Dva 28-godišnja asa Hajduka i Dinama podijelit će par Zlatne kopačke Hrvatske za kalendarsku 2021. godinu. Mislav Oršić, koji će 29. prosinca proslaviti 29. rođendan, te 240 dana mlađi Marko Livaja, godinu s kojom se opraštamo završili su s po 25 klupskih pogodaka. Nijedan hrvatski igrač, koji je cijelu godinu proveo u nekom prvoligaškom klubu bilo gdje na svijetu, nije bio efikasniji od dvojice Vatrenih. Upravo su nastupi u dresu reprezentacije Hrvatske lagani jezičac na vagi Livaje. U 2021. je u sedam utakmica za izabranu vrstu zabio dva gola, a Oršić jedan u devet upisanih nastupa.
Prebačena 2019. godina
Pribrojimo li njihovim službenim natjecateljskim nastupima za klubove i te reprezentativne utakmice, Livaja će 2021. napustiti s 27, a Oršić s 26 pogodaka, čime je ponovio svoj rekordni doseg u karijeri. Zabio je 26 pogodaka i 2019. godine, ali tada je sve golove zabio u dresu Dinama. I Hajdukov harambaša svoj je rekord postavio 2019. kada je za atenski AEK u prvenstvu Grčke, Kupu i kvalifikacijama za Europsku ligu postigao 12 golova. To što je odigrao ove sezone, barem što se golova tiče, jedna je nova Livajina dimenzija. Oršić je, inače, lani zabio deset golova, Livaja devet.
Livaja je poveo u utrci s Oršićem u siječnju posljednjim pogotkom u dresu AEK-a protiv Atromitosa, no dinamovac je potom preokrenuo na 5-1 do prvog Livajinog gola za Hajduk protiv Zagreba u Kupu 2. ožujka. Prošlu sezonu Oršić je završio s velikih 16-8 u odnosu na Livaju, ali ipak je iza nas uvjerljivo najraspucanija polusezona desetke Bijelih. Zabio je Livaja čak 17 golova u ljeto i jesen, dok je Oršić stigao do brojke devet pa se rezultat izjednačio.
Livaja je odigrao i dosta manje od Oršića. Za AEK i Hajduk odradio je 46 utakmica, čak 13 manje od svog kolege za Dinamo, tako da je u prednosti po prosjeku golova po utakmici (0,54 - 0,42). Odradio je Livaja na travnjaku 3708 minuta, skoro 62 sata, što je 15 sati manje od Oršića. Splitski majstor zabijao je u prosjeku svakih 148 minuta, zagrebački svakih 185.U cijeloj 2021. godini, obojica klupske golove nisu postigli u lipnju, kad nisu ni mogli jer utakmica nije bilo, dok je Livaja postio još jedino u veljači (upisao tek jedan nastup), a Oršić u studenom.
Nakon Livaje i Oršića, na ljestvici je Marin Tomasov, 34-godišnjak koji već godinama nemilosrdno trese mreže u Kazahstanu i stalno je u vrhu godišnjih poredaka za kalendarsku Zlatnu kopačku Hrvatske. Ofenzivac Astane ove je kalendarske godine zabio 22 gola, ima ih već 75 u 161 nastupu. Četvrti je Antonio Mirko Čolak, koji se preporodio odlaskom iz PAOK-a u Malmö za koji je u 40 nastupa poentirao 19 golova, dok su sa 17 na petom mjestu izjednačeni majstori Gorice i Rijeke, Kristijan Lovrić i Robert Murić.
Kramarićev rekord
Krasan su učinak imali ovogodišnji laureati, nasljednici Mije Caktaša koji je lani nagradu ponio s 23 pogotka za Hajduk, no ipak su ostali jako daleko od hrvatskog rekorda koji je 2014. godine s čak 38 pogodaka postignutih u dresu Rijeke. Napadač koji danas zarađuje igrajući za Hoffenheim u njemačkoj Bundesligi, te je godine 29 golova postigao u prvenstvu Hrvatske, dva u Hrvatskom kupu i sedam u Europi. Nije neobično što ga je odmah na isteku godine, početkom 2015., za devet milijuna eura kupio Leicester. Kramariću se, ali na puno nižoj razini, 2017. približio Stipe Plazibat koji je zabio 37 golova igrajući za singapurski Home United, a s tog dijela svijeta dolazi i dvostruki laureat Marko Šimić, koji je 2018. i 2019. zabio najviše među Hrvatima u dresu Persije iz Jakarte u Indoneziji. Bivši mladi reprezentativac Hrvatske očito uživa, s 33 godine je u istom jatu.
Na svjetskoj razini nenadmašan je Robert Lewandowski, koji je u 34 utakmice za Bayern u 2021. godini postigao nevjerojatna 43 gola, a iza njega slijede Dušan Vlahović iz Fiorentine, Erling Haaland iz Borussije Dortmund, Karim Benzema iz Reala...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....