AP
EUROPA LIGA

Juventus, Sampdoria i Getafe ispali, Aris u Madridu šokirao branitelja naslova

Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 01. prosinac 2010. 23:11

Ishodi utakmica petog kola Europa lige u skupinama H i I razriješili su pitanje kvalifikanata za 1/16 finala natjecanja sljedećeg proljeća...

Iz skupine H natjecanje će u nokaut-fazi nastaviti Stuttgart i Young Boys, i to nauštrb Getafea i Odensea. U skupini I dalje će se natjecati PSV Eindhoven i Metilist iz Harkiva, dok je, uz ranije poznati Debrecen, ispala i talijanska Sampdoria.

Od đenovske je momčadi na njezinu Massariju bolji bio nizozemski PSV iz Eindhovena pobijedivši 2-1. Iako su domaći poveli preko reprezentativca Giampaola Pazzinija u trećoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena, Šveđanin Ola Toivonen preokrenuo je rezultat u korist momčadi Freda Ruttena pogocima u 51. i 90. minuti. Minutu prije drugog pogotka gostiju, u 89. minuti, zbog crvenog je kartona isključen mladi domaći napadač Marilungo.

Metalist je domaćom 2-1 pobjedom nad Debrecenom pobjegao pred Talijanima na nedostižnih pet bodova.

Što se tiče skupine H, švicarski su Young Boysi trebali domaću pobjedu nad Stuttgartom da bi, uz njemačkog predstavnika, osigurali nastavak natjecanja kolo prije kraja. Upravo se to i dogodilo u Bernu, premda je Bundesligaš do 81. minute vodio 2-1. U posljednjih su desetak minuta domaći nogometaši zabili tri gola i prošli dalje. BiH reprezentativac Senad Lulić igrao je za Young Boyse do 84. minute.

Utakmica će se pamtiti po dvoboju braće blizanaca, Davida (Young Boys) i Philippa (Stuttgart), 27-godišnjih Švicaraca koji su postali prvi blizanci koji su jedan protiv drugoga igrali u euro-kupovima. Osim što je pobijedio, David se istaknuo i pogotkom. Doveo je svoju momčad u 1-0 vodstvo pogotkom u 34. minuti.

Nogometaši Juventusa odigrali su i peti remi u petom kolu A-skupine Europa lige, na gostovanju kod Lecha u Poznanu, 1-1. Samim su odnosom golova s poljskom momčadi ispali iz natjecanja...

Artjoms Rudnevs, latvijski 22-godišnji napadač poljske momčadi, kao da se pokušava nametnuti Juventusovu stručnom stožeru za siječanjski prijelazni rok, pa je tako zabio Torinezima i četvrti gol u dvjema utakmicama dovevši domaće u vodstvo u 12. minuti. Hat-trick je zabio u prvom dvoboju (3-3), zbog kojeg su Poljaci osigurali drugo mjesto na ljestvici u odnosu na Juventus uoči zadnjeg kola: Lech ima osam, a Juventus pet osvojenih bodova.

Na 1-1 je na snijegom pokrivenom travnjaku stadiona Miejski izjednačio Vincenzo Iaquinta u 84. minuti. Sastavu Luigija Delnerija nije bilo dovoljno.

U drugom dvoboju skupine Manchester City je potvrdio plasman u 1/16 finala uvjerljivom domaćom pobjedom (3-0) nad Red Bullom iz Salzburga. Dva je gola za domaće zabio Mario Balotelli, a jedan, najljepši na utakmici, Adam Johnson, nakon što je iz igre prodorom izbacio trojicu suparničkih igrača i desnom, slabijom nogom, pogodio daljnji kut sa 16 metara udaljenosti.

Nadomak ispadanja doveo se i branitelj naslova, madridski Atletico, domaćim 3-2 porazom od solunskog Arisa. Iako su Forlan i Agüero golovima u 11. i 16.minuti preokrenuli vodstvo gostiju od 1-0, u drugom su dijelu gosti preko Kokea i Lazaridisa došli do pobjede.

Pobijedi li u posljednjem kolu Aris u Solunu Rosenborg, koji se više nema za što boriti, Norvežani će, zbog dviju izravnih pobjeda u sudaru s Madriđanima, nastaviti natjecanje u nokaut-fazi.

Danijel Cesarec igrao je za grčku momčad do 83. minute, kada je zamijenjen.

Bayer Leverkusen, koji za dva tjedna dočekuje Atletico, osigurao je 1/16 finala pobjedom kod Rosenborga od 1-0. Domagoj Vida odigrao je, po drugi put u Europa ligi, cijelu utakmicu za Bundesligaša na mjestu desnog beka.

Sporting je u Lisabonu potvrdio plasman u nokaut-fazu pobjedom (1-0) nad Lilleom: Francuzi u posljednjem kolu moraju na svom travnjaku pobijediti Gent da bi prošli dalje.

Europa liga, 5. kolo:

Skupina A:

Lech – Juventus 1-1 (Rudnevs 12 / Iaquinta 84)

Manchester City – Red Bull Salzburg 3-0 (Balotelli 18, 65, Johnson 78)

Redoslijed: 1. Manchester City 10, 2. Lech 8, 3. Juventus 5, 4. Red Bull Salzburg 2

Skupina B

Atletico Madrid – Aris 2-3 (Forlan 11, Agüero 16 / Koke 2, 51-11m, Lazaridis 81)

Skupina H:

Young Boys – Stuttgart 4-2 (D. Degen 39, Sutter 81, Mayuka 82, 87 / Pogrebnjak 48, Schipplock 68)

Odense – Getafe 1-1 (Andreasen 90+2 / Rios 17)

Ljestvica: 1. Stuttgart 12, 2. Young Boys 9, 3. Getafe 4, 4. Odense 4