U ponedjeljak je u Zagrebu dr. Saša Janković uspješno operirao koljena Dinamovih nogometaša Luke Stojkovića (19) i Lukasa Kačavende (20), sanirani su oštećeni prednji križni ligamenti (Kačavendi je to druga, identična operacija u nešto više od godinu dana) i sad je pred mladim igračima višemjesečni oporavak. Predviđa se povratak na travnjak za otprilike devet mjeseci, oporavljat će se pod Dinamovom kontrolom i neće biti nikakve žurbe u procesu rehabilitacije.
Podsjetimo, Stojkoviću je koljeno nastradalo na zagrijavanju uoči utakmice s Rijekom u Zagrebu. Na liječničkom su mu pregledu prije prelaska u Dinamo rezultati bili odlični, nikad nije bio teže ozlijeđen. Kačavenda, pak, zbog lošeg stanja svoga ranije operiranog koljena, nije prošao liječnički pregled uoči transfera u Dinamo i odlučeno je kako je najbolje da se novom operacijom sanira “šteta”.
Ulazak u sivu zonu
Obojica su nadarenih mladića bili nositelji Lokomotivine igre do prelaska u Dinamo, a veže ih još jedna potankost. Imali su, naime, istog osobnog trenera, Matea Matića, s kojim su posebno trenirali (ovdje pročitajte što nam je Matić rekao o cijeloj priči).
I tu ulazimo u “sivu zonu” - igračima, naime, nije zabranjeno dodatno trenirati, u ugovoru nemaju nikakve klauzule o tome, ali za dodatni rad s privatnim trenerima također nemaju ni posebno, pismeno klupsko dopuštenje. A sve bi to, ne samo u velikom biznisu poput nogometa, moralo biti jasno riješeno ugovorom.
Jer, nisu raritetne situacije da igrači, primjerice, odrade visokointenzivni trening s privatnim trenerom prije podne, pa onda na klupskom, popodnevnom treningu, rade također jakim intenzitetom i, u najboljem slučaju, padaju od umora. I tada zapravo svome tijelu rade suprotni efekt od željenog, zanemarujući kako je za održavanje tijela u odličnom stanju odmor jednako važan kao i trenažni proces. I onda dolazi do pretreniranosti i umora, što dovodi, dakako, i do veće mogućnosti ozljeđivanja...
- Kad igrač odradi trening snage u teretani, nakon tog vježbanja potrebno mu je od 24 do 48 sati odmora, minimalno 24 sata. A dogodi se da istoga dana nogometaš trenira i u klubu! Rade li se na klupskim treninzima istoga dana sprinterski treninzi, 99 postotna je vjerojatnost da će nastradati mišići, da će doći do istegnuća ili puknuća, posebno prednjih i stražnjih bedrenih mišića. A primjerice, trening na pijesku s igračem koji ima problema s koljenima, pa to je nedopustivo! Inače, u klubu izbjegavamo igračima davati spojene slobodne dane. Dogodilo nam se, naime, da nam se igrači nakon tih slobodnih dana vrate umorniji nego što su bili! A zbog odmora su dobili slobodno... Stoga smo procijenili kako je bolje organizirati lakši trening, ili zakazati masažu, pa da imamo igrače pod kontrolom. Dodatni rad može biti dobar, ali isključivo u suradnji s klubom, sa znanjem trenera prve momčadi i kondicijskog trenera - sukus je razgovora s liječnicima jednog našeg kluba.
I po tisuću eura mjesečno
A direktor Lokomotivine omladinske škole, Jurica Čabraja, pravoga inkubatora talenata, koji je dao i Kačavendu i Stojkovića, o toj temi kaže:
- Ne možemo generalizirati, jer jedan dio privatnih trenera razgovara s nama u klubu i dogovara se o načinu rada, ali postoje i oni koji sve rade na svoju ruku, “poskrivečki”, u dvoranama i na nekim igralištima. I teško im je ući u trag, morali bismo imati “špijune” koji prate igrače kako bi se to riješilo. Taj problem postoji s igračima u mlađim kategorijama, ali i sa seniorima. Igrače upozoravamo na štetnost dodatnog rada bez dogovora s klubom, međutim ne možemo reagirati prije nego smo sigurni da netko dodatno radi bez našeg znanja. Kad se dodatno trenira u dogovoru s klubom, to može biti i dobro, posebno radi li se na poboljšanju taktičko-tehničkih osobina. Ima dosta trenera koji odlično rade svoj posao i pomažu igračima, kao i klubu, ali isto tako ima i diletanata, koji to rade “ofrlje” i zapravo nanose štetu i klubu i igračima, za osobnu financijsku korist, zna se da neki privatni treneri od igrača uzimaju i po tisuću eura mjesečno. Nije to mali novac, a nemaju baš nikakvu odgovornost. Gledajte, kad neki naš igrač dodatno radi na umjetnoj travi, već sami izlazak na tu podlogu predstavlja stres za organizam, za zglobove! Jer, naši igrači na Kajzerici treniraju isključivo na prirodnoj travi - kaže Čabraja.
Je li Kačavendin i Stojkovićev privatni trener, Mateo Matić, radio kod vas na Kajzerici?
Počeo je švrljati
- Da, bio je u našoj Omladinskoj školu na praksi, kao student Kineziološkog fakulteta, radio je volonterski. Rastali smo se zbog njegova ponašanja i odnosa, počeo je “švrljati”, dobili smo, naime, informacije kako nagovara mladiće iz naše škole da dodatno s njim rade. Očito je da je tu svoju poziciju dobro iskoristio. I čim smo to doznali, zahvalio sam mu i rekao sam mu da ne može više biti na praksi u našoj Omladinskoj školi - kaže Čabraja.
U svakom klubu sigurno ima igrača koji rade s privatnim trenerima i sve bi to moralo biti regulirano. Trebalo bi, dakako, razmisliti i o sklapanju ugovora s nekim osiguravajućim društvom, kako bi se klubovi zaštitili prilikom možebitnih ozljeda igrača, Dinamo je svojedobno imao takve ugovore.
Međutim, najvažnije je svakako zabraniti dodatne treninge na svoju ruku, bez znanja kluba i klupskih trenera. I takve bi klauzule trebalo staviti u ugovore, prekrši li se ta stavka, novčane bi kazne morale biti drastične. Kad već neki igrači nisu svjesni da sami sebi, svojoj karijeri, posljedično dakako, i klubu, koji ih bogato plaća, mogu napraviti golemu štetu tim dodatnim radom bez klupskoga znanja. Gdjekad i nenadoknadivu, na osobnom i klupskom planu...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....