AP
HRVATSKA - LATVIJA 2-0

Pirova pobjeda na Kantridi: Grčka nije kiksala, Hrvatska mora u dodatne kvalifikacije!

Piše: ArhivaObjavljeno: 11. listopad 2011. 19:12

Na kraju najlakše skupine u kojoje je hrvatska reprezentacija ikad igrala u kvalifikacijama za veliko natjecanje, osvojeno je tek drugo mjesto. Grci nisu dopustili kiks u Gruziji. Latvija je svladana, nije razbijena, ali trijumf, kao i svaki, nosi notu samopouzdanja za susrete koji dolaze.

Vatreni su u Rijeci ponudili više no na nekim od posljednjih susreta, pritom je debakl iz Atene izvan svih kategorija. No, rješenje se dogodilo tek u drugom poluvremenu, niti jučer dugo nisu uspijevali probiti bunker. Posebice je to mukotrpno bez raspoloženog Luke Modrića i poteza Nike Kranjčara, a upravo su dvojica glavnih režiser ostali bez inspiracije. Međutim, kad napadači zabiju sve je daleko lakše, Dudu i Mandžukić, najbolji tandem špica koji Bilić posjeduje, dobili su pravu minutažu i potvrdili klasu.

Prve naznake sugerirala su daleko rezultatski uvjerljivije Hrvate. Krenuli su brže, agilne i odlučnije. Već u drugoj minuti Eduardo je izvrsnim udarcem protegnuo vratra Vaninsa koji je tom intervencijom trasirao put prema jednom od najzapaženijih aktera utakmice. Nadovezao se Mandžukić iz blizine kraj vratnice, pa Kranjčar s lijeve strane u golmanov kut, u 12. minuti Modrić je pucao sa 18 metara... Akcije, poduzetnost i žar dali su sugestiju da bi pogodak trebao pasti. No, nakon što je Darijo Srna u 19. minuti iz slobodnog udarca još jednom opasno zaprijetio, a Vanins ponovno odlično intervenirao, Hrvatska je pala.

Stanka je "digla" Kockaste, jurnuli su po gol, pleli mrežu oko kaznenog prostora rivala, ali nije bilo niti ideje kako ih "izraditi" niti pojedinačnog bljeska. Sve do 66. minute - i Eduarda. Sledila nam se krv u žilama kad je Lovren dopustio Rudnevsu da pojuri jedan na jedan prema Pletikosi u 58. minuti, no Stipe je specijalist za susrete oči u oči, blokirao je udarac te ostavio Hrvatsku na životu. Međutim, kad se ušlo u posljednjih pola sata utakmica je prelomljena. Već u 61. minuti Dudu je mogao zabiti, nešto kasnije i Perišić, da bi napokon "pukla" baltička brava u 66. minuti.

U deseta utakmica Hrvatska je izborila sedmu pobjedu, publika na Kantridi dečke je ispratila pljeskom, ali da bi doista napravili veliku stvar pravi su izazovi tek pred njima. Ovo je reprezentacija od koje su još donedavno mnogi očekivali veliku stvar u Poljskoj i Ukrajini. A sad?

Hrvatska - Latvija 2:0

Rijeka. Stadion: Kantrida. Gledatelja: 9.000. Sudac:Antony Gautier (FRA)

Strijelac: Eduardo (65'), Mandžukić (71')

Hrvatska (4-4-2): Pletikosa, Ćorluka (Vida 31'), Lovren, Šimunić, Strinić, Srna, Modrić, Rakitić, Kranjčar (Perišić 57'), Eduardo, Mandžukić

Latvija (4-5-1): Vanins, Klava, Mihadjuks, Ivanovs, Laizans, Cauna, Višnakovs, Rugins, Gorkšs, Pereplotkins, Rudnevs

Eurokvalifikacije, 10. kolo, skupina F:

Hrvatska – Latvija 2-0 (Eduardo 66, Mandžukić 72)

