BUNDESLIGA

Mandžukić s dva gola donio preokret protiv Hoffenheima, Wolfsburg ostaje prvoligaš

Momčadi koje su mogle ugroziti ostanak Wolfsburga kiksale su. Borussia (M) remizirazala je kod HSV-a, dok je Eintracht izgubio kod novog prvaka iz Dortmunda
Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 14. svibanj 2011. 19:27

Odigrano je posljednje, 34. kolo njemačkog nogometnog prvenstva. U njemu su istaknutu ulogu odigrali i hrvatski nogometaši, posebice Mario Mandžukić koji je svom Wolfsburgu osigurao opstanak u ligi.

Wolfsburgu je na gostovanju kod Hoffenheima trebala pobjeda kako bi sigurno ostao u ligi, a nije sve dobro izgledalo po "vukove" početkom drugog poluvremena kada je Roberto Firmino zabio za 1-0 vodstvo Hoffenheima. U tim su trenucima u vodstvu bili i Wolfsburgovi konkurenti u borbi za opstanak Eintrfacht (kod Borussije Dortmund) i Borussia Mönchengladbach (kod HSV-a). No, onda je na scenu stupio Mario Mandžukić i dvama golovima u 60. i 73. minuti donio potpuni preokret.

Prvi je gol Mandžukić zabio nakon proigravanja Cicera u prostor, pametno proguravši loptu kraj suparničkog vratara u suprotni donji kut, a drugi glavom s ruba peterca nakon proigravanja Dejagaha. Bili su mu to sedmi i osmi ovosezonski prvenstveni gol, a sve ih je zabio u posljednjih sedam kola. Točku na i na kraju je postavio Grafite koji je glavom skrenuo udarac Brusta, a valja reći da je trener Wolfsburga Felix Magath Mandžukića zamijenio u 87. minuti.

Srđan Lakić zabio je gol u 3-2 domaćoj pobjedi Kaiserslauterna nad Werderom. Zabio je u 30. minuti, a bio mu je to 16. ovosezonski gol. Tako se na najljepši mogući način oprostio od Kaiserslauterna, budući će od sljedeće sezone zaigrati za Wolfsburg. Travnjak je hrvatski napadač napustio u 88. minuti.

Treći hrvatski igrač koji se upisao u strijelce u posljednjem kolu bio je Mato Jajalo, a zabio je, pokazalo se, odlučujući gol u 2-1 domaćoj pobjedi Kölna nad Schalkeom. Odapeo je Jajalo desnicom s nekih 20 metara i smjestio loptu ravno pod gredu Manuela Neuera. Bio je to njegov drugi ovosezonski gol, a na travnjaku je proveo svih 90 minuta.

Borussia Dortmund osigurala je naslov prvaka već ranije, a u posljednjem je kolu titulu proslavila 3-1 pobjedom nad Eintrachtom na svom Signal-Induna-Parku i tako momčad iz Frankfurta poslala u drugu ligu. Borussiju na putu do pobjede nisu omela niti dva promašena penala ( Barrios i Dede, op.a), te je na kraju došla do pobjede dvama golovima Lucasa Barriosa i autogolom Marca Russa.

Pored Borussije Dortmund sljedeće će sezone izravno u Ligu prvaka Bayer Leverkusen, dok je Bayern najelitnije klupsko nogometno natjecanje morati izboriti kroz kvalifikacije. Hannover i Mainz natjecat će se u Europa ligi, dok su iz prvog razreda njemačkog nogometa ispali Eintracht i St. Pauli. U razigravanje za opstanak će Borussia Mönchengladbach.

Gomez najbolji strijelac, Lakić na diobi četvrtog mjesta

Napadač minhenskog Bayerna Mario Gomez ponio je epitet najboljeg strijelca njemačkog nogometnog prvenstva u sezoni 2010/11.

Ukupno je Gomez zabio 28 golova u 32 susreta, šest više od prvog pratitelja, napadača Freiburga Papissa Dembe Cissea. Kao treći najbolji strijelac lige okončao je slovenski napadač Kölna Milivoje Novakovič sa 17 golova, dok se hrvatski napadač Kaiserslauterna, a od sljedeće sezone član Wolfsburga Srđan Lakić na kraju našao na diobi četvrtog mjesta najboljih "topnika" sa 16 golova.

Podsjećamo, prošle je godine Edin Džeko, igrajući za Wolfsburg, naslov najboljeg strijelca ponio s 22 postignuta gola.