AP
SERIE A

VIDEO Budan s dva gola srušio Novaru! Lazio i Milan uvjerljivi, poraz Intera

U prvoj utakmici nedjeljnog programa 20. kola talijanske Serije A, Fiorentina je na svom Artemio Franchi stadionu slavila s 2-1 protiv Siene...
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 29. siječanj 2012. 00:24

Povremeni hrvatski nogometni reprezentativac Igor Budan postigao je oba gola za Palermo u domaćoj 2-0 pobjedi nad Novarom u 20. kolu Serie A.

Početkom sezone u Palermu su se dugo trudili riješiti usluga stasitog Riječanina, međutim, nije bilo zainteresiranih, pa je Budan strpljivo čekao priliku u sicilijanskoj momčadi. Pravu šansu je dočekao u siječnju, a treneru Bortolu Muttiju odužio se s tri zgoditka u posljednje dvije utakmice.

Prvo je u prošlom kolu zabio Genoi u slavlju 5-3, a potom je, u drugoj utakmici u nizu pred svojim navijačima, bio strijelac oba gola za pobjedu nad fenjerašem Novarom 2-0. Budan je u 41. i 72. minuti iskoristio asistencije Miccolija, te pridonio povratku svoje momčadi u sredinu ljestvice.

Palermo 2-0 Novara by goalsarena2012-2

Niz od sedam uzastopnih ligaških pobjeda Intera zaustavljen je gdje se to ponajmanje očekivalo, na gostovanju kod Leccea koji je golom Giacomazzija osvojio važne bodove u borbi za ostanak. Treba reći i da je Lecce otkako je na klupu sjeo Serse Cosmi prvo poražen od Juventusa 1-0, a potom iz tri utakmice uzeo sedam bodova i probudio nadu navijača da mogu zadržati prvoligaški status. Inače, Lecceu je pobjeda nad "nerazzurrima" bila prva domaća ove sezone u desetom susretu.

Lazio je na teškom gostovanju kod Chieva uspio doći do 6. pobjede na strani, te time iskoristiti kiks Intera za povratak na 4. poziciju na ljestvici. Dugo je na semaforu stajala prednost momčadi Edoarda Reje od 1-0 iz 21. minute i pogotka Hernanesa, a onda je u završnici iskusni njemački napadač Miroslav Klose svojim 10. i 11. zgodtikom u Serie A u 88. i 89. minuti presudio domaćinima.

Iako je Genoa pola sata prije kraja imala komotnih 3-0 protiv Napolija, u zadnjim minutama domaći navijači su strijepili. Cavani i Lavezzi su u dvije minute zabili po gol i smanjili na 3-2, no za poravanje više nije bilo snage.

Roma se poprilično namučila na svom Olimpicu protiv 15-plasirane Bologne koja je povela golom 35-godišnjeg veterana Marca Di Vaija, no bod “vučici” donio je bosanskohercegovački reprezentativac Miralem Pjanić.

U preostalom susretu Atalanta je autogolom Rossija odnijela bodove s gostovanja kod Cesene, pa su sada unatoč oduzetih šest bodova na startu sezone na 13. mjestu s osam bodova više od pozicija u borbi za opstanak.

Kasnije Milan dočekuje Cagliari.

Stevan Jovetić doveo je Fiorentinu u vodstvo nakon svega četiri minuta igre. Manuel Pasqual proigrao je crnogorskog reprezentativca kojem je to bio jubilarni 10. pogodak sezone u domaćem prvenstvu. S minimalnim vodstvom Fiorentine otišlo se na 15-minuti predah.

Nakon 18 minuta igre u nastavku Cesare Natali povisio je Fiorentinino vodstvo na 2-0, a to mu je ujedno bio i prvijenac za "viole" u koju je stigao 2009. godine. Napadač Siene Emanuele Calaio je u pretposljednjoj minuti susreta s bijele točke ublažio poraz svoje momčadi.

Fiorentina se pobjedom uspela s 14. na čak osmo mjesto prvenstvene ljestvice, ali s utakmicom više od svih momčadi koje je preskočila. Siena je porazom ostala na 17. mjestu, posljednjem koje ne vodi u niži rang natjecanja.

S dva pogotka Alessandra Matrija Juventus je u derbiju 20. kola Serije A pod snježnim pahuljama pobijedio Udinese s 2-1. Torinezi su tako pred svojim navijačima osigurali najmanje još nekoliko dana na prvom mjestu budući da su pobjegli Milanu, koji u nedjelju igra protiv Cagliarija, na četiri boda prednosti. Od Udinesea, pak, nakon današnjeg dvoboja imaju šest bodova više. Treba, također, podsjetiti da je Juventus i dalje jedina neporažena momčad u talijanskom prvenstvu, na kontu sada ima 12 pobjeda i osam remija.

Matri je doveo "staru damu" u vodstvo u 42. minuti udarcem iz blizine, a za trećeplasiranu je momčad lige izjednačio Antonio Floro Flores u 11. minuti nastavka. Pobjednički je zgoditak nakon lijepe akcije Matri postigao u 62. minuti. Bivšem napadaču Milana i Cagliarija to je bio deveti prvenstveni pogodak ove sezone.

U prvoj su utakmici dana Catania i Parma odigrale 1-1.

Milan s lakoćom protiv Cagliarija

Utakmicom Milana i Cagliarija na San Siru kompletirano je 20. kolo talijanskog nogometnog prvenstva. Slavio je aktualni prvak s uvjerljivih 3-0 i zadržao priključak za vodećim Juventusom.

Tri su se različita igrača upisala među strijelce kod "rossonera", a mrežu Cagliarija načeo je najbolji strijelac Serie A Zlatan Ibrahimović u 32. minuti.

Učinio je to na sjajan način, pospremivši slobodan udarac u rašlje s nekih 25 metara nakon prekršaja koji je prethodno sam izborio. Bio mu je to 15. ovosezonski gol, čime je izbio sam na vrh ljestvice najboljih strijelaca ispred Udineseovog Antonija Di Natalea.

Švedski napadač bio je asistent kod drugog gola Milana u 39. minuti. Philippe Mexes poslao je dubinsku loptu u kazneni prostor, ondje ju je Ibrahimović prsima servirao Antoniju Nocerinu koji je potom sjajnim udarcem ljevicom s nekih 15-ak metara pronašao desni donji kut nemoćnog Michaela Agazzija i postigao svoj sedmi ovosezonski gol.

Točku na i u 13. ovosezonskoj pobjedi Milana postavio je Massimo Ambrosini svojim prvim golom sezone 15 minuta prije kraja susreta. Učinio je to udarcem vanjskim felšom iz sredine kaznenog prostora nakon prethodne asistencije Urbyja Emmanuelsona.

Na prvenstvenoj ljestvici Milan za vodećim Juventusom zaostaje jedan bod. Cagliari zauzima 14. mjesto.