ZADAR - HAJDUK 2:0

Zadar svladao Hajduk nakon 4 godine: Bijeli porazom sve dalje od željene Europe

Piše: Bernard PalekaObjavljeno: 03. svibanj 2015. 18:16

Odlična predstava Zadra, Hajduk samo dijelom živ, a bodovi zasluženo ostali u Stanovima. Zanimljivo je bilo vidjeti kako je Igor Štimac poslagao svoje vojnike, kako je povjerenje na desnoj strani napada ukazao junioru Ivanu Joviću, pa u sredinu gurnuo Alyjua Okechukwea da zuji lijevo – desno i ubada suparničku zadnju liniju, potom i desnoga stopera Franu Ikića koji je dobio prednost pred Vedranom Ješeom.

U skupinu iznenađenja spada i Ivica Jurkić na lijevom boku, a ukupno gledavši Zadar se od početka nametnuo autoritetom, uspostavio je i održavao kontrolu lopte skladnim djelovanjem svih linija pri čemu je, recimo, i napadač Ivan Krstanović imao, uz ostalo, svoje obrambene zadaće. S druge je strane Hajduk djelovao u cijelom prvom poluvremenu kao da je nečim, a da ni sam ne zna čime, iznenađen, ukočen, bez ideje i bez inicijative. Zadrani su bez osobitih poteškoća u prvom poluvremenu pokrivali teren, bili su na ključnim mjestima uvijek korak prije, s dovoljno dobrim rješenjima da suparniku zakoče već i pokušaje neke konkretne akcije. Splićani su u prvih 45 minuta imali jedan udarac (Caktaš, slobodan udarac) prema Tomi Glujiću što je svakako posljedica i dobre pokretljivosti domaćih igrača, njihova dobroga čitanja suparničke akcije i dobrih reakcija. Okechukwe, npr. dovoljno dobro motrio je na Caktaša, a Ikić je, osim klasičnog stoperskoga posla, u pravilu bio u prednosti pred Maglicom i dobro u paru s Jerbićem kontrolirao uži obrambeni prostor. No, da je i velemajstor poslije prekida, Ikić je pokazao u situaciji kad je Terkeš fantastično izveo udarac iz kuta, a mladi stoper Zadra projurio pokraj zaleđenog Vršajevića i bombom zabio za vodstvo domaćina. U svemu, prvo je poluvrijeme Zadar u potpunosti kontrolirao, ponajprije svojom energičnošću i 'dobrim stajanjem' na cijelom terenu, dok je momčad Harija Vukasa patila od bezidejnosti i posve je logično da je na koncu i ostala bez značajnijega učinka.

Očito nezdaovoljan partijom svoje družine u prvom poluvremenu Vukas je na teren poslao Milevskoga umjesto Tudora, a prema zbivanjima na travnjaku sigurno je naredio drastičan pomak svih linija prema Zadrovoj polovici. Čak su iz obrane Hajduka i Krstanovića izgurali, a Zadar se dosta skupio na nekih 30 metara od vrata Tome Glujića i u tom dijelu terena organizirao mrežu koju je Hajduk nastojao što češće probijati na nekoliko točaka. Valja reći da je petnaestak minuta Zadar dosta opasno živio, ali uspio se u tom razdoblju obraniti poslije čega je Igor Štimac pribjegao zamjenama (Čirjak/Terkeš i i Pešić/Okechukwe i Surać/Jović) i tako dobio na svježini.

Opet je Zadar digao intenzitet trčanja i opet je lopta relativno dosta 'stanovala' na polovici Hajduka što je između ostaloga za posljedicu imalo i nekoliko zanimljivih pokušaja domaćina (Čirjak, Surać, Ikić) prema Kalinićevim vratima. Za Zadrane je bitno bilo što su otupjeli energičnost Hajduka (poslije je i Vukas zamjenama tražio malo više svježine), a može biti da je prevladavajuća blijeda igra Hajduka i Torcidu iziritirala u tolikoj mjeri da je na teren palo desetak bengalki što je, moglo se primijetiti, dodatno rastrgalo Hajdukove pokušaje da izjednači. Zadar se strpljivo i ustrajno, kvalitetno branio i dočekao priliku da stavi točku na i kad je u potpuno slomljenoj zadnjoj liniji Hajduka Pešić prošao kao Janica Kostelić u slalomu, a njegovu izvrsnu loptu u mrežu zakucao Krstanović što je, ujedno, značilo i da je priča gotova.

ZADAR - HAJDUK 2:0 (Ikić 16', Krstanović 90)

ZADAR (4-2-3-1): Gluić, Mišić, Ikić, Jerbić, Jurkić, Banović, Pušić, Okechukwu, Jović, Terkeš, Krstanović

HAJDUK (4-3-2-1): Kalinić, Vršajević, Maloča, Milović, Mikanović, Caktaš, Sušić, Mezga, Tudor, Vlašić, Maglica

GOOL 90. minuta - Pešić je prošao sve po lijevoj strani i poslao oštar prizemni centaršut prema Krstanoviću kojem nije bilo teško s dva metra poslati loptu u mrežu za povećanje vodstva

83. minuta - Odlična akcija Zadra, Surač je prihvatio loptu, dodoau prostor za Čirjaka koju mu potom vraća loptu na desetak metara, ali udarac Surača bio je loš u završnici

71. minuta - Čirjak je opalio s dvadestak metara, ali Kalinić brani

58. minuta - Maglica je izbio sam pred Gluića i potom je nesebično pokušao dodati na drugu stranu, ali mora se priznati da je puno bolja opcija bila udarac prema vratima

55. minuta - Krstanović je krenuo prema protivničkom šesnaestercu, zapucao s njegova ruba, ali lopta je otišla pored vratnice

53. minuta - Ikić se pokušao zagraditi, Maglica mu je potom uspio uzeti loptu, ali se spetljao i nije uspio uputiti ozbiljniji udarac

47. minuta - Pokušao je Vlašić zapucati prema vratima, ali lopta se od bloka odbila u ruke Gluića

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45. minuta - Zadrani su do kraja prvog poluvremena uspijeli sačuvati vodstvo, dok s druge strane Hajduk nije uspio stvoriti niti jednu priliku pred vratima Gluića. Sve su to uglavnom bile popuprilike, ali vratar domaćina ostao je bez posla nakon prvih 45 minuta.

31. minuta - Jurkić je opalio s desetak metara iskosa iz voleja, ali lopta je otišla malo iznad grede

GOOL 16. minuta - Terkeš je ubacio iz kornera, a na drugoj strani našao se Ikić koji je s dva metra pogodio za vodstvo Zadra

2. minuta - Pucao je Mišić s dvadesetak metara, ali Kalinić lakoćom zaustavlja slab udarac

1. minuta - Utakmica je počela

23. rujan 2024 21:27