Kakav preokret u samo četiri dana: Poljud gori, Hajduk srušio Dinamo, a u Rijeci otvaraju šampanjac

Piše: Zdravko ReićObjavljeno: 20. ožujak 2016. 15:30

HAJDUK DINAMO 1:0 (Tudor 4')

Sudac: Ante Vučemilović (Osijek)

Hajduk (4-1-4-1): Kalinić – Juranović (od 46. J.Bašić), Šimić, Bilij, Milić – Jefferson – Vlašić, Roguljić (od 28. Kalik ), Sušić , Tudor – Velez .

Dinamo (4-3-2-1): Eduardo - Stojanović, Schildenfeld, Taravel, Musa – Antolić, Machado (od 46. Brekalo), Šovšić (od 61. Matel) – Rog, Ćorić – Henriquez

Hajduk je dobio derbi protiv Dinama, "bijeli" su osvojili tri velika boda, splitska momčad je pobijedila prvi put poslije duge pauze (od 14. rujna 2013., 2-0 za "bijele", oba je gola postigao Mario Pašalić). Omjer je minimalan, ali za Hajduk maksimalan, "bijeli" su tako pomogli da finiš prvenstva postane zanimljiviji. Napokon radost na Poljudu.

Trener Hajduka, Damir Burić, praktično je u nadmetanje poslao momčad iz drugog poluvremena polufinala. To je odmah izgledalo skladnije, bez obzira na to što centarfor Nicolas Velez nikoga nije uvjerio da je "on baš taj koji nam je trebao". U Hajdukovoj momčadi veliku partiju dao je Tino Sušić, igrač plemenita kova, ali i Nikola Vlašić, koji je svojim prodorima zadavao grdne muke protivnicima.

E, to je ipak druga priča, igrači Hajduka napaljeni, žestoki, agresivni i poslije tri minute i 36 sekundi 1-0 za "bijele". Uh, kakvu je loptu odigrao Tino Sušić, s jedne strane na sasvim drugu, u for za Frana Tudora koji se sjurio sam prema Eduardu i prisebno plasirao u mrežu.

Na tribinama doslovno ludilo, odmah u šestoj minuti novi napad Hajduka, sad je Sušić šutirao, precizno, neuhvatljivo za Eduarda, ali je lopta - nevjerojatno - udarila u gredu, odbila se prema mreži, lizala po gol-crti do druge vratnice i onda se vratila u ruke vrataru. Zaista, samo su nebesa spasila Dinamo od nokauta.

Dinamo se doimao obezglavljen, s mukom su se branili, prema napadu nisu uspijevali izaći. Tek u 20. minuti izveli su prvu pitku akciju, tada je baš mirisalo na izjednačenje, ali je Lovre Kalinić odstranio opasnost. Tako su gosti ipak uspostavili ravnotežu.

U nastavku je Zoran Mamić pojačao ofenzivu, od formule 4-3-2-1 "modri" su uvođenjem Josipa Brekala prešli na 4-2-3-1. Ipak, to nije donijelo prevagu gostima, splitska se momčad dobro nosila, pogotovo jer su imali takvu podršku sa sjevera stadiona da su se svi priključili, stvorena je frenetična kulisa. Sve je postajalo jasnije da intenzitet igre Hajduka opada, ipak su izdržali do kraja, obranili prednost s početka iz četvrte minute. Tudor je dao pobjedonosni gol, u 81. minuti iz daljine je pogodio prečku pa je do kraja vladala neizvjesnost. Ipak su "bijeli" trijumfalno dočekali kraj.

Navijači Hajduka su bodrili svoje ljubimce kao u transu, ustrajno i gromko, a prije početka utakmice izvjesili su poruku "Rezultat je trend, ideal je vječan".

KRAJ UTAKMICE

83. minuta - Hajduk je povukao brzu kontru, nakon koje se Sušić ubacio iz drugog plana, ali njegov udarac iz blizine otišao je pored gola

81. minuta - Tudor je pucao s ruba kaznenog prostora, ali greda je spriječila pogodak

75. minuta - Ovog puta pucao je Ćorić s dvadesetak metara, pokušao gađati, ali to je bilo lagan posao za Kalinića

72. minuta - Rog je pucao s desetak metara, a potom se lopta od bloka odbila do Henriqueza, ali lopta je prošla pored gola. Odlična prilika za Dinamo

71. minuta - Pucao je Vlašić s dvadesetak metara, ali to je bio lagan posao za Eduarda

