Sandro Rubinic / CROPIX
BOBAN SRUŠIO SPLIT

RIJEKA - ZADAR 6-1 Tri gola Moisesa, Cvijanović zabio s centra! Ćiro preuzima Zadar?

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 01. rujan 2014. 01:36

RIJEKA - ZADAR 6:1

RIJEKA, Stadion Kantrida. Gledatelja: 6000. Sudac: Matoc (Zaprešić). Pomoćnici: Krmar i Ambrinac (oboje Zagreb). Strijelci: 1:0 Kramarić (13), 1:1 Terkeš (16), 2:1 Tomečak (20), 3:1 Moises (30), 4:1 Moises (38), 5:1 Cvijanović (85), 6:1 Moises (88). Kartoni: -. Igrač utakmice: Moises.

RIJEKA (4-2-3-1): Vargić 7, Tomečak 7,5, Mitrović 6,5, Lešković 6,5, Leovac 7,5, Brezovec 7,5 (od 78. Cvijanović 7,5), Zlomislić 7 (od 66. Jajalo 6,5), Jugović 7, Moises 8,5, Sharbini 6,5 (od 59. Kvržić 6,5), Kramarić 7,5. Trener: Kek 7

ZADAR (3-6-1): Matković 5,5, Ikić 5, Ješe 5 (od 46. Muić 5,5), Sarić 5, Bilaver 5, Jerbić 5, Pušić 5, Hrgović 5, Weitzer 5,5 (od 68. Pešić -), Terkeš 6, Šimunac 5. Trener: Jurić 5.

Nakon poraza u Kranjčevićovoj Bijeli su se vratili na prvenstveni pobjednički kolosijek, u festivalu (riječkih) pogodaka. Domaćin se lako obračunao sa Zadranima. Sve je na Kantridi, što se pobjednika tiče, bilo gotovo u 1. poluvremenu. Kramarić, Tomečak i u dva navrata Moises do odmora su zapečatili sudbinu gostiju, koji su na svojoj koži osjetili kako jedna momčad do prigoda i pogodaka dolazi posjedom lopte, u igri u kojoj bokovi ( Leovac i Tomečak) imaju značajnu ulogu.

Utakmica je otvorena odličnom prigodom Rijeke, točnije Kramarića, koji je lobom pokušao savladati vratara Matkovića. Najbolji napadač lige (iz prvog pokušaja) nije uspio u svom naumu, lopta je završila na mreži, poviše okvira gostujućeg gola. Od tog trenutka, gledano i po rasporedu igrača na terenu, bilo je jasno kakav ćemo ogled pratiti pod stijenama. Trener Zvonimir Jurić odlučio se domaćinu suprotstaviti s "načičkanim" srednjim redom i čekati brzu polukontru i kontru, poput one koju je zapucao Terkeš. Obje situacije samo su bile najava konkretnih događaja koji su uslijedili.

Poveli su Kekovi nogometaši u 13. minuti. Začetnik akcije za pogodak bio je Brezovec, koji je na lijevoj strani pronašao Leovca. Na ubačaj je natrčao Kramarić i u padu pogodio za - 1:0. Odgovor gostiju bio je brz i efikasan. Četiri minute nakon vodećeg pogotka Rijeke Pušić je uposlio Terkeša, najiskusniji igrač Zadra izbjegao je zaleđe i gurnuo loptu ispod nemoćnog Vargića - 1:1. Poravnanje rezultata naljutilo je Bijele, toliko da se stanje na semaforu promijenilo već u 20. minuti. Brezovec je asistirao Tomečaku, koji se pred Matkovićem pojavio iz drugog plana i pogodio - 2:1. Ali nije to bilo sve od Riječana u 1. poluvremenu. Nakon dvije neiskorištene prigode Moises je u 30. minuti iz drugog pokušaja (prvi je Matković obranio), nakon dodavanja Jugovića, povećao prednost domaćina - 3:1. Spomenimo da je prije toga na drugoj strani Vargić dobro zaustavio udarac Terkeša, čija je momčad na odmor otišla sa -3. Vatromet u 1. poluvremenu zaključio je brazilski veznjak u bijelom dresu, prsima je ugurao loptu u mrežu na asistenciju Tomečaka - 4:1.

