Jedan nadahnuti Ricky Gervais u ulozi prezentera koji na pozornicu dovlači Seppa Blattera i Michela Platinija u lisičinama i u prugastim dresovima s brojem osam, jedan izlazak iz ormara napadačkog gay-tandema, jedno pripetavanje Messija i Ronalda na male golove, jedan vratar kao slavodobitnik... Serija žestokih scenarističkih "prankova" jedini je način da Zlatna lopta osvijetli izlaz iz mračne katakombe u kojoj je zaglavila 2008. godine otkad dvojica superstarova jedan drugom uljuđeno prepuštaju trofej kao da je riječ o mjestu za švedskim stolom. "Hoćete li ove godine Vi ili ipak...?", nakašlje se diskretno Cristiano. "Hvala, vrlo ste ljubazni, poslužit ću se kad već pitate", odgovori Lionel, podigne svoju petu loptu i utanači sastanak za godinu dana na istom mjestu.
Fifa gala priredba u Zürichu sada već ozbiljno umara, Ballon d'Or priča postala je nekom vrstom tautologije u kojoj se redovito kite već okićeni i individualnim nagradama zatrpavaju nogometaši u čijim riznicama odavno nema mjesta za sve te kipiće i lopte s oplatama od plemenitih metala. "Podsjeća me na natječaj popularnosti na Facebooku", primjećuje Philipp Lahm, "trojica najpopularnijih tamo su upravo Cristiano, Messi i Neymar". Da njemački as ubada ravno u srž, s pozornice će uostalom tijekom priredbe potvrditi sam Ronaldo. Upitan što će raditi kada jednog dana objesi kopačke o klin, 30-godišnjak bez okolišanja priznaje da će "nastaviti razvijati svoj brand". Mi u Hrvatskoj znamo da to s Realovim umirovljenim golgeterima i razvijanjem branda ne mora uvijek sretno završiti, ali ne želimo čovjeku kvariti zabavu, zar ne?
Konture idealne momčadi u izboru Fifproa također je najlakše prihvatiti kao nastavak razvoja Barçina i Realova branda suptilnim metodama. Podatak da su na terenu čak četvorica nogometaša "kraljevskog kluba", koji je u 2015. patio na baš svim frontama i zbog toga otpustio dvojicu etabliranih trenera, mora "stiltati" iole obaviještenog čovjeka. Gdje se u tom kadroviranju izgubio David Alaba, jedan od najmodernijih svjetskih igrača? Zar zaista nema mjesta za Thomasa Müllera? Mislite li, osim toga, da se prošle godine baš sve u Juventusovoj moćnoj igri vrtilo oko Paula Pogbe? Ako mislite, mogao bi vas iznenaditi podatak da mu glas nije dao niti njegov rođeni brat Florentin, branič St. Etiennea i kapetan reprezentacije Gvineje. U njegovu izboru trojica najboljih u 2015. godini su Messi, Ronaldo i Neuer.
Izbor u kojem sudjeluju kapetani i izbornici nacionalnih momčadi te odabrani krug nogometnih novinara, onako na prvu, mnogima djeluje kao festival demokracije, ali u stvarnosti govorimo o procesu nad kojim bi promatrači Gonga umirali od smijeha. Vašar taštine na svakom koraku, anarhije u izobilju. Ronaldo i Messi, za početak, već se godinama međusobno ignoriraju na listićima. Usput se potrude i da njihovi klupski kompići jednako savjesno odrade posao, pa će onda James Rodriguez glasovati za BBC trojac, dok će Arda Turan listić popuniti MSN "tridenteom". Iz nekog razloga Casillas i Bravo uopće neće glasovati, ogorčeni Buffon će bojkotirati, a Carlos Ruiz (kapetan Gvatemale) i N'Diaye Oumaru (Mauritanija) oplemenit će priču daškom egzotike (ili možda logike?) birajući Javiera Mascherana za najboljeg na svijetu.
Nakon što je plemenitu ideju France Footballa ogrnula plaštom svjetske organizacije, Fifa je Zlatnu loptu pretvorila u nabrijavanje utrke za najubojitijeg i najglamuroznijeg svjetskog napadača. Timski rad, obrana, žrtvovanje i solidarnost na terenu... sve one kvalitete kojima, za ilustraciju, Diego Simeone ovih dana krči put prema vrhu La lige, ovakvim izborima padaju u sjenu i počinju ozbiljno živcirati autentične nogometne ljude. Jedan među njima, Luis Enrique, upravo je zbog toga zaobišao ceremoniju, iako ga je u Zürichu čekala nagrada za najboljeg trenera godine...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....