Napetu utakmicu punu zanimljivih situacija odigrali su Atlético Madrid i Inter
Piše: Ante Šakić, SNObjavljeno: 13. ožujak 2024. 23:43

Atletico Madrid - Inter 2:1 (3:2p) (Dimarco 33.,/Griezmann 35., Depay 87.)

ATLETICO (3-5-2): Oblak - Molina, Savić Witsel, Hermoso?, Lino (od 71. Riquelme) - Koke?, De Paul (od 72. Correa), Llorente (od 99. Azpilicueta) - Morata (od 79. Depay⚽), Griezmann⚽(od 105. Saul)

INTER (3-5-2): Sommer - Pavard, De Vrij, Bastoni (od 72. Acerbi?) - Dumfries (od 72. Dariman), Barella (od 84. Frattesi), Calhanoglu?, Mhitarjan (od 111. Klaasen), Dimarco⚽(od 84. Bisseck?) - Thuram (od 102. Sanchez), Lautaro

Borussia Dortmund - PSV 2:0 (Sancho 3., Reus 90+5.)

BORUSSIA DORTMUND (4-2-3-1): Kobel - Süle, Can, Hummels, Maatsen - Sabitzer, Özcan- Malen (od 70. Adeyemi), Brandt (od 58. Nmecha), Sancho⚽(od 75. Reus⚽) - Füllkrug

PSV (4-3-3): Benitez - Teze, Schouten, Boscagli, Dest - Veerman, Til (od 46. Lozano), M.Junior - Bakayoko, De Jong, Tillman

Izvještaj utakmice pročitajte OVDJE.

Atletico Madrid uspio je u uzvratnoj utakmici šesnaestine finala UEFA Lige prekinuti niz Intera od 13 pobjeda u ovoj kalendarskoj godini i pobjedom 2:1, te onda boljim izvođenjem jedanaesteraca izboriti četvrtfinale elitnog kontinentalnog turnira. Nakon što su pogoci Antoinea Griezmanna i Memphisa Depaya s jedne i Federica Dimarca s druge strane odveli utakmicu u produžetke, pa zatim i penale, junak Španjolaca bio je Jan Oblak, s dvije obrane u raspucavanju, dok je Lautaro Martinez u odlučujućem udarcu pucao previsoko.

Atletico je dobro otvorio utakmicu i najavio napadačku igru od početka. U petoj minuti Samuel Lino je slalomom kroz obranu došao do udarca iz šesnaesteraca. Pucao je nisko po sredini gola, a Yann Sommer mu je obranio udarac. Osam minuta nakon njega Denzel Dumfries je s druge strane prvi stigao na odbijanac u šesnaestercu. Lijepo je gađao u donji desni kut, ali je golman odlično reagirao i obranio mu šut. Isti igrač je u 13. minuti uputio obećavajući udarac nakon prekrasnog solo prodora, ali Jan Oblak je još jednom sjajnom obranom zaustavio njegov pokušaj i rezultat se ne mijenja.

Nakon 15-ak minuta Inter je zagospodario posjedom, ali bez uspješnog dolaska u protivnikovu trećinu terena. Nakon konsolidacija momčad Diega Simeonea opet je zaprijetila. U 28. minuti Yann Sommer spasio je mrežu Intera. Alvaro Morata je pokušao glavom nakon preciznog ubačaja u šesnaest metara. Ciljao je desnu stranu gola, Sommer hvata "živu loptu".

Nakon neiskorištenih prilika Atletica, Inter je do još jednog pogotka prednosti, prvog jučerašnjeg, došao u 33. minuti, kada su odličnom akcijom Henrikh Mkhitaryan i Nicola Barella izbacili braniče Madriđana. Barella onda odlično asistencijom pronalazi Federica Dimarca koji sa desetak metara pogađa mrežu iza leđa Jana Oblaka. Ipak, nije dugo trajalo vodstvo Talijana, tek dvije minute. Onda jednu prilično laku situaciju u svome kaznenom prostoru loše rješava Benjamin Pavard, a njegovu grešku koristi njegov sunarodnjak Antoine Griezmann i tako vraća susret na početak, a Atletico na ukupno gol zaostatka. Po pogodak sa svake strane "otpratio" je momčadi na odmor.

