekom 2015. potpuno prilagodio na španjolski i europski nogomet, jesenas je u 19 nastupa za Barçu zabio 16 pogodaka uz 11 asistencija i prvi je strijelac Primere sa 14 pogodaka unatoč utakmici manje zbog klupskog Svjetskog prvenstva gdje nije dao sve što može zbog ozljede prepona. Na SP-u 2014. u svome Brazilu doživio je veliko razočaranje nakon teške ozljede u četvrtfinalu, no 2015. je pokazao da je podjednako talentiran i izdržljiv, a ulazak među najbolja tri u konkurenciji za Zlatnu loptu najava je i njenog osvajanja u godinama koje dolaze. Sljedeće će ganjati i zlatnu medalju u Riju, jedini naslov koji nedostaje brazilskim nogometašima...

Linker
15. studeni 2024 14:18