ITALIJA - HRVATSKA 1:1

Navijača pokvarili veliku predstavu Vatrenih u Italiji

Piše: ArhivaObjavljeno: 16. studeni 2014. 20:00

S najtežeg gostovanja u kvalifikacijskom ciklusu za Euro 2016. hrvatska reprezentacija vraća se s osvojenim bodom, ali i s prijetnjom drakonske kazne. Zbog divljanja hrvatskih navijača koji su bjesomučno zatrpavali teren bakljama i provocirali prekid utakmice HNS će sigurno inkasirati astronomsku novčanu kaznu, a možda i ozbiljnije penale Uefine disciplinske komisije.

Jesu li baklje i topovski udari sijevali jer je Torcida provodila odmazdu prema HNS-u, koji nastavlja prazniti Hajdukov stadion, ili se radilo tek o “običnoj provali barbarstva”, kao onomad na Malti, nemoguće je utvrditi, ali sramota je počinjena, a Kovačeva momčad predana sucima iz Nyona na milost i nemilost.

Dva gola u početnih petnaest minuta, Buffon u indisponiranom izdanju, ozljeda pa izlazak Luke Modrića i brza Conteova reakcija, inferno u kavezu hrvatskih navijača i prijetnja policijskom intervencijom i prekidom utakmice. Sve nabrojeno stalo je u prvih 45 minuta neobične utakmice na San Siru.

Pred gotovo rasprodane tribine legendarne arene Niko Kovač poslao je momčad koja je iščupala bodove u Sofiji. Očekivano, nitko se od “kvalifikanata” s Boleyn Grounda nije uspio plasirati u najboljih jedanaest, čak niti Mateo Kovačić u čijem se dnevnom boravku sinoć igralo. Interov veznjak je, međutim, priliku dobio brže nego što joj se nadao jer se sredinom poluvremena ozlijedio Modrić. U jednom se duelu s bolnom grimasom na licu uhvatio za preponu, drugi duel nije izdržao i legao je na travu. Kovač se odlučio za taktičku rokadu, mjesto defenzivnog veznog zauzeo je Rakitić, dok je Kovačić otišao bliže kaznenom prostoru “azzurra”

Niti Antonio Conte nije gledao skrštenih ruku. Izbornik koji utakmicu vodi kao šahovsku partiju odmah je iz igre povukao Pasquala na čije je mjesto otišao De Sciglio, dok je Soriano pojačao vezni red.

Talijani su poveli u 10. minuti premda su “vatreni” prilikom opipavanja mišića ostavili bolji dojam i suverenije kontrolirali loptu. Zaza je na rubu kaznenog prostora “silovao” udarac i pogodio Ćorluku, ali je u nastavku akcije uspio povratnom “rolicom” u igru dozvati Candrevu. Veznjak se namjestio i bombom s 25 metara pogodio Subašićev desni kut za 1-0.

Related content

Jedva da je prošlo pet minuta, a Talijani su vraćeni na centar, prvenstveno zaslugom Ivana Perišića koji se odlučio na lažnjak i udarac iz nemoguće pozicije, a onda i velikodušnom gestom Buffona koji je loptu propustio kroz trbuh u mrežu za 1-1.

Do kraja poluvremena nesigurni je talijanski golman skuhao još jednu opasnost u vlastitom šesnaestercu. Dogodilo se to u sudačkoj nadoknadi kada je Perišić ubacio, a Mandžukić nadskočio plivajućeg Buffona i odbio loptu do Olića. Uslijedio je udarac na bližu vratnicu, ali je na gol-crti izronio Ranocchia i spasio “azzurre”.

U drugom poluvremenu vidjeli smo neviđenu demonstraciju tehničke superiornosti Kovačevih nogometaša, koji su na petnaestak minuta potpuno sakrili loptu talijanskim reprezentativcima. Naprijed-nazad, gore-dolje, lijevo-desno, posjed je kao na vrhuncu Barcine tika-take bio privilegija samo jedne momčadi. Nije, međutim, pritom bilo ozbiljnijih prilika osim jedne slučajne fliper kombinacije kada je Chiellini pogodio loptom Kovačića i isprovocirao Buffonovu intervenciju.

Pokušao je Conte promjenama, uveo je s klupe El Sharawyja i Pellea, i napokon nekako istjerao momčad prema centru. Taj prizor, ili odmazda Torcide prema vrhušci HNS-a, ili nešto trulo u milanskom zraku… isprovocirali su zatim hrvatske navijače da krenu u sumanuto zatrpavanje travnjaka bakljama i raketama. Sudac Björn Kuipers povukao je momčadi na centar, ali se divljanje nije stišavalo, pa su akteri krenuli prema tunelu. Tijekom stanke policija je silom ispraznila problematični boks i meč je ipak nastavljen.

