PREMIERSHIP

Spursi pobijedili Arsenal, tri boda za Redse, drugi poraz Chelsea, pobjeda ManUtd-a

Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 20. studeni 2010. 17:18

Do pete prvenstvene pobjede sezone, te četvrte na svom Anfieldu, u subotu su došli nogometaši Liverpoola. Nisu imali nikakvih problema za dolazak do slavlja protiv West Hama od 3-0.

Cijela priča je bila gotova u prvom poluvremenu. U 18. minuti je obrambeni nogometaš Glen Johnson prvi na koljena bacio Greena, čuvara West Hamove mreže. Uskoro, u 28. minuti je već bilo 2-0 nakon što je Dirk Kuyt bio siguran realizator s bijele točke, a sve je završilo u 38. minuti golom Argentinca Maxija Rodrigueza.

U nastavku je tempo pao - Liverpool se zadovoljio visokim vodstvom, dok je posljednjeplasirani West Ham bio nemoćan da bilo što konkretnije učini u suparničkom šesnaestercu. Ovom pobjedom je Liverpool skočio do devetog mjesta.

U poslijepodnevnom subotnjem programu 14. kola engleskog nogometnog Premiershipa je odigrano pet utakmica, no sve su prošle u sjeni londonskog derbija u kojem je Tottenham, ranije, pobijedio Arsenal 3-2.

Ipak, da bude uzbuđenja i kasnije potrudili su se nogometaši Birminghama koji su na svom stadionu pobijedili Chelsea 1-0. Bio je to drugi poraz zaredom Ancelottijeve momčadi (nakon domaćih 0-3 protiv Sunderlanda), a ozljede i neigranje Johna Terryja i Franka Lamparda time se pokazuju ključnima u predstavama londonske momčadi. Jedini strijelac na utakmici je bio Lee Bowyer u 17. minuti nakon čega je Chelsea diktirao tempo, stvarao brojne prilike, ali i ostao nedorečen u samoj završnici.

Brojke na kraju utakmice su bile posve na strani Chelseaja. Imali su loptu u posjedu 63 posto vremena. Pucali su prema suparničkim vratima 32 puta, od toga devet puta u okvir vratiju, ali sve je ostalo uzalud. Jedini udarac Birminghama u okvir Čechovih vratiju je završio golom za tri boda.

S Chelseajem se na vrhu ljestvice tako izjednačio Manchester United koji je na Old Traffordu pobijedio Wigan 2-0 u silno nervoznoj utakmici. Takvom su je učinili gostujući nogometaši koji su zaradili dva crvena kartona. Prije isteka vremena u svlačionicu su morali Alcaraz (59. minuta) i Rodallega (61). Unatoč takvom luksuzu Manchester se mučio. U zadnjim trenucima prvog dijela je Patrice Evra zabio za 1-0, a sve ja zaključio mladi Meksikanac Hernandez golom u 77. minuti. Zaigrao je i Wayne Rooney. U drugom dijelu je ušao u igru, prvi put nakon 16. listopada i ogleda protiv West Bromwicha, no nije se pretjerano istaknuo.

Hrvatski nogometaš Ivan Klasnić je odigrao posljednjih deset minuta u domaćoj pobjedi Boltona protiv Newcastlea od čak 5-1. Baš je Klasnić na travnjaku zamijenio junaka utakmice, dvostrukog strijelca Šveđanina Elmandera. Dva je puta strijelac bio i Davies i to oba puta udarcima s bijele točke.

Nogometaši Tottenhama pobijedili su u derbiju sjevernog Londona, u sklopu 14. kola Premiershipa, domaći Arsenal s 3-2 na stadionu Emirates.

U veličanstvenom preokretu Spursa, koji su do 50. minute gubili s 2-0, od hrvatskih je nogometaša na terenu sudjelovao samo Luka Modrić, koji je odigrao svih 90 minuta. Vedran Ćorluka je cijelu utakmicu odgledao s klupe za pričuve, a Niko Kranjčar i Stipe Pletikosa nisu niti konkurirali za sastav gostiju.

