Hrvatsko - marokanski ogled na otvaranju natjecanja u skupini F Svjetskog prvenstva u Katru odigran je na stadionu Al Bayt u Al Khoru pred čak 59.407 gledatelja.
Najudaljeniji je to stadion od osam arhitektonskih čuda na kojima se igra ovaj World Cup. Al Khor je obalni grad u sjevernom Kataru, smješten 50 kilometara sjeverno od glavnog grada Dohe. Ime grada na arapskom znači potok, a dobio ga je jer je prvotno naselje podignuto na potoku.
Bila je to utakmica s možda i najmanje hrvatskih navijača posljednjih godina na velikim natjecanjima. Na hrvatskom sektoru iza jednog od golova okupilo se oko 1.000-1.500 hrvatskih navijača. Prepoznatljivih dresova s crvenim kvadratićima bilo je i na ostalim sektorim, ali u daleko manjim grupama.
S druge strane Maroko je imao ogromnu podršku. U Dohi je velika marokanska zajednica, a plasman na SP i povratak glavne zvijezda Hakima Ziyecha izazvao je euforiju u Maroku. "Lavove Atlasa" bodrilo je oko 20.000 marokanskih navijača, a na njihovoj strani bili su domaći navijači.
Stadion Al Bayt nije u zoni metroa, pa su navijači morali doći do metro stanice Lusail, a potom se voziti još pola sata autobusima javnog prijevoza.
Jedinstven je po svojoj divovskoj šatorskoj strukturi koja pokriva cijeli stadion koji je nazvan po bayt al sha‘aru - šatorima koje su povijesno koristili nomadski narodi u Kataru i regiji Zaljeva.
Šatori nomadskih plemena i obitelji u Kataru mogli su se prepoznati po crnim prugama poput onih na vanjskom dijelu stadiona. Dizajn stadiona odaje počast prošlosti i sadašnjosti Katara, dok je model zelenog razvoja i održivosti. Nakon turnira, gornji dio stadiona će biti rastavljen, a uklonjena sjedala bit će donirana drugim zemljama.
Kao i svi stadioni u Katru i ovaj je klimatiziram pa su uvjeti za igru bili odlični. Temperatura je oko 20 stupnjeva celzijusa, dok je izvan stadiona oko deset stupnjeva više.
Tehnologija hlađenja koja se koristi na stadionu Al Bayt, ali i ostalim stadionima Svjetskog kupa u Katru, razvoj je tehnologije druge generacije. Tehnologija će biti održivija, posebice u pogledu korištenja čiste i ekološki prihvatljive energije.
UŽIVO UOČI UTAKMICE:
12.00: Pogledajte kako se utakmica prati u jednom od zagrebačkih kafića:
10.15: Hrvatski navijači već su polagano počeli puniti svoj sektor na stadionu Al Bayt.
10.00: Hrvatski navijači u dobrom raspoloženju dočekuju prvu utakmicu Vatrenih na SP-u, no žale nam se da su žedni. S druge strane, Marokanaca je puno više, što možete vidjeti i na video koji smo uhvatili u blizini stadiona:
9.30: Dvojica hrvatskih navijača posebno su nam upala u oko u centru Dohe. Stigli su na razvijanje velike hrvatske zastave na Souq Waqifu s kartonskim glavama Luke Modrića i Marka Livaje.
Tomislav Lončar i Steven Magaš, dvojica Hrvata iz Kanade skrenuli su pažnju na sebe. Lončaru je inače otac iz Splita, majka iz Livna, dok je Magaš porijeklom iz Karlovca. Kad već mašu Livajom, jasno je i da su navijači Hajduka.
Video: Frane Vulas
- Došli smo iz Toronta i navijamo za naše „vatrene”. Došli su s nama i Livaja i Modrić. Neka momci danas zabiju barem pet komada. Danas mi je rođendan, neka mi poklone najljepši poklon – poželio je Tomislav.
Imate sa sobom bivšu i buduću Zlatnu loptu?
- Da! - potvrdio je Tomislav.
9.15: Hrvatski navijači pokušali su se polako okupljati ispred stadiona uoči početka utakmice s Marokom.
8.49: Gdje to igra Hrvatska?
Utakmica između Hrvatske i Maroka igra se na stadionu Al Bayt koji se nalazi 40 kilometara sjeverno od Dohe u gradu Al Khor. Drugi je po veličini stadion izgrađen za svjetsko prvenstvo, a zbog svojih 60.000 sjedala ugostit će i jednu od polufinalnih utakmica. Na njemu se igrala i prva utakmica SP-a između Katra i Ekvadora. Ovo zdanje natkriva konstrukcija u obliku šatora, a ideja je bila javnosti predstaviti kako žive beduini, nomadska arapska plemena.
8.42: Organizirali su se navijači, okupili u velikom broju iako hrvatskih navijača u Kataru nema mnogo. Nekoliko stotina navijača Hrvatske mahalo je zastavom, pjevalo... Morali su to napraviti u ranim jutarnjim satima jer je rano zakazan i početak susreta, već u 13 sati po lokalnom vremenu.
>>> Na glavnoj gradskoj tržnici/šetnici Souq Waqifu hrvatski navijači razvili su 100 kilograma tešku i 200 metara dugu zastavu koju su donijeli iz Crikvenice.
Zastava koja već 20 godina putuje za hrvatskom reprezentacijom bila je atrakcija i u Dohi. Prolaznici, navijači drugih reprezentacija ostali su u čudu kada su negdje oko 9 sati po lokalnom, sedam po hrvatskom vremenu, ludi Hrvati napravili show u centru grada.
Prvotno je bilo zamišljeno da se to napravi još u utorak, ali je prvo zapela zastava na carini, potom se danas ujutro malo kasnilo, ali sve je na koncu uspjelo.
- Moja domovinaaa... - orilo se Dohom.
- Bježite ljudi, bježite iz gradaaaa... - pjevala se najveće hrvatska navijačka uspješnica.
- Donijeli smo najveću navijačku zastavu. Bilo je dosta naporno. Imali smo problema na carini, ali na kraju je sve prošlo u redu, „dopeljali” smo je u centar Dohe da damo podršku našim igračima i našoj reprezentaciji. Pratit ćemo ih do finala. Nadamo se da ćemo podignuti pehar, da svi zajedno odemo sretni kući. Pozdrav cijeloj Hrvatskoj i Crikvenici - rekao nam je Bruno Dobrinić iz Crikvenice, koji je uz Dadu Čora jedan od glavnih organizatora ovih akcija.
A onda su navijači zastavu ponovno skupili, i na kolicima vozili do kilometar udaljenog vozila. Potom su svi zajedno, hrvatski i marokanski navijači ušli u autobuse koji su ih vozili prema stadionu Al Bayt u Al Khoru, svatko je na putu pjevao svoje pjesme, ali ni najmanjih trzavica nije bilo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....