Zagrebačko naselje Sesvete dobit će 2018. godine stadion suvremenog izričaja, koji će izgledati kao da lagano lebdi iznad tla trga, sve prema projektu koji je izradio studio Proarh arhitekta Davora Matekovića. Bit će to novi stadion nastao uz zadržavanje postojećeg terena sadašnjeg stadiona “Sv. Josip Radnik” i stupova za rasvjetu. Investicija je to vrijedna 60 milijuna kuna, koja se većim dijelom financira novcem Grada Zagreba i čija će gradnja početi na proljeće iduće godine, piše Jutarnji list.
Sve Uefine dozvole
Nakon dugo vremena, uz nedavno završenu Rujevicu, ovo će biti prvi pravi nogometni stadion koji se projektira i izvodi u Hrvatskoj. Namijenjen je isključivo nogometu i služit će kao domaći teren drugoligaša iz Sesveta. Imat će sve potrebne dozvole krovnog Europskog nogometnog tijela Uefe za odigravanje utakmica međunarodnog karaktera, a mogući su i nastupi drugih zagrebačkih klubova te svih selekcija Hrvatske nogometne reprezentacije u službenim utakmicama. Stadion je zamišljen kao kompaktno borilište s natkrivenim tribinama na istoku i zapadu, gdje je teren blizu navijača poput stadiona u Engleskoj. Imat će poslovni centar ispod zapadne tribine i prostorije za vodstvo kluba.
- Stadion izgledom podsjeća na školjku ili zdjelu slobodnostojeću na podiju, odnosno na trgu. Ovalna forma proistječe i iz zadatosti postojećeg stanja jer se zadržavaju nogometni teren i rasvjetni stupovi. U bilo kakvom drugom tlocrtnom obliku ti reflektori bi bili unutar stadiona, a ovako su “ostavljeni” izvan njega - objašnjava nam arhitekt Davor Mateković. Stadion se i danas nalazi i nalazit će se i dalje u sklopu postojećeg sportskog centra NK Sesveta, na ulazu u same Sesvete, iz smjera Kašine. Rekonstrukcija podrazumijeva gradnju tribina s pratećim sadržajima. Stadion će imati četiri tribine, od koje su zapadna i istočna natkrivene i ukupnog kapaciteta 7000 gledatelja. Na glavnoj zapadnoj tribini su press loža za 40-ak predstavnika medija i VIP loža za 200 posjetitelja. Prizemni objekti izvan glavnog korpusa sadržavat će sve što je potrebno za optimalno funkcioniranje cijelog kompleksa - svlačionice, sanitarije, press centar...
Ideja borilišta
Arhitekta Matekovića pitamo koji su zahtjevi i želje budućih korisnika stadiona ugrađeni u projekt. - Zahtjevi su se uglavnom ticali funkcionalnosti i ekonomičnosti izgradnje, dok su kreativne i stručne odluke prepustili nama arhitektima. Naravno, svi inputi su uzeti u obzir kako bi završni rezultat bio optimalan, na zadovoljstvo svih uključenih u ovaj proces - kaže Davor Mateković. Objekt je projektiran prema svim zahtjevima struke, HNS-a i Uefe te će biti suvremeni stadion, s obzirom na svoja tehnološka i projektantska rješenja. Prema broju gledatelja smatra se malim stadionom. - Funkcionalno, stadion i prateći objekti zadovoljavat će sve kriterije u raznim segmentima te će se na njemu moći igrati međunarodne klupske utakmice - dodaje Mateković.
Ideja borilišta, arene, temelj je koncepta koji se potom razvio i u konkavnu formu s razigranom, “raspuknutom” ovojnicom. Vezano uz izgled budućeg stadiona, najviše pažnje plijeni upravo njegova ovojnica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....