Kada su se strasti napokon smirile, Hrvatska je mogla doći do pobjede. U finišu meča Rakitić je lansirao u mrtvu šansu Perišića, no lopta je nakon njegova udarca fijuknula pored vratnice.

ITALIJA - HRVATSKA 1:1 (Candreva 11' / Perišić)

ITALIJA: Buffon - Darmian, Ranocchia, Chiellini - De Rossi - De Sciglio, Candreva, Marchisio, Pasqual (Soriano 28') - Immobile (El Shaarawy 52'), Zaza (Pele 63')

HRVATSKA: Subašić - Srna, Ćorluka, Vida, Pranjić - Modrić (Kovačić 27'), Brozović (Badelj 83')- Perišić, Rakitić, Olić (Kramarić 69') - Mandžukić

REZULTATI:

Italija - HRVATSKA 1-1 (Candreva 11 / Perišić 15)

Bugarska - Malta 1-1 (Manolev 6 / Faila 49)

Azerbajdžan - Norveška 0-1 (Nordtveit 25)

KRAJ UTAKMICE

87. minuta - Rakitić je gurnuo odličnu loptu Perišiću, ovaj se sjurio prema šesnaestercu, ali njegov udarac iskosa s desetak metara otišao je pored vratnice

82. minuta - Kramarić se okrenuo oko trojice igrača Azzurra, ali udarac s dvadesetak metara bio je preslab za Buffona

UTAKMICA JE NASTAVLJENA

76. minuta - I treći puta prekinuta je utakmica i sudac je sada odlučio poslati igrače u svlačionicu

73. minuta - Nova sramota, nova bakljada i novi prekid utakimice. I specijalci su sada ušli na tribine

68. minuta - El Shaarawy je opalio s dvadesetak metara, ali lopta je otišla iznad gola

61. minuta - Srna je dao povratnu loptu za Srnu na dvadesetak metara, ali udarac veznog igrača Vatrenih i Barcelone je otišao ravno u ruke Buffona

60. minuta - Hrvatska u posljednjih desetak minuta diktira tempo i ritam utakmice. Trenutačni posjed lopte je 64:36 u korist Hrvatske

50. minuta - Nakon odlične akcije Vatrenih, Srna je poslao prizmenu povratnu loptu na desetak metara, ali nije bilo prave reakcije

47. minuta - Zaza je opalio s dvadesetak metara, ali Subašić zaustavlja njegov pokušaj

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

47. minuta - Nakon ubačaja Perišića, Mandžukić se našao u zračnom duelu s Buffonom, a na odbijenu loptu najbolje je reagirao Olić, ali obrana Talijana otklonila je opasnot

43. minuta - Rakitić puca s dvadesetak metara, ali kao i kod prethodnog pokušaja Srne, lopta je otišla daleko od gola

42. minuta - Hrvatska je izvela dobru jkombinaciju iz slobodnog udarca, ali Srnin udarac otišao je visoko iznad gola

28. minuta - Kovačić je ušao u igru umjesto Modrića

27. minuta - Modrić nažalost više ne može nastaviti utakmicu. Nakon jednog udarca Luka je ostao ležati na zemlji. Pokušao je nastaviti utakmicu, ali izgleda kako je ozljeda teže prirode

21. minuta - Brozović je pucao s tridesetak metara, ali njegov udarac bio je neprecizan

17. minuta - Nekoliko baklji sada je završilo na terenu, a sudac utakmice na nekoliko je trenutaka morao prekinuti susret

GOOL 14. minuta - Ekspresni povratak Hrvatske! Perišić se odlično oslobodio svog čuvara, pucao s desetak metara iskosa i poslao loptu ispod Buffona za izjednačenje

GOOL 11. minuta - Nakon udarca Zaze, lopta se odbila do Candreve koji je opalio s dvadeseta metara i poslao loptu iza leđa Subašića

9. minuta - Modrić je prihvatio loptu na dvadesetak metara od gola, snažno pucao, ali Buffon je još jednom na mjestu

9. minuta - Olić je odlično probio desni bok, ubacio, ali De Rossi izbija u korner

7. minuta - Prva prilika na utakmici za Vatrene. Rakitić je opalio s dvadesetak metara, ali Buffon odbija u korner. Nakon tog kornera i velike gužve u kaznenom prostoru, Vida je stigao do lopte ali je njegov šut bio neprecizan

1. minuta - Utakmica je počela!

23. rujan 2024 19:24