Sijevalo je u 16-ercu Zadra i u nastavku. Istina, ne toliko kao u prvih 45. minuta, što je s obzirom na rezultat donekle bilo i očekivano. Kramarićevo proigravanje u 50. minuti nije pronašlo cilj, a protivnika su pokušali ugroziti Leovac (60) i Kvržić (66). "Breza, Breza...", zaorilo se s tribina. Raspjevana riječka publika uz ovacije se oprostila od svog ljubimca, koji je i večeras pružio dojmljivu predstavu (umalo je iz slobodnog udarca i pogodio u završnici). Neumorni veznjak, kao što je poznato, karijeru nastavlja u Speziji. S Kantride odlazi kao pobjednik. Za najljepši trenutak susreta pobrinuo se Cvijanović, koji je s centra prebacio vratara Matkovića za 5:1. Točku na "i" stavio je golom za hat-trick u 88. minuti.

I, da, u gostujućoj VIP loži sjedio je Miroslav Ćiro Blažević. "Trener svih trenera" navodno ima lijek za zadarske probleme...

ZAGREB - SPLIT 2:1

ZAGREB, Stadion u Kranjčevićevoj. Gledatelja oko 250. Sudac: Damir Batinić (Osijek), pomoćnici: Pataki (Đakovo) i Barišić (Osijek), četvrti: Vučemilović (Osijek). Delegat: Damir Čilić (Vinkovci). Strijelci: 1:0 - G. Boban (54), 2:0 - G. Boban (60), 2:1 - Bagarić (62). Žuti kartoni: Vojnović (35 - preoštra igra), Mršić (39 - preoštra igra), G. Boban (65 - preoštar start), Kvesić (68 - preoštar start), Cikalleshi (74 - nesportsko ponašanje), Šulc (77 - preoštra igra). Igrač utakmice: Gabrijel Boban.

ZAGREB: Livaković 7, Šehić 5,5, Musa 6, Jurendić 6,5 (od 84. Kovačić - ), Štiglec 6, Stepčić 7, Šulc 6 (od 90. Dučkić -), Krovinović 6,5, Bevab 5 (od 46. L. Medić 5,5), Konopek 6, G. Boban 8, Trener: D. Medić 7.

SPLIT: Vuković 6, Radotić 6, Galović 6, Glumac 5,5, Rugašević - (od 22. Mršić 6), Kvesić 6,5, Dujmović 5,5 (od 65. Rog -), Bagarić 6,5, Vojnović 5,5 (od 46. Vidović 5,5), Glavina 6, Cikalleshi 6. Trener: Matić 6,5.

Vrlo ružan, nepotrebno oštar start Kvesića na Krovinovića u prvim sekundama susreta. Sudac je smatrao da je posrijedi "slučajna nesmotrenost" pa igrača Splita nije kartonirao. Gosti su se postavili autoritativno. Iako u udarnoj jedanaestorici bez Bilića, Bellea pa i Vidovića, kojih se Medić najviše plašio, nastojali su zagospodariti terenom i što prije povesti. Ali prvi je zaprijetio domaćin, posredstvom Konopeka, čija lopta odlazi pokraj desne vratnice. Kao i Vojnovićeva nakon Šehićeve pogreške. Slijedili su ne baš opasni pokušaji Stepčića (dvaput) te Bobanov, a onda su Crveni iz Parka mladeži štošta preuzeli u svoje ruke odnosno noge.

