BARCELONA - MANUTD 3-1

BARCELONA OSVOJILA LP Blaugrana dominirala protiv nevidljivog Manchestera

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 28. svibanj 2011. 21:28

Nogometaši Barcelone klupski su europski prvaci. U finalu Lige prvaka igranom na Wembleyju španjolski su prvaci pobijedili engleske, sastav Manchester Uniteda, 3-1.

Naslovima iz 1991/92, 2005/06 i 2008/09 Barcelonini su nogometaši dodali i novi, osvojen, baš kao i onaj iz sezone 2008/09, protiv "crvenih vragova". U finalu iz snova Barcelona je pokazala više, najbolji napad Lige prvaka (do subote 27 golova) stavljao je na muke najbolju obranu turnira (do subote samo četiri primljena gola) koja nije pronašla način kako zaustaviti strijelce Lionela Messija, Pedra, Davida Villu, ali i neumornog Andresa Iniestu, radišnog Xavija i ostatak katalonske momčadi snova.

U sjajnoj atmosferi svjetla pozornice na engleskom nogometnom hramu bila su usmjerena na Messija s Bracelonine strane i Waynea Rooneyja, istaknutog pojedinca engleske momčadi. Obojica su se upisala na listu strijelaca, međutim, Messi je aktivan bio cijelu utakmicu, a Rooney uglavnom nevidljiv osim u trenucima kada je sjajno pogodio za 1-1.

Susret je otvoren uz bolju kontrolu Uniteda kojem je pripala uvodna inicijativa, no bez konkretizacije prilika. U istom se istaknula Barcelonina momčad preko Pedra u 27. minuti, no treba naglasiti da je veći dio posla sjajnom asistencijom pritom obavio Xavi. Pogled na jednu, lopta na drugu stranu izbacili su obranu Uniteda i ostavili nesmetanog Pedra koji loptu prizemno šalje pored Edwina van der Sara za uvodno vodstvo Katalonaca.

Posljednju utakmicu bogate karijere igrao je u subotu sjajni nizozemski golman i odigrao ju je dobro. Prigovora na njegove reakcije neće biti, tek pohvala za ono što su Barcelonini nogometaši pokazali.

Nakon što je Rooney smanjio na 1-1 nakon kombinacije s Ryanom Giggsom u 34. minuti očekivalo se da će Manchesterova momčad ponuditi "nešto", no do kraja ogleda ostala je zabilježena statistika od samo tri upućena udaraca prema vratima Victora Valdesa.

Aktivna igra Barcelonine momčad s nizom kratkih i preciznih dodavanja mljela je Unitedov sastav, a potvrda toga došla je u 54. minuti kada je Messi s vrha šesnaesterca zabio za 2-1. Argentinskom genijalcu postignuti gol bio je dvanaesti u natjecanju ove sezone što je izjednačenje rekorda iz sezone 2002/03 kojeg je postavio Ruud van Nistelrooy. Osim toga, Messi je i treću sezonu zaredom najbolji strijelac Lige prvaka. Samo su Gerd Müller i Jean Pierre Papin ostvarili isto.

Konačnih 3-1 postavio je David Villa preciznim, ciljanim udarcem iz daljine u same rašlje Van der Sarova gola.

BARCELONA - MANCHESTER UNITED 3-1 (Pedro 27' Messi 54' Villa 69'/Rooney 34')

KRAJ

87. minuta - Nani se odlučio na udarac. Lopta je prošla pokraj vrata Valdesa. Bilo je i boljih opcija od udarca

84. minuta - Valdes je još jednom sjajno istrčao i skinuo loptu s glave Chicharita

78. minuta - Igranje rukom u kaznenom prostoru Barcelone, ali sudac nije pokazao na bijelu točku

69. minuta - David Villa povećao je vodstvo Barcelone. Gol je potvrda dominacije Barcelone u drugom dijelu. Messi je izludio obranu Uniteda i dao loptu Villi koji neobranjivo puca u desni gornji kut

67. minuta - Slična situacija kao minutu prije. Ovog puta pucao je Iniesta

66. minuta - Sjajna obrana Van der Sara. Xavi je dobio loptu na 25 metara i snažno pucao

65. minuta - Fabio je izbio loptu koja je išla u gol Manchestera. Messi je pokušao petom iznenaditi Van der Sara ali je Fabio bio na mjestu i spasio gol

54. minuta - GOOOL! Messi je zabio za vodstvo. Obrana Manchestera predaleko stoji od Lea koji je to ovogo puta iskoristio i pucao sa 18 metara.

52. minuta - Van der Sar je obranio dobar pokušaj Pedra kojeg je proigrao Alves. Sjajna prilika za Barcelonu

Barca je silovito krenula u nastavku i prve tri minute nastavka proveli su pred vratima Van der Sara.

Drugo poluvrijeme

43. minuta - Messi se spustio s centra prema golu, Vidić je ispao i Leo je uspio gurnuti loptu za Villu koji mu je vraća pred vrata, no obrana Uniteda je uspjela spriječiti gol

34. minuta - GOOOL! Manchester je brzo došao do izjednačenja. Zaprijetili su po desnoj strani. Lopta je došla do Giggsa koji je šalje Rooneyu. Wayne je sjajno pucao i zabio gol

27. minuta - GOOOL! Pedro je zabio za vodstvo Barcelone. Xavi je proigrao napadača koji je ulovio Van der Sara na krivoj nozi i zabio gol

24. minuta - Messi je previše 'petljao' i Ferdinand mu je ispio izbiti loptu

20. minuta - Villa je snažno pucao prema golu. Nekoliko trenutaka kasnije isti igrač puca u okvir gola. Van der Sar je bio na mjestu

18. minuta - Messi je 'odvozio slalom' i gurno loptu za Pedra koji nije uspio stići do lopte u 16-ercu

16. minuta - Prva prava prilika na utakmici. Dugo su se šetali oko 16-erca Manchestera. Nakon ubačaja pred vrata Pedro je biou nezgodnom položaju, no uspio je pucati pokraj gola

10. minuta - Opasna situacija za Barcelonu. Pique i Valdes su umalo zakuhali gol, no na loptu koju je jedva izbio vratar Barcelone nitko nije od protivnika naišao

8. minuta - Valdes je sjajno reagirao i rukom izbio loptu s Rooneyeve glave

6. minuta - Park je poslao dugu loptu za Chicharita koji se našao u zaleđu

Prvih pet minuta prošlo je bez pravih prilika. Manchester ima više loptu u nogama