DERBI ODIGRAN U LONDONU

Remi Spursa i ManUniteda, Chelsea preokrenuo protiv Southamptona, slavio i City

Nakon 13 kola osmoplasirani Manchester United za vodećim Arsenalom zaostaje devet bodova
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 01. prosinac 2013. 16:29

Derbi utakmica 13. kola engleskog nogometnog prvenstva između Tottenhama i Manchester Uniteda na White Hart Laneu završila je podjelom bodova 2-2.

Tottenham je vodio u dva navrata, a aktualni engleski prvak, koji je igrao bez ozlijeđenog Robina van Persieja (prepone), se dva puta vraćao golovima Waynea Rooneyja.

Prvi gol na susretu za 1-0 vodstvo "spursa" zabio je Kyle Walker u 18. minuti iz slobodnog udarca. Pucao je ispod živog zida u kojem su svi igrači skočili, pa je lopta prošla ispod njih i prevarila Unitedovog vratara Davida De Geu koji je otišao u suprotnu stranu.

Na 1-1 izjednačio je Rooney u 32. minuti, a nakon ubacivanja sa strane, loptu mu je nespretno primirio upravo Walker. Rooneyju potom s pet metera nije bilo teško zatresti mrežu. Na novo vodstvo "spursa" čekalo se do 54. minute, a strijelac je bio Sandro iz sjajnog dalekometnog udarca. Njegov je udarac s dvadesetak metara odsjeo u samim rašljama nepomičnog De Gee.

Konačnih je 2-2 postavio Rooney iz jedenaesterca već tri minute nakon drugog gola londonskog sastava. U kaznenom prostoru vratar Tottenhama Hugo Lloris oborio je Dannyja Welbecka, a Rooney je bio siguran izvođač s bijele točke. Dvama golovima došao je do brojke od njih osam ove sezone.

Nakon 13 kola osmoplasirani Manchester United za vodećim Arsenalom zaostaje devet, a devetoplasirani Tottenham 10 bodova.

Treći poraz u sezoni doživjeli su nogometaši Liverpoola. U 13. kolu Premierlige na svome ih je KC Stadiumu svladao Hull City s 3-1.

Domaći su poveli u 20. minuti kada je Jake Livermore pucao s 20-ak metara, a lopta je zakačila jednog od gostujućih braniča i prevarila Simona Mignoleta. Samo sedam minuta kasnije lijepim je pogotkom iz slobodnog udarca izjednačio kapetan ''redsa'' Steven Gerrard.

Drugo je poluvrijeme ipak donijelo radost domaćim navijačima. U 72. je minuti David Meyler pogodio iskosa s lijeve strane, a priča je zaključena u 87. minuti kada je Martin Škrtel, u nastojanju da zaustavi udarac Toma Huddlestonea, glavom zabio loptu u vlastitu mrežu.

U 17. međusobnom okršaju protiv Liverpoola, računajući sva natjecanja, Hull je tako došao do prve pobjede. ''Redsi'' su ovim porazom pali na treće mjesto, a mogli bi i dodatno nazadovati ovisno o ishodima preostalih utakmica ovoga kola.

Nogometaši Chelseaja skočili su na drugo mjesto prvenstvene ljestvice engleske Premierlige, nakon što su u sklopu 13. kola savladali na Stamford Bridgeu Southampton s 3-1.

Chelsea je morao u drugom poluvremenu nadoknaditi zaostatak od 0-1, u koji je upao nakon svega 13 sekundi igre i katastrofalne pogreške Michaela Essiena. Ganac je neoprezno u visokom luku išao vraćati loptu svom vrataru, no poslao ju je između obojice obrambenih igrača, ravno u noge Jaya Rodrigueza, koji neumoljivo zabija za 0-1.

Chelsea je do kraja poluvremena pritiskao gostujući sastav, no do pogotka nije mogao, ponajviše zahvaljujući sjajno raspoloženom Arturu Borucu koji je skidao svaki udarac domaćih nogometaša.

No nakon samo 10 minuta igre u drugom poluvremenu stoper Gary Cahill je nakon prekida poravnao na 1-1, a Boruc je pri intervenciji zaradio ozljedu, te je morao napustiti travnjak. Svega sedam minuta kasnije momčad Josea Mourinha je povela i to pogotkom drugog stopera Johna Terryja, koji je igrao svoju 400. premierligašku utakmicu u karijeri. Juan Mata je nabacio s lijeve strane Chelseajeva napada, a Terry okrenut leđima, uz guranje domaćeg nogometaša s leđa, pogodio suprotan gornji kut rezervnog vratara Paula Gazzanige.

Priču je zaključio Senegalac Demba Ba, koji je u 90. minuti pobjegao pažnji našeg Dejana Lovrena, te klizećim startom zabio nakon ubacivanja Ramiresa. Lovren je pratio Senegalca u prvih metar, dva, no potom je neobjašnjivo zastao, a Ba lakoćom matirao argentinskog vratara.

Chelsea je pobjedom pobjegao Liverpoolu i Evertonu na tri boda, te je vratio zaostatak za vodećim Arsenalom na svega četiri.

Manchester City je pred svojim navijačima nastavio demolirati svoje suparnike, a nova je žrtva bio velški Swansea (3-0). Gosti su na Etihadu izdržali svega osam minuta, no tada je španjolski internacionalac Alvaro Negredo sjajno nadmudrio gostujućeg vratara iz slobodnog udarca. Negredo je pucao iskosa s desne strane, no nije išao prebacivati "živi zid", već je sjajno pogodio u vratarevu stranu.

Pogodaka nakon toga nije bilo do 58. minute, kada je Yaya Toure sjajno proigrao Samira Nasrija s ruba šesnaesterca, a Francuz smireno zabio s nekih šest metara. Isti je igrač zabio i treći pogodak "građana" u 77. minuti utakmice, nakon što ga je loptom poslužio Pablo Zabaleta.

City je pobjedom skočio na treće mjesto prvenstvene ljestvice s 25 bodova na svom kontu, šest manje od vodećeg Arsenala i dva manje od Chelseaja.