U sedmoj minuti nastavka Griezmann je primio točan pas i u situaciji jedan na jedan s golmanom odlučio pucati u desnu stranu gola, ali raspoloženi Sommer još jednom je dobro reagirao i obranio mu šut.

Nakon toga utakmica se preselila na sredinu terena, a treneri su zatim odlučili osvježiti svoje momčadi, a to je dodatno usporilo trenutni ritam. Do nove prilike čekali smo 76. minutu. Ipak, udarac Marcusa Thurama otišao je pored okvira gola Atletica. Primio je jednu dugu loptu na rubu kaznenog prostora, ali loše pucao.

Okupljeni domaći navijači u ekstazu odlaze u 87. minuti. Samo minuti nakon što je Memphis Depay pogodio vratnicu, Nizozemac je pogodio za 2:1 i produžetke. Koke pronalazi Depaya, a on "hladno" posprema loptu u donji lijevi kut. Imao je u trećoj minuti nadoknade Rodrigo Riquelme velik priliku riješiti pitanje promovirane momčadi i prije produžetaka, ali je zapucao priliku iznad gola Intera.

Nijedna momčad nije imala inicijativu u prvom produžetku, uglavnom su to bile neke polu-akcije, koje u konačnici nisu završavale konkretizacijom. Redom su pokušavali Thuram i Lautaro Martinez za Inter i Depay za Atletico, ali bez promjene rezultata. Jednak epilog bio je i drugih 15 minuta dodatka, kada su momčadi smanjile intenzitet i samo čekale raspucavanja s bijele točke.

Junak Madriđana bio je vratar Jan Oblak. Slovenski vratar obranio je udarce s 11 metara Alexisu Sanchezu i Davyju Klaassenu, a Inter je iz utrke za prolaz definitivno izbacio promašajem Lautaro Martinez.

KRAJ UTAKMICE

3:2 Gotovo je! Lautaro je zapucao jedanaesterac, Atletico je u četvrtfinalu!

3:2 Correa je siguran na drugoj strani, novo vodstvo Atletica.

2:2 Acerbi zabija svoj penal, rezultat je izjednačen.

2:1 Riquelme je miran i dovodi Atletico u vodstvo.

1:1 Nastavlja se strašna večer vratara! Oblak brani pokušaj Klaasena.

1:1 Sommer također brani!

1:1 Brani Oblak! Slovenac je pročitao Alexisa Sancheza!

1:1 Memphis Depay silovitim udarcem vraća stvari na početak.

0:1 Calhanoglu zabija prvi jedanesterac. Oblak je pročitao njegovu namjeru, ali udarac je bio presnažan.

Produžetci su završili, vrijeme je za jedanaesterce!

KRAJ DRUGOG PRODUŽETKA

118. ? Žuti karton zbog starta nad Depayem zaradio je Bisseck.

113. Pokušaj Calhanoglua iz slobodnog udarca otišao je preko gola.

109. Inter je pritisnuo gol Atletica i traži pobjednički pogodak.

106. Počeo je i drugi produžetak, slijedi nam posljednjih 15 minuta utakmice.

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA

105. ? Igrat će se tri minute nadoknade prvog produžetka.

105. Okušao se Depay iz slobodnog udarca, pokušaj je završio u živom zidu.

102. ⇔ Iz igre izlazi Thuram, na njegovom mjestu je sada Alexis Sanchez.

98. Lautarov pokušaj iz kornera završio je pored gola.

97. Ponovno je Depay bio u šansi, ali i ovoga puta spašava Sommer!

94. Nova velika prilika za Inter, ovoga puta Thuram nije dobro zahvatio ubačaj Bissecka.

91. Počeo je prvi produžetak u Madridu.

KRAJ UTAKMICE U DORTMUNDU

90+5.⚽ GOOOOL! Reus stavlja točku na i nakon što su gosti bacili sve u napad. Nijemac je iskoristio kontranapad i poentirao za 2:0.

90+5. De Jong propušta priliku utakmice.

90+3. Griezmann je sjajno proigrao Riquelmea, no Španjolac puca iznad gola.

