DAMIR KRAJAC Cropix
FANTASTIČAN UVOD

Prizor kao iz najboljih dana: To što su napravili Hajduku nije slučajnost, bolji start imao je samo Dambrauskas

Itekako ugodan pogled na aktualnu prvenstvenu tablicu za skromnu i srdačnu momčad
Piše: Marko CrnjakObjavljeno: 21. rujan 2023. 12:43

Vjerojatno najveća pobjeda trenerske karijere, tako je Dinko Jeličić okarakterizirao nedjeljnu izvedbu Gorice protiv Hajduka (2:1), kojom se turopoljski klub s 12 bodova i baš kao u najboljim danima ugurao među “veliku četvorku” SuperSport HNL-a, te sada drži četvrto mjesto iza poraženih Splićana (15), Rijeke (13) i Dinama (13), dok im za vratom puše petoplasirani Osijek (11).

”Ove godine nije do Velike Gospe, nego do Velike Gorice”, jedna je od zbijenih šala na društvenim mrežama s posve jasnom povlakom, a za pretpostaviti je da dolazi iz smjera zagrebačkih navijača, koji će se nasladiti novom posrtaju Hajduka nakon odličnog ulaska u sezonu. Goričani su na svom Gradskom stadionu dvama pogocima (Dine Štigleca i Ante Mateja Jurića) u “mrtvim minutama” natjerali Bijele da iz temelja preispitaju sve u što su “do jučer” srdačno vjerovali.

Nije slučajnost

Ne, nije slučajnost da Gorica lomi utakmicu u posljednjim trenucima susreta i bilo bi nepravedno kazati da takvi pogoci stižu na račun eventualnog pada koncentracije u protivničkim redovima. Istu praksu vidjeli smo protiv Lokomotive (1:0) u drugom kolu, kada je Sven Bummel riješio pobjednika u prvoj minuti nadoknade.

Dino Štiglec

Na spomen prošle sezone sjetit ćemo se da je Gorica nadjačala Istru (5:4) s tri pogotka iza 80. minute, a u istom razdoblju utakmice zabijali su Osijeku (2:0) i Varaždinu (5:2), te dvaput uzimali plijen Lokosima (2:2 i 1:0) u 90+8., odnosno, 87. minuti utakmic. Gorica zaista živi po onoj “igra se do zadnjeg sučevog zvižduka”, tu hvalevrijednu mentalnu crtu igračima je ugradila čvrsta ruka Željka Sopića. Da nije tako, danas bismo Turopoljce nazivali drugoligašima.

- Bitno nam je izbjeći neugodnosti iz prošle sezone - ponovio je Jeličić nakon pobjede nad Hajdukom, a radi se o cilju kojeg u goričkom domu sustavno ponavljaju, iako bismo nakon sedam ligaških utakmica - što više i nije malen uzorak - takve konstatacije mogli nazvati i pomalo skromnima.

Najbolji Dambrauskas

Spomenutih 12 bodova iz početnih sedam kola drugi je najbolji start Gorice u sezonu otkad se prije pet godina vratila u elitno društvo. Isto stanje na kontu brojali su i 2021./22., a jedini bolji ulazak pamte pod vodstvom Valdasa Dambrauskasa otprije tri godine. Litavac je uknjižio 16 bodova u prvih sedam susreta.

Nakon Dambrauskasa, palicu su držali Siniša Oreščanin, Krunoslav Rendulić, Samir Toplak, Igor Angelovski i Željko Sopić, no tek je Dinko Jeličić postao prvi stručnjak koji je goričku epizodu započeo s dvije ligaške pobjede. Donedavni član Al-Nassra “položio” je preko Rudeša (2:0), a zatim “magistrirao” nasuprot Ivanu Leki.

Dinko Jeličić

Time je nastavljen izvrstan niz Gorice - na domaćem terenu posljednji ligaški poraz (0:3 sa Šibenikom) pamte iz petog dana veljače 2023. godine, da bi uslijedilo sedam pobjeda i pet remija uz gol razliku 21:11. Čini se da će konkurenti na velikogorički Gradski stadion ponovno dolaziti s “knedlom u grlu”...