BITKA ZA BRAZIL

Italija remizirala s Danskom, Engleska i BiH blizu Mundijala, Švicarska u Brazilu

Piše: Vladimir ZrinjskiObjavljeno: 11. listopad 2013. 13:08

Robin van Persie novi je najbolji strijelac u povijesti nizozemske nogometne reprezentacije. U visokoj 8-1 pobjedi nad Mađarskom upisao je hat-trick i došao do brojke od 41 postignutog gola za "oranje".

Prestigao je na taj način za jedan gol prijašnjeg rekordera Patricka Kluiverta koji je utakmicu u Amsterdamu gledao uživo.

Van Persie je mrežu Mađara tresao u 15., 42. i 52. minuti. Po jedan gol za Nizozemce, koji su već ranije osigurali plasman na Mundijal, zabili su Kevin Strootman, Jermain Lens, Rafael van der Vaart i Arjen Robben, dok je jedini gol za Mađare zabio Balazs Dzsudzsak iz jedanaesterca.

#41 RVP by Counterpoint1

U preostale dvije utakmice u skupini D slavili su gosti. Turska je dobila Estoniju 2-0, dok je Rumunjska bila bolja od Andore s 4-0.

U hrvatskoj skupini A Wales je s minimalnih 1-0 u Cardiffu golom Simona Churcha savladao Makedoniju i tako pobjegao s dna ljestvice.

U skupini C pobjede su također ostvarili favoriti, pa je tako Njemačka potvrdila ranije odigurano prvo mjesto s 3-0 pobjedom nad Irskom u Kölnu golovima Samija Khedire, Andrea Schürrlea i Mesuta Özila, dok je Švedska u Stockholmu slavila s 2-1 protiv Austrije preokrenuvši zaostatak 0-1 s poluvremena.

Pobjednički gol za Šveđane zabio je Zlatan Ibrahimović u 86. minuti, a u posljednjim trenucima susreta Austrijancima je isključen Marko Arnautović.

Danska nogometna reprezentacija odigrala je 2-2 u Kopenhagenu protiv Italije u sklopu skupine B europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu.

Talijani, koji su već ranije osigurali plasman na Mundijal, poveli su preko Pabla Daniela Osvalda u 28. minuti, ali vodstvo "azzurra" nije se dugo održalo.

Danci su uspjeli preokrenuti rezultat u svoju korist dvama golovima Arsenalovog napadača Nicklasa Bendtnera u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela i 79. minuti. Oba je gola Bendtner zabio glavom na vrlo sličan način s druge vratnice. Kod oba mu je asistirao Michael Krohn-Dehli.

I kada se činilo da će Danci doći do pobjede i skočiti na drugo mjesto u skupini, ukazao se Alberto Aquilani u sudačkoj nadoknadi i na asistenciju Osvalda postavio konačnih 2-2.

Takav rezultat išao je neizravno na ruke Hrvatskoj koja neovisno o rezultatima drugih skupina više ne mora strahovati da bude najgora drugoplasirana momčad u skupinama. Naime, drugoplasirani Bugari i trećeplasirani Danci u skupini B imaju po 13 bodova kolo prije kraja, a Hrvatska 17 u skupini A, što znači da će "vatreni" sigurno u dodatne kvalifikacije.

U preostale dvije utakmice Armenija je u Jerevanu s 2-1 savladala Bugarsku s dva igrača više (isključeni su Bugarskoj Bodurov i Džakov), dok je Češka slavila na gostovanju kod Malte 4-1.

Nogometaši Engleske došli su na mali korak do izravnog plasmana na Svjetsko prvenstvo, kojem će iduće godine domaćin biti Brazil.

Pobijedila je Engleska na Wembleyju, za nju, uvijek neugodnu Crnu Goru s 4-1 i za siguran put u Južnu Ameriku mora još u utorak, na istom mjestu, pobijediti Poljsku. Ukrajina, koja je danas pobijedila Poljake s 1-0 (strijelac Jarmolenko), ima samo bod manje od Engleza i posljednju laganu utakmicu, gostovanje kod San Marina, odakle će sigurno donijeti tri boda.

Ovakvi rezultati su, pak, iz utrke za SP definitivno izbacili Crnu Goru.

