Getty
JELAVIĆ ZABIO!

Kiks Chelseaja iskoristio City i pobjedom se približio na pet bodova zaostatka

Piše: Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 21. veljača 2015. 18:20

Vodeća momčad prvenstva protiv 'davljenika', trebao je to biti zicer svih zicera. Međutim, na Stamford Bridgeu dogodilo veliko iznenađenje, pretposljednji Burnley uspio je otkinuti bod velikom Chelseaju i tako produljiti nadu za ostankom u Premier ligi. Jose Mourinho ostao je bez bodova u utrci za titulom čime je Manchester Cityju njegova momčad opet omogućila smanjenje bodovne razlike i vraćanje neizvjesnosti u borbu za naslov.

Chelsea je istrčao u najjačem sastavu, svi glavni aduti bili su u početnoj jedanestorici, a da će to biti jedno mirno popodne u Londonu sugerirao je rani pogodak Branislava Ivanovića kojeg je sjajno poslužio Eden Hazard. Ipak, Burnley se nakon toga nije predao, već je nastavio igrati hrabro, sa željom za izjednačenjem. Na kraju je i uspio, nakon kornera je desetak minuta prije kraja glavom poentirao Mee, a vratar Bluesa Courtois u dva navrata je svojim intervencijama spriječio opasne gostujuće pokušaje.

Bilo je samo pitanje vremena do kad će se Chelsea izvlačiti, jer je očito da je nestala ona forma koja ih je krasila u prvom dijelu sezone kad su gazili sve po redu. Willian je u samoj završnici osigurao pobjedu protiv Evertona u prošlom kolu, a kolo prije toga na gostovanju kod Aston Ville stvar je pobjedničkim pogotkom spasio Ivanović. Zabio je srpski branič i u utorak na gostovanju kod PSG-a u osmini finala Lige prvaka, a i jučer se, eto, upisao u strijelce. Međutim, 1:1 iz Pariza je odličan rezultat u odnosu na 1:1 s Burnleyem kod kuće, to je svima jasno.

Jose Mourinho bio je nakon utakmice ljut kao ris. U izjavi za televiziju kazao je kako je zapisao četiri ključna događaja, ali o njima nije želio govoriti.

- Kažnjen sam uvijek kad govorim o tim situacijama, a ne želim biti kažnjen - rekao je menadžer Chelseaja.

Jedan od incidenata koji je razbjesnio Mourinha sigurno je bilo i isključenje Nemanje Matića. Nema dvojbe da je srpski veznjak zaslužio crveni karton zbog divljačke reakcije i odgurivanja Ashleya Barnesa koji je na njega grubo startao, ali doista je nevjerojatno da se Burnleyev igrač izvukao bez ikakve sankcije.

Barnesov je start bio doista brutalan, džonom je pogodio Matićevu potokoljenicu i pravo je čudo da ga nije (teže) ozlijedio. Taj je prekršaj također zaslužio karton, i to crveni, ali sudac Martin Atkinson 'pravio se Englez'.

No, bez obzira na taj incident, treba reći da je Burnley zaslužio bod. Chelsea će morati igrati bolje ukoliko želi ostati na vodećoj poziciji Premier lige.

A još jedno razočaranje svojim je navijačima priredio Manchester United. Ovaj put izgubio je na gostovanju kod Swanseaja, a Louis van Gaal za poraz je okrivio - nesreću.

- Stvorili smo dovoljno prilika, dominirali u oba poluvremena, ali nismo imali sreće. Odigrali smo dobro, ali smo zaboravili zabiti - kazao je Unitedov menadžer.

Derbi začelja, u kojem bodovi imaju izuzetnu važnost, odigrali su Hull City i Queens Park Rangers, a ta je utakmica i nama bila posebno zanimljiva zbog nastupa dvojice hrvatskih igrača, napadača domaćih Nikice Jelavića i gostujućeg veznjaka Nike Kranjčara.

Jelavić je u pobjedu svoje momčadi ugradio pogodak za vodstvo kojeg je u 16. minuti postigao na vrlo lijep način, iz voleja je s 13 metara matirao gostujućeg vratara Greena. Kranjčar je odradio 78 minuta za QPR koji je od 32. minute bio bez isključenog Bartona, ali se uspio vratiti u igru pogotkom Austina. Ipak, u dramatičnoj završnici N'Doye je svojim pogotkom osigurao Hullu puni plijen.

U posljednjoj utakmici subotnjeg programa 26. kola Premier lige Manchester City je na svom stadionu uvjerljivo pobijedio Newcastle sa 5-0, te je smanjio zaostatak za vodećim Chelseajem na pet bodova.

Pogotke za Manchester City postigli su Sergio Aguero (2-pen), Samir Nasri (12), Edin Džeko (21) i David Silva (51, 53).

Rezultati:

ASTON VILLA - STOKE 1:1 (Sinclair 20/Diouf 45)

CHELSEA - BURNLEY 1:1 (Ivanović 14/Mee 81)

CRYSTAL P. - ARSENAL 0:2 (Cazorla 8-11 m, Giroud 45)

HULL - QPR 2:1 (Jelavić 16, N'Doye 89 /Austin 39)

SUNDERLAND - WBA 0:0

SWANSEA - MANCHESTER UTD. 2:1 (Sung-Yong 30, Shelvey 73/Herrera 28)

MANCHESTER CITY - NEWCASTLE - 5-0 (Sergio Aguero 2-pen, Samir Nasri 12, Edin Džeko 21, David Silva 51,53)