Ne treba biti nogometni genijalac da bi se locirala rak-rana Dinamove momčadi u natjecateljskoj sezoni 2024./25., koja za hrvatskog prvaka aktivno traje skoro tri mjeseca. Bolest se pojavila kod bivšeg trenera Sergeja Jakirovića, koji je nije uspio izliječiti, a nije, eto, još ni njegov nasljednik Nenad Bjelica. Dinamova obrana u ovom je trenutku najpropusnija u skoro sedam zadnjih desetljeća plavog kluba! Prosječno ove sezone, u svim natjecanjima, prima čak 1,59 golova po utakmici, što je najveći prosjek od sezone 1956./57. kad je taj prosjek iznosio čak 1,96 pogodaka po susretu.
I te je sezone Dinamo doživio smjenu trenera na početku prvenstva, Bogdana Cuvaja već u kolovozu naslijedio je Milan Antolković, ali obrana je, kao i sezonu ranije (1,76 primljenih golova po susretu), puštala na sve strane. Ukupno je Dinamo u 26 dvoboja u prvenstvu Jugoslavije primio čak 51 pogodak i u potpuno izjednačenom prvenstvu, s tek četiri boda više od posljednje, 14. Lokomotive, osvojio peto mjesto. Četiri gola Dinamo je primio u dvije utakmice Kupa, ukupno 55 u 28 odigranih utakmica.
Pokušaji nisu urodili plodom
Od početka te neslavne sezone prošlo je 68 godina i nikad se prosjek primljenih pogodaka više nije popeo na tu razinu, sve do, eto, sada. Odigrao je ove sezone Dinamo u prvenstvu, Kupu i Europi 17 utakmica i primio čak 29 pogodaka. U prvih 17 dvoboja prošle sezone Dinamovi vratari po loptu su u mrežu išli 18 puta...
Što god da su pokušavali Jakirović i Bjelica, nije urodilo plodom. Igrao je Dinamo s četvoricom u posljednjem redu, s trojicom odnosno petoricom, no pomoći nije bilo. Društvo stopera koje je predvodio nedvojbeno, barem ove sezone, najbolji među njima, Kevin Theophile-Catherine (11 nastupa), i koje ove sezone još čine Samy Mmaee (11), Maxime Bernauer (10), Raul Torrente (9), a znao im je pomoći i Stefan Ristovski, nisu pronašli rješenje kako zajedno, u bilo kojoj kombinaciji, djelovati na najvišoj razini i pomoći svojim vratarima Ivanu Nevistiću (14 utakmica, 24 primljena gola) i Danijelu Zagorcu (tri utakmice, tri primljena gola). Točnije, to rješenje nisu uspjeli pronaći njihovi treneri. Oni će reći da obrana počinje od napada, ali to dečke iz centralnog dijela posljednje linije nimalo ne amnestira. Jasno, ni njihove trenere.
I kad je bilo dobro, dobro bilo nije. Dinamo je, primjerice, u obje kvalifikacijske utakmice za Ligu prvaka pod Jakirovićem s Qarabagom sačuvao mrežu čistom. Ostvaren je sjajan uspjeh, prema maksimirskoj blagajni tim se trijumfima počelo slijevati 30-ak milijuna eura iz trezora u Nyonu, ali, realno, ostat će vječni misterij kako azerbajdžanski prvak nijednu iz serije fantastičnih prigoda nije uspio pretvoriti u pogodak. Bila je to najava onog što dolazi jer je u sljedećih 11 utakmica Dinamo primio čak 25 golova.
Kulminacija je bio potop u Münchenu, povijesna devetka koja je vrlo lako mogla otići prema dvoznamenkastoj brojci, ali Dinamo je primio i četiri gola u Koprivnici, četiri gola i proteklog vikenda protiv Osijeka, mreža mu se zatresla i kod Banjola u Kupu, a čak i kad se veličala igra Dinamovih braniča, kao protiv Monaca prije četiri tjedna, primljena su dva pogotka. U šest utakmica Bjeličinog mandata ostala je čista u dva dvoboja, protiv Varaždina i RB Salzburga. Činilo se da je u Mozartovom gradu prošlog tjedna pronađen pravi recept, ali bila je to zabluda...
Izjednačenje sezone za zaborav
Ako mislite da je problem u Dinamovom rekordnom primanju pogodaka u eri samostalne Hrvatske, i puno dulje, u devetki protiv Bayerna, onda se varate. Kad bismo izbrisali tu utakmicu, prosjek primljenih golova pao bi na 1,25, što bi bio najveći prosjek primljenih golova od sezone 1985./86. kad je prosječno primao od 1,28 golova. Prosjek primljenih golova Dinama u Europi ove sezone je 2,2 (11 u 5 utakmica, tri čiste mreže), a u SHNL-u 1,36, također tri clean sheeta).
Naravno, daleko je kraj sezone, Dinamovi defenzivci vjerojatno će se malo bolje uigrati i proigrati, spustiti osjetno tu brojku, no kako je krenulo, priča za maksimirsko društvo ne sluti na dobro. Dapače, dugo nije bilo tako loše, čak i po pitanju samog natjecanja imena SuperSport HNL.
Dinamovih 15 primljenih pogodaka u startnih 11 utakmica prvenstva Hrvatske izjednačenje je njegovog rekorda u ligi koja upravo proživljava svoje 34. izdanje. Samo je u jednoj sezoni obrana bila tako propusna i to onoj koju bi svi navijači Modrih najradije izbrisali iz sjećanja. Svoj najlošiji plasman u SHNL-u Dinamo je ostvario u sezoni 2004./05., kada je završio u Ligi za ostanak, popularno nazvanoj "ligi za bedaka", i prvenstvo okončao na sedmom mjestu. I te je sezone Dinamo u prvih 11 kola primio 15 pogodaka, nikad do sada ih nije u tom startnom ligaškom razdoblju primio više.
Ta je sezona posebna i po tome što je u njoj Hajduk osvojio svoj posljednji naslov prvaka Hrvatske, a da tako i ostane, Bjelica će pod hitno morati pronaći rješenje. Dinamovi centralni braniči, koliko god nas dosad, blago rečeno, nisu oduševili svojim predstavama i svima je jasno da ih se nikako ne smije ostavljati na toliko velikom brisanom prostoru kao protiv Osijeka, ipak nisu toliko loši da im suparnici konstantno prave nered u njihovom dvorištu. No curi na sve strane, vrijeme leti i Bjelica ga ima sve manje. Hajduk je na plus sedam, nastavi li Dinamova obrana i dalje funkcionirati na dosadašnji način, bit će ta prednost uskoro i veća...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....