JAVIER SORIANO Afp

90+1. PSV prijeti u Dortmundu, Kobel sjajnim intervencijama spriječava goste da osiguraju produžetak.

90.? Tri minute nadoknade u Madridu i pet u Dortmundu.

87.⚽ GOOOOL! Depay zabija za poravnanje u ukupnom rezultatu. Nizozemac je ostao sam na desetak metara i poentira za domaćine.

Pogodak pogledajte OVDJE.

85. Depay pogađa vratnicu! Lopta se izodbijala na rubu šesnaesterca i došla do Nizozemca koji zamalo ne zabija.

84. De Jong se našao u prilici iz kosa, no dobro je to obranio Kobel koji domaćine drži u minimalnoj prednosti.

82. Barella je istrčao kontru do kraja, pucao je ravno u Oblaka koji nema previše problema s tim udarcem.

81. Depay se našao na nekoliko metara od gola, no Darmian mu skida loptu s noge!

77. Borussija je zabila iz prekida, no čini se da je Füllkrug bio u zaleđu! Reus je ubacio, no napadač domaćina bio je najbliže golu gostiju.

76. Thurama je u vrlo dobru priliku gurnuo Lautaro Martinez, no napadač Intera jako loše reagira iz obećavajuće situacije.

74. Sancho se ozlijedio, trenutno mu se ukazuje pomoć i pitanje je hoće li moći nastaviti utakmicu.

71. Bakayoko je driblingom iznudio prostor za udarac, ali Kobel još jednom spašava domaćine.

68. Inter pokušava primiriti utakmicu i što duže zadržati posjed. Definitivno je pao tempo u zadnjih nekoliko minuta.

64. Malen je centrirao, a sam pred vratarom našao se Füllkrug, no pucao je izravno u Beniteza.

62. Ponovno prijeti Lozano. Sa slične pozicije s koje je pogodio vratnicu, ovog puta puca pored gola.

60. Morata je dočekao dobru loptu s boka, no udarac je bio loš i odlazi preko gola.

58.⇔ Izmjena kod Borussije, iz igre izlazi Brandt, a ulazi Nmecha.

56. Bakayoko je lijepo odigrao Tezea koji se ubacio i pucao u prvi kut, ali obranio je Kobel.

53. Lozano je pucao s poprilične udaljenosti i pogodio vratnicu s vanjske strane! PSV sve više prijeti domaćinima.

52. Llorente je probio po boku, pronašao je Griezmanna na povratnoj no udarac Francuza brani Sommer.

48. Dobra akcija Borussije, na kraju je pucao Malen s 13-14 metara, no vratar Benitez bio je spreman na taj pokušaj.

46. Počelo je drugo poluvrijeme u Madridu i Dortmundu.

Gledali smo uzbudljivo poluvrijeme u Madridu s dva postignuta pogotka u razmaku od dvije minute. Atletico je u pravilu više napadao, a Inter je svoje šanse tražio kroz kontra napade. U Dortmundu je uzbuđenje počelo već u trećoj minuti kada je Borussija opsjedala gol gostiju, a nakon toga PSV je uspijevao doći do gola domaćina.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45. ? U Madridu će se igrati jedna minuta sudačke nadoknade.

43. Nova šansa za Atletico! Griezmann je došao do lopte unutar šesnaesterca, ali udarac je završio u bloku.

40. Malen je ponovno ostao jedan na jedan s Destom. Probio je po boku i pucao u bliži kut, ali je pogodio vanjski dio mreže.

35.⚽ GOOOOL! Griezmann vraća sve na početak! Dočekao je loptu Kokea i ostao sam ispred Sommera te zabio lijevom nogom.

33.⚽ GOOOOL! Dimarco trese mrežu domaćina i Inter vodi 1:0. Talijani su istrčali kontra napad te se Dimarco našao nesmetan na povratnoj lopti, Oblak je bio nemoćan.

