Cristiano Ronaldo, Luis Nani, Marcos Rojo, Bruno Fernandes i konačno, Rúben Amorim! Veza Manchester Uniteda i Sportinga krenula je s vjerojatno najisplativijim transferom u povijesti nogometa, kada je davne 2003. godine tada 18-godišnji Ronaldo zamijenio zelenu boju portugalskog kluba žarko crvenim dresom Crvenih vragova, u kojem će se, pokazat će se, isprofilirati u jednog od najboljih igrača u povijesti i osigurati dominaciju Uniteda na državnoj i europskoj razini. Sada, 21 godinu kasnije, na klupu Crvenih vragova sjeda tek devet dana stariji Amorim (39), a ponovno je u glavnoj ulozi klub iz Lisabona, koji je Unitedu i ovaj put omogućio mladog perspektivnog talenta - no sada u trenerskoj ulozi.
Amorim će u Unitedu ispočetka svakako imati posao "vatrogasca", s ciljem da što prije obnovi klub i uskladi ga sa svojim tehničkim i taktičkim zamislima. Portugalac je u svojoj mladoj karijeri već dokazao da je sposoban za takav pothvat, što se vidi iz njegovog rada u Sportingu na početku mandata. Amorim je na klupu lisabonskog kluba zasjeo 2020. godine, a uzevši u kontekst način na koji ga je Sporting angažirao i situaciju u kojoj se nalazio, mogu se povući zanimljive paralele sa sadašnjim odlaskom u United.
Preporodio Sporting
U to vrijeme u Sportingu je vladala 18-godišnja suša bez naslova prvaka, a čak 11 godina klub nije ostvario plasman u grupnu fazu Lige prvaka. Nadalje, famozno proljeće u Europi, s kojim se dugi niz godina borio i Dinamo, u Lisabonu tada nije bilo viđeno od 70-ih godina, što je uzevši u kontekst današnjeg stanja u klubu gotovo nezamislivo. U Lisabonu su jasno prepoznali Amorimov potencijal iako je iza sebe imao tek 13 vođenih utakmica na klupi Brage, a za njegove usluge morali su "iskrcati" 10 milijuna eura kako bi aktivirali otkupnu klauzulu. Usporedno, najveći ulazni transfer u klubu je onaj Manuela Ugartea vrijedan oko 25 milijuna eura.
Za cijeli proces obnove odgovoran je upravo Amorim sa svojim osobljem, a ono što će mu biti poseban alat na klupi u Manchesteru je njegova karizma, moć govora i mogućnost lakog i razumljivog prenošenja misli na svoje igrače. Zbog tih alata izrazito je dopadljiv i novinarima, odgovara iskreno i efektivno, što je jedna od većih boljki s kojima se borio Ten Hag.
Dolazak Amorima "amenovao" je i legendarni Jose Mourinho, koji prema navodima vjeruje da je United angažirao "najboljeg portugalskog trenera". Paralele sa "Special Oneom" su također prisutne od njegovog uspona, a elementi iz mlađih dana Mourinhove karijere svakako se vide u njegovom držanju, ponašanju i "sportskoj drskosti". Može li replicirati Mourinhov start u Premier ligi iz dana na klupi Chelsea tek treba vidjeti...
- Imao sam tri dana odlučiti o nečemu što bi mi potpuno promijenilo život. Nije ovo prvi put da mi drugi klub plaća klauzulu, a niti drugi. Postojao je još jedan tim koji me prije želio i bili su spremni platiti tri puta više od Manchester Uniteda. Imao sam druge prilike. Predsjednik i Hugo Vianna to mogu potvrditi. Nakon Sportinga, želio sam Manchester. Došlo je vrijeme kada moram napraviti korak naprijed. Bilo je teško. Morao sam ovo učiniti - rekao je portugalski stručnjak.
Amorim će se službeno stići u United 11. studenoga, nakon čega će imati period reprezentativne pauze prilikom koje će trajati integracija u klub. Prva utakmica na klupi Crvenih vragova bit će susret protiv Ipswich Towna 27. studenoga. United do tada čekaju domaći okršaji s Chelseajem, Leicesterom i PAOK-om, koje će voditi Ruud van Nistelrooy, za kojeg se još uvijek ne zna hoće li ostati kao podrška Amorimu u novom stručnom stožeru.
Portugalac će u svakom slučaju pratiti nadolazeće Unitedove utakmice, koje će tako postati svojevrsna audicija za novog trenera. Gledajući samu momčad Crvenih vragova, ove sezone neće se naći niti jedan igrač koji je svojim igrama kupio garanciju u prvoj postavi kod Amorima. Portugalac kroz cijelu svoju karijeru nije odstupao od 3-4-3 sustava, uz poneke varijacije, no konstanta je oduvijek bila posljednja linija s tri stopera, tako da se može postići zaključak da će od ovog posla u najvećem dobitku biti Unitedova posljednja linija.
Pobjednici i gubitnici
Leny Yoro, Matthijs De Ligt, Lisandro Martinez, Harry Maguire, Victor Lindelöf i Johnny Evans u startu čine pozamašan izbor, no uzevši u obzir česte ozljede u ovom dijelu terena, od kojih su npr. trenutno nedostupni Yoro i Maguire, otvara se prilika da neki od igrača ugrabi priliku, posebno s dodatnom protekcijom koju pruža ovakav sustav. U veznoj liniji bi "u plusu" trebao biti Manuel Ugarte, koji je svoje najbolje igre prije prelaska u PSG pružao upravo pod Amorimom, dok bi u napadu veću ulogu trebao dobiti Rasmus Höjlund, profilno najsličniji igrač Victoru Gyökeresu, čovjeku oko kojeg se vrti igra u Sportingu.
Na gubitku će gotovo sigurno biti najskuplje pojačanje iz prijašnjeg mandata, Brazilac Antony (95 milijuna eura), koji bi bez Ten Hagovog favoriziranja trebao još više pasti u poretku, a situacija neće biti idealna ni za Joshuu Zirkzeea, koji u trenutnom Amorimovu sistemu nema istaknutu ulogu na poziciji devetke zbog drugačijih karakteristika od Höjlunda.
Amorim tek mora sletjeti u Manchester, ali nova era potaknuta skorim dolaskom u mislima igrača je već počela...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....