68. minuta - Brekalo je poslao idealnu loptu u kazneni prostor za Schindefelda, ali njegov udarac glavom iz blizine otišao je malo pored lijeve vratnice

58. minuta - Vlašić je dao odličnu povratnu loptu za Veleza, ali njegov udarac otišao je u blok 'modre' obrane. Bila je ovo dobra prilika za Hajduk

56. minuta - Brekalo je bio prilično sebičan u situaciji u kojoj je bolja opcija bila dodavanje, ali njegov udarac otišao je u blok

49. minuta - Pucao je Antolić iz slobodnog udarca s dvadesetak metara, ali lopta je otišla iznad grede

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45' - ponovno velika prilika Dinama i promašaj Roga, koji je u punom trku prsima primirio Antolićev ubačaj s lijeve strane i onda iz voleja pucao preko gola.

43' - stanka zbog ozljede. Juranović je napustio igru nakon jednog nezgodnog sudara s igračem Dinama

40' - velika prilika Dinama! Što je sada Rog čekao nikome nije jasno! Imao je otvoren šut s desetak metara pred Kalinićem, ali je pričekao da mu igrači Hajduka uđu u blok.

37 ' - zamalo 2:0 za Hajduk! Nakon dobre akcije HBijelih na rubu šesnaesterca, lopta je došla do Sušića koji iz okreta puca uz samu stativu

35' - strašan udarac Kalika! Opalio je Australac hrvatskog porijekla punom snagom jednu obijenu loptu s tridesetak metara, a prozujalo je tik uz lijevu Eduardovu vratnicu uz veliki uzdah s tribina

32' - lukava akcija Dinama po desnoj strani. Stojanović i Henriquez su zamijenili mjesta, Čileanac je asistirao Slovencu s boka, a ovaj s desetak metara pucao u blok

28 ' - prisiljen je Burić na prvu zamjenu - izlazi ozlijeđeni Roguljić, a ulazi Kalik koji bi trebao pojačati sredinu veznog reda

27' - stisnuo je sada Dinamo. Machado je izveo slobodni udarac s 30 metara, ali Kalinić je skinuo loptu Taravelu 's glave'

25' - prekrasna akcija Dinama. Sve raspoloženiji Ćorić i Rog probili su obranu Hajduka, ali Rog je s 15-ak metara pucao preko gola.

20' - velika šansa Dinama nakon gužve u šesnaestercu. Modri su sada nakratko uspjeli sabiti Bijele u kazneni prostor, pucao je Rog, ali Kalinić uz pomoć cijele obrane brani. Ponovno je zapravo presudila velika borbenost današnjeg Hajduka, neprepoznatljivo dobrog u odnosu na kup utakmicu

15' - bolji je Hajduk u prvih 15 minuta, jurišaju Bijeli u kontre i stvaraju probleme uspavanom Dinamu koji nakon prilike u 54. sekundi nije ozbiljnije zaprijetio Kaliniću

6' - KAKVA PRILIKA HAJDUKA! Trebalo je već biti 2:0, ali se lopta nakon udarca Vlašića s 15-ak metara odbila od jedne vratnice u drugu iza leđa nemoćnom Eduardu i vratila u ruke Dinamovom vrataru! Nevjerojatna scena!

4' - GOOOL! Hajduk vodi 1:0! Sušić je sjajno proigrao usamljenog Tudora koji se provukao kroz cijelu Dinamovu polovicu, izbio pred Eduarda i pogodio za vodstvo Bijelih! Katastrofalan propust modre obrane.

2' - uzvratio je na drugoj strani brzom kontrom Velez, ali otklonila je opasnost obrana Dinama

1' - počeo je veliki derbi i odmah velika prilika za Dinamo! Već u 54 sekundi Modri su izigrali obranu Hajduka, pucao je Musa s ruba kaznenog prostora, ali obranio je Kalinić

Derbi je, nažalot, opet imao ružnu uvertiru, ali nakon međusobnog sukoba Bad Blue Boysa i paljenja automobila zagrebačkih registracija u Splitu, vrijeme je za nogomet.

Objavljeni su sastavi za veliki derbi, a sve je osim izostanka Hodžića po najavama. Dinamo će u napadu predvoditi Henriquez, a Hajduk Argentinac Velez. Hoće li se ponoviti crni scenarij za Hajduk otprije četiri dana u Kupu vidjet ćemo uskoro.

21. rujan 2024 08:25