Na ogledu Engleza i Crnogoraca sve najbitnije su događalo u drugom dijelu, kada su i postignuti svi pogoci, iako je Engleska mogla i u prvom dijelu voditi, nakon brojnih propuštenih prilika.

Wayne Rooney je prvi, uz ogromno olakšanje svih, postigao pogodak u 49. minuti, a nesretni je Brano Bošković u 62. pogodio vlastitu mrežu kada je pogrešno ispucao loptu i pospremio je iza svog vratara za 2-0.

Odmah nakon toga je fantastično, sa skoro 30 metara, opalio Stevan Jovetić i uzdrmao domaću vratnicu, ali je zato Dejan Damjanović smanjio u 71. minuti. Pucao je igrač Dinama Fatos Beqiraj, a Damjanović je tek podmetnuo nogu i prevatio Harta. No, samo sedam minuta kasnije sve je bilo riješeno: Andros Townsend je pogodio za 3-1 i potvrdu engleske pobjede, dok je kasnije na 4-1 povisio Daniel Sturridge golom iz jedanaesterca.

Pobjedom kod Albanije 2-1 nogometaši Švicarske su izborili direktan plasman na Svjetsko prvenstvo (iz skupine E), dok je usporedno s tim prestao albanski san o mogućem drugom mjestu. Bayernov adut Xherdan Shaqiri i Michael Lang su pogocima donijeli slavlje Švicarcima.

Za drugo će se mjesto boriti Island i Slovenija, nakon što su obje reprezentacije danas pobijedile na domaćem travnjaku. Island je s dva pogotka Kolbeinna Sigthorssona pobijedio Cipar 2-0, dok je iskusni Milivoje Novakovič zabio „hat-trick“ u slovenskoj 3-0 pobjedi protiv Norveške.

U skupini F Capellovi ruski nogometaši održavaju prednost na vrhu ljestvice u odnosu na Portugal. U petak je Rusija rutinski obavila posao kod Luksemburga kojeg je pobijedila 4-0 pogocima Samedova, Fajzulina, Glušakova i Keržakova.

Kao i Rusiija, tako i Bosna i Hercegovina čuva tron skupine G od Grčke. Jednu utakmicu prije kraja obje reprezentacije imaju po 22 boda, ali su Bosanci u prednosti zbog međusobno boljih rezultata.

U ovom je kolu BiH na domaćem travnjaku pobijedila Lihtenštajn 4-1, a sva su četiri pogotka domaći igrači zabili unutar samo dvanaest minuta. Edin Džeko je dva puta pogodio, a po jednom Misimović i Ibišević.

Da bi bili sigurni na putu za Brazil nogometaši BiH još moraju pobijediti Litvu u gostima.

Tradicionalo je Grčka upisala svoj omiljeni, 1-0 rezultat. Doma je Grčka slavila protiv Slovačke, a čak su i taj pogodak Grci zabili uz pomoć gostiju, odnosno, tri boda im je autogolom donio Martin Škrtel.

Portugalska nogometna reprezentacija odigrala je u sklopu skupine F u Lisabonu tek 1-1 protiv Izraela i sada kolo prije kraja kvalifikacija zaostaje za vodećom Rusijom za tri boda...

Protiv Izraelaca Portugal je poveo golom Ricarda Coste iz 26. minute, a konačnih je 1-1 postavio Eden Ben Basat u 85. nakon velike pogreške vratara Ruija Patricija koji je pri ispucavanju pogodio Ben Basata ispred šesnaesterca.

Izraelskom veznjaku potom nije bilo teško poslati loptu u mrežu. Okrutan je to rezultat za Portugalce koji su dominirali čitavom utakmicom, a sada će najvjerojatnije kroz dodatne kvalifikacije morati tražiti put do Mundijala.

Portugal u posljednjem kolu skupine dočekuje Luksemburg, dok Rusi gostuju kod Azerbajdžana.

Aktualni svjetski prvaci Španjolci slavili su na Palma de Mallorci tijesnu 2-1 pobjedu protiv Bjelorusije i sada im je u posljednjem kolu dovoljan i bod protiv Gruzije za izravan plasman na završni turnir. Golove za "furiju" zabili su Xavi Hernandez i Alvaro Negredo, dok je utješni gol za Bjeloruse u 89. minuti postigao Sergej Kornilenko.

