U domaćem nogometu je sustav naplate klubovima vrlo ažuran. Članarine, kotizacije, razne takse, troškovi službenih lica, nema da fali. Sukladno svojevrsnom meniju, gdje je određena točna novčana kazna za baš svaki karton, disciplinski i etički krimen aktera, jasno je da HNS inkasira značajan novac. Uz to, nametnuli su klubovima da i županijski savezi dobivaju postotak od transfera. Po navedenim točkama i praktičnoj primjeni mogli biste pomisliti da je domaća nogometna zbilja fantastično sređena i uređena, pa je logično da klubovi u toj organizacijskoj perfekciji moraju djelovati bezgrešno.
Doživljaji zbilje u ovom društvu, znamo to iz općih područja života, različiti su ovisno kojoj klasi i strukturi pripadate. U onoj koja upravlja najmasovnijim, najpopularnijim i najeksponiranijim sportom, sve djeluje ružičastije. U većinskoj grupaciji članova, pogotovo po (najvažnijim) klubovima, progresivno od elitnog do nižih rangova, doživljaji su kudikamo negativniji. Prije svega u organizaciji natjecanja, sudačkim problematikama, strogim uvjetima licenciranja za hrvatske zbilje, nametima selekcijskih funkcioniranja, pa do politike kažnjavanja i sve raširenijeg dojma da su zapravo nogomet, nogometaši, struka i klubovi podređenog položaja u odnosu na službena lica i upravljače. Tu bismo tematiku mogli uokviriti u slogan Familija, odnosno kampanju da su svi članovi HNS-a obitelj. Kako bi u prirodi stvari trebalo biti da u obitelji svi budu jednako važni, slogan poprima u domaćem nogometu odjek zafrkancije. Najveći teret domaćeg nogometa kroz 33 godine samostalnosti je upravo prevladavajući odjek neravnopravnosti aktera...
U Istri 1961 su iz faze očaja zbog takvih doživljaja prešli u stanje sprdanja jer kažu da se smijehom barem dijelom kompenziraju posljedice ljutnje. Na kaznama koje dobivaju primjetno je da su crne ovce ili koze, kako vam drago, u tretmanu disciplinaca. Njihovi navijači nešto uvredljivo viču, kazna. Suparnički istom prilikom prođu lišo. U 18 tisuća eura koje je DS HNS-a globio klubove, Puležani su doprinijeli s trećinom, 6 tisuća. S obzirom na to da se naplaćuje ama baš sve, globa za kašnjenje ulaska na teren, globa za žute, crvene kartone, globa za krive izjave, globa za skup kartona, globa za osoblje ako dobije karton, jasno je da globalno HNS fino naplaćuje od članova familije.
Što se događa kad člana obitelji zadesi neki problem? I tu ovisi koji ste vi. Za Istru nakon reprezentativne pauze slijedi iznimno važan meč sa Slavenom Belupom. Termin je zakazan u petak, 22. studenoga u 18. Kako Istra ima čak 9 igrača koji će u utorak, 19. studenoga, igrati u raznim reprezentacijama (A i U21), zatražili su puno prije od nadležnih da im se pomjeri termin. Razlog je što će reprezentativci srijedu provesti na putu, neki udaljeniji i četvrtak, pa će u najbolju ruku doći u Pulu 24 sata prije utakmice.
U HNL-u su se mnoge utakmice pomjerale iz raznoraznih, čak i bizarnih razloga. Neke čak i na 7-8 mjeseci. U Istri su dobili odbijenicu. Tumačenje je groteskno za ligu uopće. Naime, može se termin promijeniti samo ako su u pitanju hrvatski reprezentativci i to više od tri. Dakle, možete imati 5 njemačkih, 3 francuska i 2 španjolska reprezentativca, no unatoč desetorici odsutnih pravno ne možete dobiti odgodu. U praktičnom dijelu Istri je sugerirano da traži dogovor s nositeljem TV prava (HT- Max TV). Oni su odbili Istru. Opcija da se klubovi sporazume otpala jer je Slaven Belupo odbio Istru. Tako će se igrati u neravnopravnim uvjetima, ali moguće je da je to jedan od oblika kako se u nas shvaća skrb za nogometnu igru.
U tom kolopletu skrbi u kojoj birokratsko dominira nogometnom, sad se nametnulo i novo područje. Prije više od dvije godine Gonzalo Garcia, vrlo uspješan kao trener Istre, bio je u tretmanu inspekcije i provjere diplome koju je stekao na španjolskoj akademiji. Kad je logično spoznata valjanost te diplome, onda je trebao priložiti preveden (i ovjeren) popis predmeta koje je položio kako bi se utvrdilo ispunjava li to kriterije predmeta u Hrvatskoj!?
Po Zakonu o sportu, kojem se nogometna organizacija mora prilagoditi i uskladiti, strani treneri za rad u HNL-u moraju dobiti dozvolu (rješenje) nadležnog ministarstva za priznavanje stručne spreme! Recimo, neki klub pod hitno dogovori Jürgena Kloppa jer ga očekuju presudne utakmice. Ministarstvo provjerava je li mu diploma propisna, bez obzira ako ima maksimalnu razinu UEFA Pro licence Njemačke ili druge članice i bez obzira na to što se Akademije trenera odvijaju po propisima UEFA-e, što bi značilo da bi diploma trebala vrijediti unutar UEFA članica. Naša birokracija to mora provjeriti i ovjeriti. Kako je brza, realnost je da će se ta rješenja čekati koji mjesec. U međuvremenu mogu, po hrvatskom običaju, iskoristiti rupe u pravilima, pa kao predstavnici kluba voditi ekipu. Iako bi onda HNS možda odmah reagirao te im odrapio kaznu. Dobro, nećemo pretjerivati, ovisi o kome se radi. I u pogledu ažurnosti dobivanja rješenja, i u kontekstu tretmana kojeg ima član u Familiji...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....