30. Opsada gola Intera, Sommer održava goste na životu. Pucao je Lino ali je otišlo malo iznad gola.

29. PSV je u ovom razdoblju igre došao do zraka, uspijevaju izaći s loptom i kreirati napade opasne po gol Borussije.

28. Ubačaj s lijeve strane dočekao je Morata i glavom pucao vrlo dobro, no Sommer je bio spreman i na taj udarac.

26. Nova sjajna prilika za Dortmund. Malen je pucao iz kosa sa 8-9 metara. Otišlo je malo pored gola.

24. Malik Tillman je pucao, ali vratar Benitez bio je spreman.

22. Griezmannu se lopta odbila unutar 16 metara, ali loše je pucao iznad gola.

18. Lautaro Martinez je pucao s velike udaljenosti, lopta se odbila od braniča Atletica i Oblak ju je uspio uhvatiti.

16. Pucao je Brandt, lopta se od vratara odbila do Malena kojem također brani vratar Benitez.

13. Dumfries je istrčao kontranapad i šutirao u prvi kut, ali brani Oblak bez većih poteškoća.

11. Borussija je sjajno ušla u utakmicu, traje neprestana opsada gola PSV-a.

10. Atletico je dobro otvorio utakmicu i najavio napadačku igru od početka.

4. Lino je pucao ali Sommer je bio spreman na taj udarac.

3. ⚽ GOOOOOL! Sancho je zabio za vodstvo Borussije, domaćini imaju 1:0. Lopta se Englezu odbila na 20-tak metara, napravio je dribling i desnom nogom pogodio prvi kut vratara Kobela.

INA FASSBENDER Afp

2. Sancho je pucao izravno u vratara PSV-a koji je obranio prvi udarac na susretu.

1. Počele su utakmice u Madridu i Dortmundu.

Najavu piše: Slaven Kižlin

U Eindhovenu je bilo 1:1, u Dortmundu također će biti neizvjesno, Borussia ove sezone igra po sustavu toplo-hladno i nikad se ne zna koje će lice pokazati, a PSV je dominantan na nizozemskim travnjacima, ali kvalitativno ipak zaostaje za njemačkim doprvakom. Mnogo je poveznica između ove dvije momčadi, u dresu crno-žutih igra dvojac koji je ponikao u PSV-u, Donyell Malen i Ian Maatsen, dok je na klupi gostiju Peter Bosz, ne tako davno prvi čovjek struke u Dortmundu.

Malen je u ovom trenutku prvo ime Borussije, uostalom zabio je i u Eindhovenu, igra najbolju sezonu od kada je stigao u Dortmund, u ljeto 2021. godine preselio je s Philips Arena na Westfalen za 30 milijuna eura, a kako sada stvari stoje 25-godišnjak bi sljedećeg ljeta mogao napustiti Dortmund. Postoji dosta upita iz Premier lige, a bude li ponuda na razini očekivanja Borussia je spremna ga prodati.

- Očekuje nas uzbudljiva utakmica Lige prvaka. Tko je favorit? Vjerujem da smo to mi. Napravio sam iskorak ove sezone i vjerujem da možemo dalje - istaknuo je Malen.

U Dortmundu vlada optimizam, prolazak u četvrtfinale značio bi i dodatnu financijsku injekciju, te ubrizgavanje dodatne doze samopouzdanja pred iznimno težak raspored koji ih čeka u Bundesligi, naime, u sljedećih pet kola igraju samo protiv momčadi iz top šest na ljestvici.

- Imamo dobru početnu poziciju, sami smo je stvorili, naša sezona još nije završila. PSV je prava nizozemska momčad, sa sjajnim bočnim igračima, uostalom kod nas su sada dvojica koja su prošla njihovu školu - naglasio je Edin Terzić.

U PSV-u također imaju svoju računicu, iza njih je nevjerojatno dobra sezona u kojoj su izgubili tek dvije utakmice, protiv Arsenala u skupini Lige prvaka, te Feyenoorda u domaćem Kupu. Prvenstvo je nadohvat ruke, no žele napraviti korak više i u natjecanju u čijoj su prethodnoj inačici otišli do kraja 1988. godine. Sada su vremena drugačija, ali ulazak među osam najboljih bio bi odličan rezultat. Svakako da im šanse nisu male, jer kako smo već napisali, Borussia ima i crnih rupa, koje bi PSV mogao kazniti, pa ove sezone su zabili već 108 pogodaka...