Kvalifikacije za SP:

skupina A

Hrvatska - Belgija 1-2 (Kranjčar 83 / Lukaku 15, 38)

Wales - Makedonija 1-0 (Church 67)

Redoslijed: 1. Belgija 25 (9), 2. Hrvatska 17 (9), 3. Srbija 11 (9), 4. Wales 9 (9), 5. Škotska 8 (9), 6. Makedonija 7 (9)

skupina B

Armenija - Bugarska 2-1 (Özbiliz 45, Movsisjan 87 / Popov 60)

Malta - Češka 1-4 (Mifsud 47 / Hubschmann 3, Lafata 33, Kadlec 51, Pekhart 90)

Danska - Italija 2-2 (Bendtner 45+1, 79 / Osvaldo 28, Aquilani 90+1)

Redoslijed: 1. Italija 21 (9), 2. Bugarska 13 (9), 3. Danska 13 (9), 4. Češka 12 (9), 5. Armenija 12 (9), 6. Malta 3 (9)

skupina C

Farski Otoci - Kazahstan 1-1 (Hansson 41 / Finončenko 55)

Njemačka - Irska 3-0 (Khedira 12, Schürrle 58, Özil 90+1)

Švedska - Austrija 2-1(Olsson 56, Ibrahimović 86 / Harnik 29)

Redoslijed: 1. Njemačka 25 (9), 2. Švedska 20 (9), 3. Austrija 14 (9), 4. Irska 11 (9), 5. Kazahstan 5 (9), 6. Farski Otoci 1 (9)

skupina D

Andora - Rumunjska 0-4 (Keseru 41, Stancu 53, Torje 62-11m, Lazar 85)

Estonija - Turska 0-2 (Bulut 22, Yilmaz 47)

Nizozemska - Mađarska 8-1 (Van Persie 16, 44, 53, Strootman 25, Lens 38, Devecseri 65-ag, Van der Vaart 86, Robben 90 / Dzsudzsak 47)

Redoslijed: 1. Nizozemska 25 (9), 2. Turska 16 (9), 3. Rumunjska 16 (9), 4, Mađarska 14 (9), 5. Estonija 7 (9), 6. Andora 0 (9)

skupina E

Albanija - Švicarska 1-2 (Salihi 89 / Shaqiri 48, Lang 79)

Island - Cipar 2-0 (Sigthorsson 60, 76)

Slovenija - Norveška 3-0 (Novakovič 13, 15, 49)

Redoslijed: 1. Švicarska 21, 2. Island 16, 3. Slovenija 15, 4. Norveška 11, 5. Albanija 10, 6. Cipar 4.

skupina F

Luksemburg - Rusija 0-4 (Samedov 9, Fajzulin 39, Glušakov 45, Keržakov 73)

Azerbajdžan - Sjeverna Irska 2-0 (Dadasov 58, Šukurov 90)

Portugal - Izrael 1-1 (Costa 27 / Ben Basat 85)

Redoslijed: 1. Rusija 21, 2. Portugal 18, 3. Izrael 13, 4. Azerbajdžan 8, 5. Sjeverna Irska 6, 6. Luksemburg 6.

skupina G

BiH - Lihtenštajn 4-1 (Džeko 28, 39, Misimović 34, Ibišević 38 / Hasler 61)

Grčka - Slovačka 1-0 (Škrtel 44-ag)

Litva - Latvija 2-0 (Cernych 8, Mikoliunas 68)

Redoslijed: 1. BiH 22, 2. Grčka 22, 3. Slovačka 12, 4. Litva 11, 5. Latvija 7, 6. Lihtenštajn 2.

skupina H:

Engleska - Crna Gora 4-1 (Rooney 49, Bošković 62-ag, Townsend 78, Sturridge 91-11m / Damjanović 71)

Ukrajina - Poljska 1-0 (Jarmolenko 64)

Moldavija - San Marino 3-0 (Frunza 55, Sidorenko 59, 89)

Redoslijed: 1. Engleska 19, 2. Ukrajina 18, 3. Crna Gora 15, 4. Poljska 13, 5. Moldavija 8. 6. San Marino 0.