Ilustracija: Grčka policija

 Nikolas Georgiou/alamy/alamy/profimedia
KRONOLOGIJA NASILNIŠTVA

Boysi pamte Auxerre i Bergamo, Torcida metke u Rimu, a u Latinskoj Americi jednom je doslovno objavljen rat

Prošlost je prepuna incidenata huligana, a krvava atenska noć nikad neće biti zaboravljena
Piše: Toni RoićObjavljeno: 09. kolovoz 2023. 08:55

Nažalost, u Ateni se dogodilo ono najgore, u ponedjeljak navečer izgubljen je jedan ljudski život i to 29-godišnjeg Grka u žestokim obračunima ispred i oko stadiona AEK-a, u kojem su prema dostupnim informacijama sudjelovali navijači Dinama, Panathinaikosa i AEK-a.

Još prilikom ždrijeba za 3. pretkolo Lige prvaka upozoravalo se da bi u Ateni moglo biti pakleno jer AEK i Panathinaikos dan za danom ugošćuju Dinamo i francuski Marseille, a policijski službenici naivno su vjerovali da će problem riješiti zabranom dolaska gostujućim navijačima, kao što je to slučaj i kada međusobno igraju četiri grčka kluba (Panathinaikos, Olympiacos, AEK, PAOK). Nije stoga čudno da su odmah u utorak uslijedile i smjene visokih policijskih dužnosnika u Ateni...

Tragedija se godinama naslućivala

Poznata je bila činjenica da su navijači Dinama (BBB) i Panathinaikosa (Gate 13) pobratimljeni (sve je počelo na davnoj utakmici Grčke i Hrvatske kada su se navijači Olympiacosa uplašili BBB-a i impresionirali fanove Panathinaikosa) i da će ujediniti snage za ova dva dvoboja. Dinamovi navijači sigurno bi bili na dvoboju Panathinaikosa i Marseillea, ako već nisu mogli na stadion AEK-a.

Nakon krvave atenske noći prvi put se dogodilo ono što se dosad čudom i srećom nije, a to je smrt prilikom (ovaj put prije) odigravanja utakmice nekog hrvatskog nogometnog kluba. Tragedija je to koja se naslućivala godinama unazad jer povijest navijačkih nereda vrlo je duga i (pre)opširna, a BBB i Torcida već desetljećima figuriraju kao vrlo opasne skupine na europskoj navijačkoj, odnosno huliganskoj sceni.

image

Kadrovi iz Atene

DIMITRIS KAPANTAIS Sooc Via Afp

Ekstremni navijači Dinama i Hajduka uklopili su se u ono što se 60-ih godina prošlog stoljeća počelo širiti uglavnom iz Engleske, a to su iz različitih razloga pregrijane i nekontrolirane emocije, pretvorene u nasilje najgore vrste. Tada se i stvorio naziv huligan, koji označava navijača nasilnika, koji time dokazuje postojanje i važnost u vlastitim očima, a za one koji ne znaju, porijeklo te riječi dolazi od jednog novinara. On je upotrijebio riječ ‘hoolihani‘, po prezimenu irske obitelji čiji su članovi često bili u zatvoru zbog asocijalnog ponašanja, ali tiskarska pogreška je slovo ‘h‘ zamijenila s ‘g‘ i tako je nastao engleski izraz "hooligan", koji se sada upotrebljava u cijelom svijetu.

Ubojstva i silovanja

Da ne bismo za sve okrivili Engleze, obavezno treba spomenuti i dva događaja iz Latinske Amerike, od kojih je jedan izazvao čak i oružani sukob dvije države. U kvalifikacijama za SP u Meksiku, dvije utakmice su 1969. igrali El Salvador i Honduras, a nakon nereda u prvoj, u uzvratu u El Salvadoru navijači su nakon odlaska sa stadiona počeli paliti grad, ubijati i silovati. Države su potom prekinule diplomatske odnose, objavile rat, poznat kao "Nogometni rat", koji je trajao šest dana s dosta žrtava, a godinama poslije nisu imale diplomatske odnose.

