Ronald Gorsic / CROPIX
PRVA HNL

Slaven preuzeo vrh ljestvice

Piše: Hrvoje TomićObjavljeno: 17. kolovoz 2012. 23:56

U utakmici 5. kola Prve HNL Slaven Belupo je kao gost na stadionu u Kranjčevićevoj svladao Zagreb sa 2-1 (1-1).

Trener Zagreba Dražen Besek, koji je krenuo u prvenstvo sa četiri poraza, iznenadio je suparnika ostavivši kapetana Hrvoja Štroka na klupi. Strateg Slaven Belupa Roy Ferenčina u pričuvi je ostavio svoje mlade nade, mlade reprezentativce Glavicu, Bubnjića i Čanađiju.

A već na startu zaprijetili su gosti. Bušić je bio najviši u skoku nakon ubačaja Raka, ali njegov pokušaj glavom nije predstavljao preveliku opasnost za vratara Vidakovića. Najlucidniji pojedinac domaćih Damir Šovšić lakoćom se u 18. minuti riješio Gregurine, dubinskom loptom proigrao Abdurahimija, koji je izašao sam prema vrataru gostiju. Ipak, vratar Ridić bio je uspješniji i obranio mu udarac.

Gosti su spretno i sretno poveli u 24. minuti. Rak je ubacio s lijeve strane, a Oršulić neoprezno s desetak metara glavom prebacio svog vratara Vidakovića. Slaven Belupo tako je igrom slučaja stigao do vodstva.

Zagreb nije mogao početkom prvoga dijela igrom parirati Koprivničancima (kao ni Lokomotivi ili Rijeci ranije). Jedina “forca” Zagreba u tom su razdoblju igre bili prekidi. Situacije u kojima su Pavlović i Oršulić stizali pred vrata gostiju. Ipak, krajem prvog dijela dogodilo se izjednačenje.

Barišić je s desna uposlio Abdurahimija, koji je lijevom nogom sjajno pogodio za izjednačenje.

Izjednačujući pogodak dao je krila Pjesnicima koji su još žešće i još agresivnije krenuli po novi pogodak. A tada je, u 44. minuti na scenu stupio pomoćni sudac Barišić. Drugi pomoćni sudac nepotrebno je dignuo zastavicu u situaciji kada je Lovro Medić krenuo sam prema Rodiću i zatresao mrežu. Čini se kako je napadač Zagreba bio u dozvoljenoj situaciji. Ipak, glavni arbitar Ljubičić poštovao je odluku svog kolege i poništio pogodak Zagreba, pa se na odmor otišlo neodlučenim rezultatom.

Gosti su čistim zicerom otvorili nastavak susreta. Rak je mogao iskoristiti poigravanje Zagrebove obrane, ali je Vidaković bio na mjestu i obranio njegov pokušaj u mat situaciji. Iz tog kornera Slaven Belupo je ciljao do novog vodstva. Rak je ubacio iz kuta, Vugrinec glavom vratio loptu u gužvu, a Grgić s gol linije pogodio za 1:2.

Zagrebaši su mnogo prigovora imali u 64. minuti. Pavlović je idealno spustio loptu za Štoka, koji je pred vratima Slaven Belupa bio povlačen za dres te šutirao pored gola. Pjesnici su reklamirali najstrožu kaznu, no sudac Ljubičić samo je Pavlovića počastio žutim kartonom. Glavni sudac osam minuta kasnije počeo je opasno ljutiti domaćina. Ovoga puta u kaznenom prostoru Farmaceuta za dres je držan Pelaić, ali djelitelj pravde ni ovdje nije vidio prekršaj za najstrožu kaznu. Do kraja utakmice zagrebaši su tražili put do izjednačenja a gosti se povukli te sačuvali nova tri boda.

Strijelci: 0-1 Oršulić (23-ag), 1-1 Abdurahimi (40), 1-2 Grgić (51).

Pred 1.000 gledatelja sudio je Ljubičić iz Osijeka.