Gruzija – Grčka 1-2 (Targamadze 19 / Fotakis 79, Charisteas 84)

Malta – Izrael 0-2 (Rafaelov 11, Gershon 90)

Gruzija - Grčka 1-2 (Charisteas 87)

GOOOL 87. minuta - Ništa od senzacije. Grčka je u Tbilisiju povela 2-1. Hrvatska će morati u dokvalfikacije

86. minuta - Perišića je dobro pronašao Eduarda, ali je njegov udarac glavom bio neprecizan

84. minuta - Umjesto Mandžukića ušao je Jelavić

Gruzija - Grčka 1-1 (Fotakis 79)

GOOOL 79. minuta - Grci su izjednačili u Tbilisiju. Udarac Fotsakisa sa 25 metara pogodio je nekoga od gruzijskih braniča i prevario domaćeg vratara. Ovim rezultatom na Euro odlazi Grčka

Hrvatska - Latvija 2-0 (Eduardo 66, Mandžukić 72)

GOOOOL 72. MINUTA - Hrvatska je ponovno slomila obranu gostiju. Identična akcija kao i kod prvog pogotka. Samo za razliku od prvog pogotka ovoga puta asistirao je Srna s desne strane, a glavom pogodio Marijo Mandžukić

Hrvatska - Latvija 1-0 (Eduardo 66)

GOOOOL 66. MINUTA - Strinić je sjajno centrirao, a Eduardo je glavom doveo Hrvatsku u vodstvo. Hrvatska je na EURU, ukoliko Gruzija pobijedi Grčku

64. minuta - Nakon brzog kontranapada lopta je došla do Perišića koji puca tik iznad vratnice

61. minuta - Perišić je lijepo asistirao za Eduarda koji je ponovno bio neprecizan

58. minuta - Najveću priliku na utakmici imali su Latvijci. Rubins je išao 'jedan na jedan' s Pletikosom, no naš vratar fantastično je obranio

57. minuta - Niko Kranjčar je drugi igrač koji mora izaći zbog ozljede. Ući će Ivan Perišić

52. minuta - Nova prilika za Latvijce. Pletikosa se morao požrtvovano baciti u noge Rudnevsu da spasi vrata Hrvatske

46. minuta - Hrvatska je u nastavak ušla odlučna da zabije. U prvoj minuti bilježimo prilike Strinića i Mandžukića

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

44. minuta - Odmah potom Latvijci prijete. Rubins je sam izašao pred Pletikosu, na sreću, loše je pucao

43. minuta - Sjajan pokušaj Kranjčara iz daljine brani Vanins

32. minuta - Problemi za Bilića. Zbog ozljede izlazi Vedran Ćorluka, a ulazi Domagoj Vida

30. minuta - Lukav pokušaj Eduarda. Dudu je iskosa gađao suprotni kut, no lopta je fijuknula tik uz vratnicu

27. minuta - I dalje traje dominacija Hrvatske, no granitna obrana Latvije zasad odbija sve napade

GRUZIJA - GRČKA 1-0

18. minuta - Gruzija je povela protiv Grčke pogotkom Targamadzea. Čeka se Hrvatska...

18. minuta - Vatreni su 'počašćeni' prvom zvižducima na Kantridi

14. minuta - U Tbilisiju Gruzija i Grčka igraju bez pogodaka

12. minuta - Pokušaj Modrića sa 20-tak metara otišao je visoko iznad vratiju Latvije

9. minuta - Novu priliku za Vatrene zapucao je Niko Kranjčar

5. minuta - Novi pokušaj Hrvatske. Srna je centrirao, a u gužvi se najbolje snašao Mandžukić. No, njegov udarac je pogodio vanjski dio mreže

2. minuta - Prva velika prilika za Hrvatsku. Eduardo je iz okreta puca, ali je latvijski vratar krajnjim naporom odbio u korner