Krvava tragedija dogodila se i pet godina ranije, 1964. u Peruu, kada su izbili neredi na utakmici između Perua i Argentine u kojima je poginulo 300, a ozlijeđeno više od 500 ljudi.

image
Angelos Tzortzinis/afp/profimedia

Kada su hrvatski klubovi u pitanju, mnogi će se sjetiti klanja pijetla na splitskom Poljudu na utakmici polufinala Kupa UEFA Hajduk - Tottenham u travnju 1984. (simbolički jer Tottenham na grbu ima tetrijeba), kao prethodnice bacanju suzavca na dvoboju Hajduka i Marseillea u studenom 1987. poslije čega je Hajduk izbačen iz europskih natjecanja na dvije godine, i to kad ih izbori (sljedeći put se na Poljudu igrala europska utakmica tek 1994. s Legijom, 4:0).

Godinu kasnije 1988. veliki neredi bili su na Kantridi između Armade, Torcide i tadašnje milicije, kada je i počeo golemi i danas sveprisutni animozitet Rijeke i Hajduka (prelazak Nenada Gračana u splitski klub, pa lom noge...), a približavanjem raspada Jugoslavije i osamostaljenja Hrvatske, počeli su stalni obračuni na nacionalno-političkoj osnovi, prije svega s navijačima Crvene zvezde i Partizana.

‘Dva kluba bratska‘

Majka svih bitaka, za neke i početak Domovinskog rata, dogodio se 13. svibnja 1990. kada zbog masovnih navijačkih obračuna nije odigrana utakmica Dinama i Crvene zvezde, a proslavio se kapetan Dinama Zvonimir Boban, koji je braneći navijača nogom udario policajca.

U to vrijeme navijači Hajduka i Dinama bili su ujedinjeni pod sloganom "dva kluba bratska kojima se ponosi čitava Hrvatska", ali dolaskom te Hrvatske, buknuo je rat Torcide i BBB, koji nesmiljenom žestinom traje i danas. Od brojnih incidenata i napada jednih na druge, možda je i najupečatljiviji onaj od 6. prosinca 2003. kada je nakon derbija u Splitu došlo do paljenja dva automobila s navijačima Dinama kod Dugopolja. Bio je to događaj koji se godinama provlačio kroz medije zbog suđenja akterima.

image

Kadrovi iz Atene

ANGELOS TZORTZINIS Afp

U novije vrijeme svakako treba izdvojiti svibanj 2022. i obračun Torcide i hrvatske policije na benzinskoj pumpi Desinec kod Jastrebarskog. Tada je policija koristila vatreno oružje, sreća da nije bilo i smrtno stradalih, a sudski procesi tek se očekuju.

Na europskih utakmicama također je bilo mnogo incidenata, Dinamo ih je igrao mnogo više, pa ih se može više i izdvojiti, od 1990. i nereda u Bergamu, poslije divljanja 1994. u Auxerreu Dinamo je na godinu dana izbačen iz europskih kupova, preko Milana 2000., Praga 2008. do 2015. i gostovanja kod Olympiacosa u atenskoj luci Pirej, kada su BBB imali obračun s navijačima domaćih, ali i Crvene zvezde. Treba spomenuti i prosinac 2010. kada je PAOK gostovao u Zagrebu, a na križanju Avenije Dubrovnik i ulice SR Njemačke, pedesetak mlađih BBB-a zaustavilo je autobus s navijačima grčkog kluba, razbilo stakla i ubacilo u njega bengalke, pa je bilo i ozlijeđenih.

Torcida najviše pamti Rim 2003. i utakmicu s Romom, brojne sukobe po gradu, paljevinu desetaka automobila, a na jedan autobus je čak i pucano s dva metka iz vatrenog oružja...

Linker
08. studeni 2024 01:49