Veliko slavlje Danaca

FRANCK FIFE Afp
LIGA NACIJA

Danska srušila Francuze, s Hrvatskom na Final Four ide Nizozemska, evo tko je priredio apsolutnu senzaciju večeri

Hrvatska je u uzbudljivoj utakmici u Beču izborila završni turnir, a burno je bilo na drugim terenima diljem Europe
Piše: Ante ŠakićObjavljeno: 25. rujan 2022. 23:25

DANSKA - FRANCUSKA 2:0 (1:0 - Dolberg (34), 2:0 - Skov Olsen (38)

KOPENHAGEN Stadion Parken. Gledatelja 36.000. Sudac: Istvan Kovacs (Rumunjska).

DANSKA (4-3-3): Schmeichel - Kristensen (od 90.+1 Bah), Andersen, Christensen, Maehle - Delaney (od 71. Kjaer), Eriksen, Höjbjerg - Skov Olsen (od 71. Braithwaite), Dolberg (od 59. Höjlund), Damsgaard (od 59. Lindstrom).

Trener: Kasper Hjulmand.

FRANCUSKA (3-4-1-2): Areola - Saliba (od 46. Clauss), Upamecano, Badiashile - Pavard, Tchouameni, Camavinga (od 46. Fofana), Mendy (od 65. Truffert) - Griezmann (od 81. Kolo Muani) - Giroud (od 65. Nkunku), Mbappe.

Trener: Didier Deschamps.

PIŠE: ANTE ŠAKIĆ

Veliku pobjedu ostvarila je reprezentacija Danske u posljednjem susretu grupne faze UEFA Lige nacija protiv favorizirane Francuske. Ispratili su iz natjecanja nogometaši Kaspera Hjulmanda branitelje naslova Svjetskog prvaka s dva gola u mreži. Ipak, uz pomoć Hrvatske pobjede nad Austrijom, Francuzi su s tek pet osvojenih bodova u šest susreta, ostali u elitnom dijelu Lige nacija i u njezinom novom izdanju. S obzirom na to da se u Kataru priželjkuje obrana naslova, daleko je ovo bilo od idealne pripreme za "Les Bleus".

Imala je Francuska svojih šansi, pogled na statistiku sugerira da je utakmica trebala završiti neriješeno, ali nogomet nisu "puke" brojke. Na početku susreta nijedna momčad nije preuzimala inicijativu, a Danci se nisu povukli na svoju polovicu unatoč raspoloženim velikim zvijezdama kojima su se suprotstavili. Kada su vidjeli kako mogu igrati s njima bez straha, utakmica se na sreću domaće publike rasplamsala, a Francuzi kojima su na terenu bili uglavnom "mladići" nije se snašla u obrambenom dijelu.

Sjajno je u 34. minuti loptu na vrh peterca gostiju ubacio Mikkael Damsgaard, a obrana Francuske se ne snalazi i ne pazi na ulazak Kaspera Dolberga, koji u naletu klizećim startom mijenja lopti smjer prema vratima Alphonsea Areole, koji se nalazi na "krivoj nozi" i ne sprječava dolazak Danske u vodstvo.

Već četiri minute nakon prvog šoka, stigao je drugi. Opet je nespretno reagirala obrana Francuske i nije dobro "očistila" situaciju u svojih šesnaest metara, loše izbačenu loptu na otprilike 17 metara od Areolinih vrata iz prve atraktivno za 2:0 u mrežu "posprema" Andreas Skov Olsen.

Velikih problema imali su Francuzi kod prekida domaćih, ali nakon još nekoliko loših reakcija gostiju kod kornera, prvo poluvrijeme je završilo. Igrači Didiera Deschampsa mogli su odahnuti jer je prije odlaska na odmor izgledalo da su lako mogli primiti i treći pogodak.

U drugom poluvremenu strateg Francuske odlučio je zamijeniti srednje igrače u veznom redu i zadnjoj liniji, mjestima s kojih su primili oba gola. Ipak, disciplinirana Danska znala je odgovoriti na sve izazove "Bluesa". Više je imala šansi u drugom dijelu Francuska, ali kako se povećavao broj udaraca prema vratima Kaspera Schmeichela, simultano se povećavao i broj promašenih prilika.

Do kraja se rezultat nije mijenjao i sjajna pobjeda za kraj Lige nacija značila je da je slavlje u Kopenhagenu moglo početi. Ove dvije reprezentacije igrati će međusobno već 26. 11. na Svjetskom prvenstvu, gdje dijele skupinu D s Tunisom i Australijom.

Nizozemska izborila Final Four

Virgil van Dijk

JOHN THYS Afp

Susret u Amsterdamu na Johan Cruijff Areni od kojeg se očekivalo jako puno, srazu dva sastava puna kvalitete, od Nizozemske i Belgije vidjeli smo tek jedan gol, onaj za pobjedu domaćina rezultatom 1:0. Bez rezultatskog pritiska, jer u grupi 4 Lige A UEFA Lige nacija pobjednik je bio riješen i prije zadnjeg kola, za slavlje domaćih navijača u 73. minuti pobrinuo se Virgil van Dijk. Nadskočio je obranu Belgiju nakon ubačaja Gakpa i ostavio golmana gostiju nemoćnim.

Wales u srazu s Poljacima nije uspio doći do boda pred domaćim navijačima i tako ostao na tek jednom osvojenom, još 11. lipnja u dvoboju s Belgijom. Ovaj put Robert Lewandowski nije bio strijelac, ali jest asistent vlasniku "prava na hvaljenje" - Karolu Swiderskom. Imali su domaći svojih šansi, ali Gareth Bale i suigrači nisu bili precizni u ključnim trenucima.

Utakmica Azerbajdžana i Kazahstana bila je kao pripremni susret u kojem jači sastav ide uigravati momčad i samo je pitanje s koliko razlike će pobijediti. Rezultatom od 3:0 u korist domaćina, u ovom slučaju mogu biti zadovoljni i gosti. Azerbajdžan je imao čak 17 upućenih udaraca prema vratima gostiju, a gosti prema njima - nijedan.

Veliku senzaciju napravili su Farski otoci. Sastav pun nepoznanica bio je uspješniji od Turske rezultatom 2:1. Za veliki "kiks" Turaka pobrinuli su se Viljormur Davidsen u 51. i Joan Edmundsson u 59. minuti, slaba utjeha igračima Stefana Kuntza pogodak je Serdara Gurlera na samom kraju susreta.

Luksemburg je bio uspješniji od reprezentacije Litve na Stade de Luxembourgu rezultatom 1:0. Za minimalnu pobjedu domaćih pobrinuo se u 88. minuti Gerson Rodrigues, kojemu je ranije poništen pogodak zbog nedozvoljene pozicije.

Andora i Litva "vlasnici" su jedinog remija u večerašnjim utakmicama Lige nacija. Povela je Litva u 50. minuti preko Vladislavsa Gutkovskisa, a konačan rezultat postavio je u 88. minuti Albert Rosas.

Moldavija je doma pobijedila Lihtenštajn rezultatom 2:0, a dvostruki strijelac bio je Victor Stina, oba gola postigao je u sudačkoj nadoknadi, prvi u 92. minuti, a drugi u 94.