Kako dovesti u pitanje dimenziju karijere koja je obećavala barem pet Zlatnih lopti? Retoričko pitanje francuskih i španjolskih medija zapravo je pokazatelj stanja duha kojeg trenutačno živi Kylian Mbappe. Svježi lider po zaradi (po uglednom Forbesu) u svijetu nogometa, sa 128 milijuna dolara, ispred Messija (120) i Ronalda (100) pokazuje kako novac nije mjerilo sreće.
OK, puno može pridonositi sreći i ugodnom življenju, ali da bi čovjek uistinu uživao, mora biti i maksimalno ispunjen u onome što radi. Danas je svima jasno da je Mbappe baš jako nezadovoljan na Parku prinčeva. Iako je doživljen kao kralj PSG-a, napadač kojeg se smatra prvim fenomenom nakon ere dva fenomena (Messi, CR), sa slično obećavajućim rivalitetom s Erlingom Haalandom, dao je klupskom vodstvu jasno do znanja da želi otići. Po mogućnosti već u siječnju, iako je to ipak pretenciozno.
Takvog igrača, koji vrijedi 200-300 milijuna eura odštete plus 80-ak milijuna godišnje bruto plaće, ne može se riješiti u kratkom prijelaznom roku siječnja. Tim prije što će SP u Kataru zaokupiti svijet nogometa u studenome i prosincu. No, analizirajmo što se u zapravo dogodilo u slučaju Mbappe...
Nije bilo vrijeme
Dobro upućeni kroničari Real Madrida već su prošlih tjedana najavili da ima problema u pariškom raju nesuđenog velikog pojačanja Blancosa. Mnogi su to tumačili kao dio kampanje omalovažavanja francuskog napadača, kojem u Madridu često od ljetošnje odluke kako odustaje od dolaska u Real spočitavaju “najgluplju odluku karijere”.
No, kad je prije desetak dana vrlo informirani Radio Monte Carlo sport lansirao istu priču, uz dodatak kako je i sportski direktor Parižana Luis Campos na putu za odlazak, stvari su postale ozbiljne. RMC je povezan s Camposom i Mbappeom još iz njihovih godina boravka u Monacu.
Prije pet godina, kad je Real procijenio da nije još vrijeme za Mbappea (Perez je htio Neymara), okuražio se PSG i s katarskim milijardama bez teškoća izdvojio ogromni novac za Brazilca (rekord 222 milijuna eura) i Mbappea (s odgodom 180 milijuna). Već tada je RMC izvještavao kako je Mbappe oduvijek željan igranja u Real Madridu, te se pomalo razočarao što ga Perez nije odmah doveo. Zidane je tada bio trener i forsirao je tu akviziciju. Uzalud...
Nezdrav odnos
Nakon što je već 2018. postao svjetski prvak, s 19 godina i ključan igrač za taj doseg, što mu je priskrbilo naslov igrača godine u Francuskoj, Mbappe je uzletio do neslućenih visina.
Godine u PSG-u postale su jednolične. Dominacija u prvenstvu i Kupu, flop u Ligi prvaka. Za sve to vrijeme razvijao se odnos nesnošljivosti između Mbappea i Neymara. Čarke oko izvođenja kaznenih udaraca i na terenu pokazivale su da to nije zdrav odnos.
Kada je Mbappe odbio produžiti ugovor s PSG-om, računajući da će biti slobodan u ljeto 2022., činilo se da je put za Madrid trasiran. Pogotovo što je Real bio spreman platiti 200 milijuna eura u siječnju ove godine, šest mjeseci prije kraja ugovora, kako bi ga odmah doveo i s druge strane PSG-u ponudio časnu odstupnicu inkasiranjem velike odštete.
U bitku za ostanak Mbappea Katarci su angažirali sve moguće aktere, među inima predsjednika Francuske Macrona. On je imao jake obveze u tom nagovaranju Mbappea, jer je Francuska s Katarom izuzetno povezana raznim biznisima (plin) koji su joj od nacionalne važnosti. Mbappe je, kako je posredno otkrila i njegova utjecajna majka, sve dogovorio s Perezom.
