EUROPA LIGA

Spursi pred ispadanjem, Modrić zabio, Ćorluka griješio, Bruggeu drama u Mariboru

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 30. studeni 2011. 23:26

Grčki PAOK pobrinuo se za senzaciju večeri, na White Hart Laneu slavio je s 2:1 i prošao u šesnaestinu finala UEFA Europske lige. Gosti iz Soluna šokirali su Pijetlove ranim pogocima Salpingidisa i Athanasiadisa, kojima je asistirao Georgiadis nakon što je dva puta pobjegao Vedranu Ćorluki.

Stafylidis je u 37. minuti isključen jer je rukom zaustavio loptu koja je išla prema PAOK-ovoj mreži, a hrvatski reprezentativac Luka Modrić realizirao je najstrožu kaznu i Tottenhamu vratio nadu u preokret. Za domaće su startali Gallas, Lennon, Defoe te Pienaar, s klupe je u nastavku ušao Bale, no tvrdi otpor PAOK-a unatoč brojnim prigodama londonska momčad nije uspjela slomiti. Za goste je svih 90 minuta odradio bivši dinamovac Etto.

Spursi u posljednjem kolu moraju pobijediti Shamrock u gostima i nadati se da će Rubin, koji je bio uvjerljiv protiv Iraca, pasti u Solunu.

Belgijski Standard je s 2:0 nadvisio Hannover i osigurao prvo mjesto u skupini, ali i njemački predstavnik ide među 32 najbolja kluba Europske lige zahvaljujući remiju Kopenhagena u Ukrajini.

Sve je u skupini C bilo riješeno već ranije, a sinoć je PSV potvrdio prvu poziciju sigurnom pobjedom u Varšavi. Legiju je s kapetanskom vrpcom predvodio Ivica Vrdoljak, bivši igrač Zagreba i Dinama. Hapoel Tel-Aviv ostvario je prvu pobjedu na gostovanju kod Rapida u Bukureštu, a ex-hajdukovac Mirko Oremuš kod gostiju iz Izraela nije ulazio u igru.

Publika u Mariboru vidjela je pravu dramu, malo je nedostajalo za novu senzaciju u Ljudskom vrtu. Slovenski prvak vodio je s velikih 3:0, ali je Club Brugge pod vodstvom novog trenera Dauma ipak uspio doći do velikog preokreta. Zanimljivo je da je za pobjedu u 90. minuti zabio Donk, nizozemski branič u redovima Belgijaca, koji je bio i strijelac autogola za vodstvo domaćih od 3:0. Dejan Mezga odradio je cijelu utakmicu za Maribor, a Zoran Lesjak ušao je u posljednjih 15 minuta.

Braga je minimalno svladala Birmingham pogotkom Viane nakon što je Žigić u prvom poluvremenu promašio penal za goste. Portugalci su osigurali prolaz, a u zadnjem kolu gostuju u Belgiji. Birmingham mora svladati Maribor i nadati se kiksu Bruggea protiv Brage.

U „skupini smrti“ madridski Atletico je osigurao šesnaestinu finala pobjedom u Glasgowu, a strijelac za španjolsko slavlje bio je turski reprezentativac Arda Turan. Iako je dominirao protiv Rennesa, Udinese je uzeo samo bod i u posljednjem kolu mu je na domaćem terenu protiv Celtica dovoljan i remi za prolaz. Škotima igra samo pobjeda, a Francuzi su nakon tri domaća remija ispali iz igre.

Ukrajinski Metalist osigurao je „jedinicu“ u skupini nakon uvjerljive pobjede nad bečkom Austrijom, za koju nije zaigrao ozlijeđeni Kaja Rogulj. Dobre izglede za prolaz i dalje ima AZ, iako je odigrao bez pogodaka na gostovanju kod Malmöa. Naime, Nizozemci u posljednjem kolu dočekuju rasterećene Ukrajince te će im vjerojatno biti dovoljan i remi.

Europa liga, 5. kolo:

Skupina A

Rubin – Shamrock Rovers 4-1 (Valdez 10, 51, Natcho 36, Martins 62 / Oman 12)

Tottenham – PAOK 1-2 (Modrić 38-11m / Salpingidis 6, Athanasiadis 13)

Redoslijed: 1. PAOK 11, 2. Rubin 10, 3. Tottenham 7, 4. Shamrock Rovers 0

Skupina B

Vorskla – København 1-1 (N'Doye 31-ag / N'Doye 37)

Standard Liege – Hannover 2-0 (Tchite 26, Cyriac 59)

Redoslijed: 1. Standard Liege 11, 2. Hannover 8, 3. København 5, 4. Vorskla 2

Skupina C

Rapid Bukurešt – Hapoel Tel Aviv 1-3 (Deac 43-11m / Igiebor 12, Tamuz 39-11m, Toama 45+1)

Legia – PSV 0-3 (Ževlakow 32-ag, Mertens 59-11m, Labyad 68)

Redoslijed: 1. PSV 13, 2. Legia, 3. Hapoel Tel Aviv 4, 4. Rapid Bukurešt 3

Skupina G

Malmö – AZ Alkmaar 0-0

Metalist – Austria Beč 4-1 (Dević 16, Edmar 49, Gueye 60, Sosa 90 / Mader 19)

Redoslijed: 1. Metalist 13, 2. AZ 7. 3. Austria Beč 5, 4. Malmö 1

Skupina H

Braga – Birmingham 1-0 (Hugo Viana 51)

Maribor – Club Brugge 3-4 (Volaš 11, 68, Donk 51-ag / Dirar 74, 77, Akpala 82, Donk 90)

Redoslijed: 1. Club Brugge 10, 2. Braga 10, 3. Birmingham 7, 4. Maribor 1