PORTO - BRAGA 1-0

Festival dosadnog nogometa pripao Portu! Falcao zvijezda u portugalskoj noći

Kolumbijac Falcao zabio je svoj 18 pogodak u Europa ligi ove sezone. Briljantan centaršut Guarina, Kolumbijac je glavom pospremio iza Artura i donio naslov Portu
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 18. svibanj 2011. 12:22

Nogometaši Porta pobjednici su ovosezonskog natjecanja u Europa ligi. Na Stadionu Aviva u Dublinu pobijedili su u finalu portugalskog rivala Bragu 1-0...

Na fantastično ubacivanje sunarodnjaka Fredyja Guarina s desne strane čudesni je kolumbijski centarfor Porta Radamel Falcao zabio glavom u 44. minuti utakmice. Bio je to njegov 18. ovosezonski pogodak u natjecanju, te 38. ukupno u službenim nastupima za portugalsku momčad, koja je osvojila drugi naslov u sezoni nakon nacionalnog prvenstva.

Porto je u Dublinu bio za nijansu uvjerljivija momčad. Češće su igrači Andrea Villasa-Boasa prijetili suparničkom 16-ercu, više držali loptu u posjedu i većinom kontrolirali utakmicu.

Za Bragu je najbolju priliku propustio Mossoro, napadač kojeg je trener Domingos Paciencia uveo u igru na početku drugog poluvremena. Već u 46. minuti Mossoro je oteo loptu Portovu stoperu i sam izbio pred vratara Heltona, koji mu je udarac u okvir gola maestralno obranio nogama.

Porto je osvojio ukupno četvrti europski trofej u povijesti i prvi nakon Lige prvaka 2004. godine. Drugi je put isti klub trijumfirao u Europa ligi. U tadašnjem Kupu UEFA-e Porto je pod vodstvom Josea Mourinha slavio 2003. godine. U vitrinama Portugalci imaju još i naslov europskih prvaka iz 1987. godine.

Europa liga, finale:

Porto - Braga 1-0 (Falcao 44)

KRAJ UTAKMICE Porto je pobjednik Europa lige u sezoni 2010/11.

90 + 1 - Igra se tri minute sudačke nadoknade

88. minuta - Fernando Belluschi mogao je rješiti pitanje pobjednika, no ostavio je nadu navijačima Brage pucavši pored gola

76. minuta - Braga kao da ne želi doći do izjednačenja. Ovoga puta je Alan toliko loše pucao s 16 metara da se lopta doslovno dokotrljala do vratara Heltona

72. minuta - Sudac je ovoga puta progledao Portu kroz prste. Sapunaru je trebao biti isključen, no sudac je odlučio kako njegov potez nije bio 'dovoljno dobar' za isključenje

71. minuta - Kakav lukav potez Hulka. Brazilac je 'kulerski' šetao s loptom i onda iznenada uputio savršen centaršut na peterac, no Falcao ovoga puta nije bio pribran

70. minuta - Braga sve više boravi na polovici Porta. Doduše, obrana bijelo-plavih zasad bez problema rješava sve nalete Brage

65. minuta - U Dublinu se ne događa baš ništa. Porto drži loptu i vodstvo, a Braga kao da se predala nakon primljenog pogotka

46. minuta - Kakav šok na stratu drugog djela. Osoro je ukrao loptu obrani Porta i sam izašao ispred Heltona, koji nogom brani zicer Brage

POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME

VIDEO GOOOOL 44. minuta - Kolumbijac Falcao zabio je svoj 18 pogodak u Europa ligi ove sezone. Briljantan centaršut Guarina Kolumbijac je glavom rutinski pospremio iza Artura

38. minuta - Artur je neoprezno ispucao povratnu loptu i u glavu napucao Falcaa. Na sreću nespretnog vratara lopta je otišla pored vratiju

30. minuta - Igrači Brage očito imaju nešto protiv Hulka. Sada je Silvio brutalno s leđa pokosio Brazilca i 'požutio'

28. minuta - Pokušaj Hulka s 30 metara otišao je visoko iznad grede.

23. minuta - Hugo Viana zbog grubog prekršaja na Hulku je zaradio žuti karton

12. minuta - Varela je u srcu 16-terca uspio doći do jedne 'ničije lopte', ali njegove škarice ugrozile su navijače iza gola, a ne mrežu Brage.

7. minuta - Hulk, čovjek vrijedan 100 milijuna eura, ispremješao je obranu Brage i lukavo gađao daljnji kut Arturovog gola. Udarac je na sreću 'crvenih' bio neprecizan

4. minuta - Prva je zaprijetila Braga. Custodio je jednu odbijenu loptu prihvatio na 16 metara, no njegov udarac otišao je pored gola. Mogao je Custodio to i bolje završiti