Kombinacija s Haalandom
Dao je riječ da će izdržati sezonu do kraja i onda na ljeto doći u Madrid. Dijelom i zbog tog dogovora Perez je otklonio dvojbe treba li ići u deal s Haalandovim okruženjem, iako najnovije informacije ukazuju da je Norvežanin potpisao klauzulu da za dvije godine može otići pod određenim financijskim uvjetima. U Španjolskoj su uvjereni da iza toga stoji Real Madrid.
No, vratimo se Mbappeu. Nakon svih mogućih sportskih, financijskih i političkih pritisaka, garniranih najsnažnijim navijačkim traženjima, 23-godišnji napadač je pokleknuo. Pristao je potpisati ugovor do 2024., uz opciju još jedne sezone, a za to je dogovorio godišnju neto plaću u iznosu od 40 milijuna eura, plus premiju za potpis u iznosu od 120 milijuna eura. Jako je važno, što mnogi zanemaruju u javnosti, da je Mbappe tražio i klub mu je udovoljio, da sva prava marketinške promocije njegova lika pripadaju samo njemu.
Ugovor iz snova imao je i dodatne klauzule. Osim nepisane da će se ispuniti svi njegovi uvjeti te će tako biti najutjecajniji čovjek u klubu, Mbappe je tražio dovođenje njegova nogometnog mentora, Luisa Camposa iz Monaca, te njegov status sportskog direktora i onog koji će stvarati momčad i birati trenera. Al-Khelaifi je pristao jer nije imao izbora. Emir Katara mu je naredio da zadrži Mbappea kako god zna, jer “u pitanju je ponos zemlje i njihova osobna čast”. No, Campos je odmah postao velika smetnja predsjedniku, koji je želio drugog trenera. Campos je doveo Christophea Galtiera, koji je kao trener Lillea prekinuo nakratko dominaciju PSG-a i uzeo naslov.
Ključni problem
Galtier je tip trenera koji ne ferma zvijezde, nego traži red i disciplinu. Po Mbappeu, koji je to kazao i na pregovorima s predsjednikom, ključan problem što PSG ne uspijeva osvojiti europski naslov je nered u svlačionici. A u njoj je, opet po njemu, lider te anarhije Neymar. Kojem su leđa uvijek čuvali igrači tzv. argentinskog klana Di Maria, Paredes, dijelom Icardi i pogotovo po dolasku Lionel Messi. Zato je Mbappe kazao da to treba raščistiti. Klub mu je obećao, kako se sada iznosi, da će transferirati i Neymara i Argentince osim Messija. Na potonjem Mbappe nije inzistirao.
PSG se tako riješio Di Marije (istek ugovora), Paredesa, Icardija, ali nije Neymara. I to je točka na kojoj su pukli odnosi. Naime, Al-Khelaifi je nudio Neymara jačim platišama u Europi, a jedini koji se ozbiljno zainteresirao bio je Todd Boehly, novi vlasnik Chelseaja. Bila je dogovorena i cijena posudbe, 40 milijuna eura. No, kad je doznao što iza kulisa spremaju klupski šefovi, Neymar im je pokazao da se s njime neće zafrkavati.
Prošle godine, kada se činilo da klub neće moći zadržati Mbappea, oni su potpisali novi ugovor s Neymarom da im barem on, uz Messija, bude zalog novih iskoraka. Među inima u klauzuli je pisao da Neymar na kraju prošle sezone može sam aktivirati produžetak ugovora. I Brazilac je to, na zaprepaštenje Al-Khelaifija, a pogotovo Mbappea, i učinio. Sada ima ugovor do čak 2027., financijski ojačan i nema namjeru otići.
Kad je doznao za taj rasplet, Mbappe je odmah, u srpnju, tražio od Al Khelaifija da raskinu ugovor. Što je bilo ipak pretenciozno od tog momka, ili možda početak scenarija kako da izazove tako loše odnose da ga na kraju sezone (ili na pola) pristanu transferirati...
Pojačao se bijes
Što god bilo, dodatno se ojačao Mbappeov bijes kad je Real opet porazio PSG, odvevši Tchouamenija u Madrid. Mbappe ga je tretirao ključnim pojačanjem da bi PSG bio konkurentan za vrh Europe. Kako nisu došli još neki igrači koje je preporučio i Campos, Mbappe je shvatio da ga je PSG prevario. Novac je najmanji problem, ali Mbappe je tu količinu mogao dobiti i od Reala, Cityja, Chelseaja i pogotovo Liverpoola, koji uporno radi na tome da ga privoli doći na Anfield.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....