Nakon šesnaest godina Zlatko Dalić vraća hrvatsku reprezentaciju nogometu u formaciji 3-5-2. Zlatko Kranjčar tako je izborio prvo mjesto u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj i tamo igrao s Brazilom, potom i s Japanom. To je bio kraj na duže vrijeme...
Miroslav Blažević je s 3-5-2 doveo Hrvatsku do svjetske bronce, a i Mirko Jozić je nastavio u tom stilu, Otto Barić je “šarao”… Cico je u dvoboju s Australijom u 3. kolu SP-a koji je završio 2:2 i značio naše ispadanje revidirao strategiju i postavio 4-4-1-1, a nakon što ga je naslijedio Slaven Bilić nogomet Vatrenih više nikad nije bio isti. Igralo se s četvoricom u zadnjem obrambenom redu, bilo to 4-4-2 ili neka od varijanta toga sustava kao 4-2-3-1 ili pak 4-3-3. Jednakim putem kročili su Igor Štimac, Niko Kovač, Ante Čačić i Zlatko Dalić. Tek bi povremeno, kao specijalno rješenje, pokoji ubacio i trećeg stopera, ali nije se zadržalo.
Dalić je već jednom imao probu, radilo se o prijateljskoj utakmici s Tunisom u Varaždinu u lipnju 2019. godine. Okončana je porazom 1:2 i izbornikovom porukom:
”Eksperiment nije uspio, nećemo mu se vraćati”.
No, prošle su gotovo tri godine, 3-5-2 kojeg su prije dvadesetak godina zvali nogometnom dekadencijom, sada je forsiranjem i uspjesima nekoliko trenera poput Antonija Contea i Thomasa Tuchela od arhaizma postao postmodernizam i danas je sve češća pojava. Tako se to vrti u krug... Dalić je u međuvremenu dobio neke nove adute poput Gvardiola, Sose... Perišić je u klubu zaigrao na lijevom boku, a klasičnog centarfora nema. Dovoljno da još jednom razmisli. I lani je imao tu ideju, tada nije bilo tako krasne prilike kao što je ovaj turnir u Kataru.
Današnjih 3-5-2 bitno se razlikuje od starih vremena, prvenstveno zato što se obrana ne igra čovjeka, nego zonski. Nekad su dvojica stopera bili “flasteri” na dvije protivničke špice, a čovjek između njih libero koji je djelovao kao korektor obrane, ali i veznog reda ako je bio klasa.
Nužne smjernice
Libera više nema, sada trojica stopera drže liniju, nemaju kao metu nacrtano ime izravnog rivala, nego pokrivaju teren. Međutim, uloga bočnih igrača i dalje je vrlo bitna defenzivno i napadački, a od dvojice špica odlično je kad je jedan klasična, a drugi rotirajuća.
Hrvatska ima svoje sustave 4-2-3-1 i 4-3-3 i tako će zacijelo igrati i dalje u utakmicama kad je favorit i traži pobjedu pod svaku cijenu. Može i sučelice nekih jakih rivala ako bi stručna procjena to govorila. No, izvrsno je imati plan B. I zato da suparnički trener ne može biti siguran što ćeš ponuditi, ali i stoga što se ponekad trebaš prije svega kvalitetno braniti jer 3-5-2 u takvim susretima postaje često 5-3-2 ili čak 5-4-1, što se nekad zvalo catenaccio. Jača i stabilnija defenzivna igra glavni je razlog zašto bi taj raspored mogao biti koristan. Iako se i s 4-2-3-1 može postaviti u kompaktan blok što su Vatreni demonstrirali u Rusiji, već duže vrijeme naša reprezentacija je imala ozbiljne probleme protiv ekipa kao što su Francuska, Portugal, Španjolska… U Kataru će na turniru Hrvatska igrati sa Slovenijom i Bugarskom koje nisu svjetski vrh, no dat će neke smjernice.
Zlatko Dalić okuplja dobro poznati kadar, nije ponudio ni iznenađenja, ni nova imena. Na popis je stavio 26 igrača. Nema Petkovića zbog loše forme, Ivanušeca koji dugo ne igra zbog ozljede, Stanišića koji je izgubio poziciju u Bayernu, Sučića čije je mjesto kao i Stanišiću sada među mladima, a vratili su se Vrsaljko i Budimir. Izbornik je najavio da će jednako igrati obje utakmice, ali u njima prokušati više imena. Na lijevom boku tako bi trebali djelovati i Perišić i Sosa, a u nekoj minutaži vjerojatno i Barišić. Na desnom Vrsaljko i Juranović, a osim igrača koje je nominirao kao napadače Dalić bi u špici mogao provjeriti i Marija Pašalića. Koji je, dakako, opcija i za vezni red.
U Kataru se ne dijele prestižni trofeji, nitko neće gubiti glavu niti plakati zbog rezultata, ovaj put Dalić nema opoziciju u HNS-u koja bi ga smjenjivala ako izgubi od Slovenaca kao u Americi nakon poraza od Perua, ništa se dramatično ne bi smjelo događati i zato je to idealan trenutak da se stavi pod povećalo nova fizionomija i geometrija Hrvatske.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....