SERIE A

Juventus zaključio sezonu bez poraza, kapetan Del Piero se oprostio golom

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 13. svibanj 2012. 19:40

Nogometaši Juventusa zaključili su sezonuu Seriji A bez ijednog poraza. Novi talijanski prvaci u posljednjem su kolu pred svojim navijačima pobijedili Atalantu s 3-1.

S 23 pobjede i 15 remija Torinezi su postali tek druga momčad u povijesti talijanskog nogometa koja je do naslova došla bez poraza. Prije njih je isto pošlo za rukom i Capellovom Milanu u sezoni 1991/92, a treba spomenuti da je neporežana sezonu 1978/79 zaključila i Perugia, ali nije osvojila prvenstvo.

Osim što su Juventusovi navijači u nedjelju slavili naslov, opraštali su se i od klupske legende Alessandra Del Piera. Neuništivi 37-godišnji napadač je igrao zadnju prvenstvenu utakmicu za "staru damu" (mogao bi još zaigrati u finalu Kupa idući vikend), a začinio ju je pogotkom za 2-0 u 28. minuti. Bio mu je to 188. gol za Juventus u 478. nastupu u Seriji A. Prije toga je za 1-0 zabio 22-godišnji Luca Marrone kojem je to bio prvi pogodak u talijanskom prvenstvu.

Prošlogodišnji prvak Milan uz dosta je mučenja na San Siru nadigrao novog drugoligaša Novaru s 2-1. Gosti su poveli preko Santiaga Garcije u 20. minuti, a "rossoneri" su preokrenuli u nastavku. Najprije je u 56. minuti izjednačio Mathieu Flamini na dodavanje Antonija Cassana. Iako mu je to bila tek 16. utakmica u Seriji A ove sezone, Cassano je skupio čak deset asistencija. U posljednjoj utakmici u dresu Milana pobjedu je svojoj momčadi osigurao 38-godišnji Filippo Inzaghi. Novara je 36. momčad kojoj je neuništivi Pippo zabio u najvišem rangu talijanskog nogometa.

Nogometaši Udinesea zadržali su treće mjesto i nakon posljednjeg kola talijanske Serije A, čime su izborili plasman u kvalifikacije Lige prvaka.

Dva je boda više uoči 38. kola imao Udinese od Lazija, a istu je prednost zadržao i nakon nedjeljnog završetka prvenstva. Igrači Francesca Guidolina slavili su u gostima kod Catanije s 2-0, dok je Lazio u derbiju na Olimpicu svladao Inter s 3-1. Ostao je, ipak, bez Lige prvaka, ali barem se utješio izravnim plasmanom u Europa ligu.

Udinese je na Siciliji poveo u 19. minuti preko Antonija Di Natalea kojem je to bio 23. ovosezonski prvenstveni pogodak. Domaći su mogli izjednačiti u 39. minuti, ali Alejandro Gomez nije iskoristio kazneni udarac. Da gosti mirno privedu utakmicu kraju pobrinuo se u 58. minuti Diego Fabbrini.

Inter je poveo u Rimu u zadnjoj minuti prvog dijela pogotkom Diega Milita s bijele točke, nakon prekršaja Cristiana Ledesme na Maiconu. Argentincu je to bio 24. prvenstveni gol, čime je završio na drugom mjestu ljestvice strijelaca iza Zlatana Ibrahimovića. Lazio je u nastavku utakmice kreirao preokret pogocima Libora Kozaka, Antonija Candreve (asistirao mu bosansko-hercegovački reprezentativac Senad Lulić), te Stefana Maurija.

Napoli se također nadao trećem mjestu, u slučaju posrtaja Udinesea i Lazija, ali nije ih dočekao. Mazzarrijeva je momčad pobijedila Sienu s 2-1, zahvaljujući dvostrukom strijelcu Andrei Dosseni, i izborila Europa ligu, baš kao i Inter.

Spomenimo i da je Parma došla do sedme pobjede zaredom, što joj nije uspjelo nikad prije u Seriji A. U nedjelju je s 1-0 svladala Bolognu. Roma je, pak, u posljednjoj utakmici pod vodstvom Luisa Enriquea, s 3-2 slavila u gostima kod Cesene za koju je od 22. minute igrao Damjan Đoković. Genoa je, pak, s 2-0 bila bolja od Palerma za koji je svih 90 minuta odradio Igor Budan.

U Seriju B su, podsjetimo, ispali Lecce, Novara i Cesena.

Serie A, 38. kolo:

Juventus – Atalanta 3-1 (Marrone 10, Del Piero 28, Barzagli 90 – 11m / Lichtsteiner – ag)

Milan – Novara 2-1 (Flamini 56, Inzaghi 82 / Garcia 20)

Fiorentina – Cagliari 0-0

Parma – Bologna 1-0 (Biabiany 37)

Cesena – Roma 2-3 (Nero 9, Santana 90 / Krkić 27, Lamela 32, De Rossi 49)

Lazio – Inter 2-1 (Kozak 59, Candreva 63, Mauri 90 / Milito 45 - 11m)

Chievo – Lecce 1-0 (Vaček 78)

Genoa – Palermo 2-0 (Gilardino 52, Sculli 70)

Napoli – Siena 2-1 (Dossena 4, 34 / Destro 6)

Catania – Udinese 0-2 (Di Natale 19, Fabbrini 58)