Inter gazi sve pred sobom, miran ulazi u završnicu sezone u prvenstvu Italije budući da je scudetto već praktički njegov. Vraćaju Nerazzurri naslov u Milano, jasno je da 16 bodova viška deset kola prije kraja neće prosuti. Pitanje je samo kad će i matematički osigurati 20. titulu u Serie A. Slavila je momčad Simonea Inzaghija i u nedjelju u Bologni, upisala 13. uzastopnu pobjedu u svim natjecanjima. No serija će u srijedu doći na veliko iskušenje i ne bi bilo čudo da se zaustavi na toj nesretnoj brojci. Inter ide u Madrid gdje ga u uzvratnoj utakmici čeka Atletico, koji lovi jedan gol minusa sa San Sira.

- Inter je superioran, ima dva poraza u sezoni u odnosu na Atleticovih 11.
U beskrajnoj su pobjedničkoj seriji, a Atletico je prošlog vikenda izgubio u Cadizu. No u srijedu će to biti jedna potpuno drugačija priča. Mnogo puta se utakmice nazivaju finalima, a to je ovoga puta stvarno slučaj za Atletico. Ako ne naprave preokret, završnica sezone bit će duga i umorna, jedini cilj bit će obrana četvrtog mjesta. Perspektiva bi postala tamna - najavljuje Diego Godin, 38-godišnji Urugvajac koji nastupa za amaterski Porongos u domovini, a u prošlosti je igrao i za Atletico (devet sezona) i za Inter (jedna).

- Igrači Atletica moraju misliti samo o toj jednoj utakmici i garantiram vas da to mogu. Atletico si ne može priuštiti širenje horizonta, mora vidik smanjiti koliko god je moguće. I mogu se osloniti na stadion, navijače, svoju glad i povijest u Ligi prvaka. Stadion Metropolitano će kuhati, pritisak će biti ogroman, a navijači će spremiti nešto posebno i prenijeti vjeru i toplinu momčadi - dodao je Godin.

Sve je još uvijek otvoreno, daleko je rasplet, iako, spomenuo je i Godin, Inter ove sezone djeluje puno bolje od svog prvog suparnika u nokaut fazi. Prije dvadesetak dana u Lombardiji postignut je samo jedan gol, pričuva Marko Arnautović zabio ga je u 79. minuti i tih 1:0 Inter ne smije ni pokušati braniti. Dovoljno je i Simone Inzaghi iskusan trener da zna kako za prolaz njegova momčad mora i napasti svog domaćina.

- Interov trenutak je sjajan, a imao sam dojam da je u Španjolskoj podcijenjen. Ne od Chola Simeonea, već od Atleticovog svijeta. Neki su mislili da će Atletico to lako dobiti, što, vidimo, nije slučaj. Prema kvalitativnoj razini momčadi, Inter je među najboljima u Europi.

Savršeno su balansirani i jako dobro pripremljeni. Godinama rade s jasnom idejom, preciznim sustavom koji stalno napreduje ciljanim i uspješnim ulaznim transferima - ne skriva Godin divljenje prema Interu.

Ima Urugvajac savjet za klub u kojemv u ovom okršaju navija. Atletico je ipak Godinov dom...

- Atleticu je bilo teško u Milanu, Inter je uzeo loptu i stvarao šanse, igrali su direktno i autoritativno. Madriđani za to nisu imali odgovor, Inter je dominirao.

U uzvratu Atletico mora imati emocionalnu kontrolu utakmice, biti direktniji, vertikalniji, pritiskati više i krasti lopte u ključnim dijelovima terena. Atletico ne može kalkulirati, Atletico mora napasti.

Zadnji put Atletico je u Ligi prvaka minus iz prvog dvoboja pred svojim
navijačima uspješno nadoknadio prije osam godina. Barcelona je u prijestolnicu Španjolske u četvrtfinalu LP donijela pobjedu 2:1, izgubila je 0:2.
Antoine Griezmann zabio je oba, a i danas je ključni igrač Atletica. Igrao je u Milanu, no potom propustio sljedeće tri utakmice u prvenstvu. Činilo se da
ga neće biti u uzvratu, ali prevažan je to dvoboj da ne bi stisnuo zube i zaigrao.

Vidjet ćemo hoće li startati ili će priliku čekati s klupe, dok kod gostiju zbog