Naime u 19. minuti Kvesić izvrsnim slobodnim udarcem sa 25 metara malo iskosa slijeva kani loptu smjestiti u donji desni kut, no Livaković je budan i atraktivan i vadi u kritičnoj situaciji. Sredinom prvog dijela puca i Bagarić, žustro, točno u ZG vratara. Kad je raspalio i Glavina, s poludistance, činilo se da će Livaković napokon kapitulirati, ali nije.

U međuvremenu je nešto probao Bevab, koji se lopte dokopao zahvaljujući Vojnovićevu propustu, bilježimo i šut Krovinovića, napose pak zicer Muse netom prije no što će se ići na odmor: Konopek mu je spustio lopu na desetak metara od gostujuće mreže, malobrojni navijači Zagreba već su slavili. Uzalud, lopta je prohujala pored desne vratnice. Kako se kaže - to je bilo teže promašiti nego pogoditi... Igra ne zaslužuje visoku ocjenu. Konstatirane su greške u seriji, dominirali odbijanci nakon grčevitih a ne osmišljenih akcija. Da nije bilo Livakovićevih bravura, tih 45 minuta slobodno bi se moglo zadjenuti za šešir i zaboraviti do ponedjeljka ujutro!

Stepčić u prologu druge runde najavljuje da se Zagreb neće dati samo tako, puca pa makar ne pogađa, nije bitno, glavno da se nešto događa, da se partija ne svodi na kontriranje uvaženom suparniku. Stepčić je potom okomicom tražio i pronašao G. Bobana koji su silovito spustio između Splitovih stopera. Glumac mu nije mogao ništa, Galović je zakasnio. Nije bilo ni drugih prepreka tako da je ‘arhanđeo Gabrijel’ ošinuo sa 13-14 metara zdesna, i mreža se zatresla pod gredom. Doista lijepo, čak prekrasno, i vrlo svrsishodno - 1:0. Opet fenomenalna koprodukcija Stepčić - Boban, pa kad Gabrijel ostaje sam, ponovo zdesna, lupa po lopti i znalački i ‘krvnički’, a ona prolazi Vukoviću između nogu i završava na pravome mjestu - 2:0! No, nema slavlja, nema spavanja, gosti se ne daju olako. Kad je Cikalleshi tukao vrlo nezgodno, Livaković je jedva blokirao. Ne zadugo, budući da je pritrčao spretni Bagarić i elegantno poentirao iz neposredne blizine.

Poslije tri pogotka u osam minuta zbivanja na terenu djelomično su se smirila. Ne i ambicija splitovaca da što prije izjednače i potom eventualno krenu po sva tri boda. Bilo je to prilično hrabro i poduzetno ima li se na umu da su gubili 0:2... Stepčić je izvođač slobodnjaka, lopta se od živog zida odbija u Vukovićevo naručje. Jasno da Zagrebu odgovara što brži protok vremena, što ne znači da ne pokušavaju imati i brzi protok lopte. Kao šef za kombinatoriku nameće se Krovinović.

Nije lako bilo ni jednima ni drugima u sukobu želja i planova, u čuvanju i hvatanju rezultata. Oba trenera osvježavaju postave; Matić više, a kako i ne bi kad su tjelesne posljedice europske priče evidentne; zamor materijala zahtijeva odmornije protagoniste. Uoči ovog nadmetanja Splićani su prepotentno poručili da bi sve osim njihove pobjede bilo veliko iznenađenje. Što kažu sada...?

REZULTATI 7. KOLA:

Hajduk - Dinamo 2-3 (Sušić 8, Milić 49/Čop 71,90,Henriquez 90+4)

Rijeka - Zadar 6-1 (Kramarić 12, Tomečak 20, Moises 30, 38, 87, Cvijanović 85/Terkeš 16)

Zagreb - Split 2-1 (Boban 54, 61/Bagarić 62)

Slaven Belupo - Lokomotiva 0-2 (Musa 44, Pavičić 90+3)

Istra 1961 - Osijek 0-0