Vjerojatno se niti najokorjeliji navijači Tottenhama ne bi kladili na pobjedu svoje momčadi nakon prvih pola sata dvoboja i vodstva domaćina koji je imao željeni rezultat (2-0) i kontrolirao igru. Poveli su domaćini već u devetoj minuti pogotkom Nasrija, koji je na najbolji mogući način iskoristio dodavanje Fabregasa u prostor, te je gotovo iz mrtvog kuta uspio vješto loptu ugurati u mrežu.

U 27. minuti novo slavlje domaćih igrača i navijača. Akciju je pokrenuo Fabregas, nastavio Aršavin koji je ubacio s lijevog krila, a marokanski napadač Marouane Chamakh je iz blizine bio brži u reakciji od Tottenhamovih braniča, te je iz blizine poentirao za 2-0.

U nastavku su se odnosi snaga na terenu drastično promijenili. Gosti su prvi pogodak postigli u 50. minuti, kada je Van der Vaart odlučno gurnuo loptu u for Garethu Baleu koji je pobjegao Arsenalovoj obrani i svladao nemoćnog Fabianskog.

U 67. minuti, Spursi su izjednačili iz penala kojeg je skrivio kapetan domaćih Cesc Fabregas, jer je rukom zaustavio loptu nakon udarca Van der Vaarta iz slobodnog udarca. Odlični Nizozemac je sam izveo udarac s bijele točke, mirno i precizno.

Arsenal je nakon toga propustio dvije velike prilike. Jednom je vratar gostuju Gomes sjajno obranio udarac Fabregasa, a nakon toga je Koscielny glavom prebacio loptu iznad praznoga gola.

Konačni šok za domaće navijače dogodio se u 85. minuti. Opet je važnu ulogu odigrao Van der Vaart koji je izveo slobodni udarac s desne strane, a Kaboul je bio odlično postavljen, te je glavom iz ne baš jednostavne situacije proslijedio loptu u mrežu Fabianskog!

Luka Modrić imao je dva pokušaja. U 30. minuti je njegov udarac Fabianski obranio, a u 56. minuti je hrvatski reprezentativac tukao preko gola.

Tottenham je, tako, stigao do prve gostujuće pobjede nad Arsenalom nakon 17 godina, dok su ''topnici'' propustili priliku, barem na nekoliko sati, skočiti na čelno mjesto na ljestvici. Ostali su na 26 bodova, a Chelsea, koji kasnije u subotu gostuje kod Birminghama, ima dva boda više, jasno, i tu utakmicu manje. Tottenham sada ima 22 boda.

Dodajmo kao zanimljivost da je Arsenalov Francuz Samir Nasri uoči dvoboja odbio pružiti ruku svom sunarodnjaku i bivšem suigraču, a danas kapetanu Tottenhama, 33-godišnjem Williamu Gallasu. Razlike među njima očito su nepomirljive...

Premiership, 14. kolo:

Liverpool - West Ham 3-0 (Johnson 18, Kuyt 28-11m, Maxi 38)

Birmingham - Chelsea 1-0 (Bowyer 17)

Manchester United - Wigan 2-0 (Evra 45, Hernandez 77)

Blackpool - Wolverhampton 2-1 (Varney 3, Harewood 44 / Doyle 86)

Bolton - Newcastle 5-1 (Davies 18-11m, 90-11m Lee 39, Elmander 50, 72 / Carroll 52)

West Bromwich - Stoke City 0-3 (Etherington 55-11m, Walters 85-11m, 90)

Arsenal - Tottenham 2-3 (Nasri 9, Chamakh 27 / Bale 50, Van der Vaart 67-11 m, Kaboul 85)

1. Chelsea 14 9 1 4 28-9 28

2. Manchester United 14 7 7 0 28-15 28

3. Arsenal 14 8 2 4 28-15 26

4. Bolton 14 5 7 2 26-20 22

5. Manchester City 13 6 4 3 15-10 22

6. Tottenham 14 6 4 4 21-19 22

7. Sunderland 13 4 7 2 15-13 19

8. Stoke 14 6 1 7 18-18 19