ZASLUŽENA POBJEDA

HAJDUK - SPLIT 2:1 Hajduk na Poljudu sredio Split u velikom derbiju Svetog Duje!

Piše: Tomislav JuranovićObjavljeno: 07. prosinac 2014. 12:55

Realno, očekivalo se više od pet tisuća ljudi koji su svratili na Poljud kako bi svjedočili gradskom derbiju, na stadion koji je "pod ključem" bio puna tri mjeseca. S obzirom na prošlotjedni protest na Rivi, dojam je bio da će i sraz sa Splitom poslužiti kao nastavak "iznošenja argumenata" protiv aktulane vrhuške hrvatskog nogometa.

To se nije dogodilo, no dogodilo se ono što je trener Hajduka priželjkivao: Tudorova momčad nalazila se u lošoj seriji rezultata i protiv gradskog rivala je (imperativno) tražila pobjedu s kojom bi prema kraju jeseni krenula s čvrstoga trećeg mjesta. Splitovci su pak željeli puhnuti za ovratnik Bijelima i stvoriti im pritisak oko trećeg mjesta. Crvenima, međutim, namjere nisu pošle za rukom, Hajduk je ostao neprikosnoveni vladar nogometnog Splita, pobijedivši Split sa 2:1.

Domaćin je odmah krenuo autoritativno (Vlašić i Gotal u 4. minuti), a onda je u 12. minuti i poveo sretno, spretno, ali i zasluženo s obzirom na viđeno na travnjaku. No ni to nije prenulo šokirane Crvene, koji su i dalje u čudu gledali kako hajdukovci nižu prilike; već u sljedećoj minuti, primjerice, Gotal petom proigrava Caktaša, čiji udarac s ruba kaznenog udarca Zagorac efektno odbija u korner. Bila je to, međutim, samo najava novog naleta Bijelih, drugog pogotka koji je ujedno i dokaz smušenosti gostujuće obrane koja se nije znala nositi s razigranim i goropadnim domaćinom.

Tek sredinom prvoga dijela Split je došao k sebi, pribrao se i krenuo sporadično prijetiti, uglavnom nošen ambicijama neugodnog Sokola Cikalleshija koji, međutim, nije imao adekvatno raspoloženog suigrača...

Nastavak utakmice nije donio promjene, sve do 62. minute i dalje su momci s Poljuda nizali prilike, utakmicu je konačno mogao prelomiti Caktaš, no u tri (polu)prilike ipak nije uspio probiti Zagorca. Sve je to, jasno, moralo rezultirati promjenom odnosa, pa je od 62. minute i nove Cikalleshijeve propuštene, a zapravo pročitane prilike, Split preuzeo igru, što je Crvenima donijelo nadu 20 minuta prije kraja, premda ostaje vidjeti je li riječ o pasivnom zaleđu, s obzirom da je nekoliko Jukićevih suigrača Kaliniću smanjilo kut gledanja.

To, ipak, na kraju nije donijelo nikakve veće promjene, Split izuzev smanjenja rezultata nije uspio kreirati novu pravu priliku za potpuni povratak u utakmicu i uzimanje vrijednog boda. Štoviše, Hajduk je bio taj koji je preko Bencuna u dva navrata, Milevskog ali i mladog Balića u sam smiraj susreta nakon sjajnog prodora Sušića još jednom mogao riješiti utakmicu. Bencun je pogotovo u drugom pokušaju imao čistu mat situaciju, a Ukrajinac je nakon kornera vješto glavom gađao - malo pokraj vratnice. Hajduku je definitivno bio mnogo bolji takmac i zasluženo je slavio, no svi ti propušteni ziceri Bijelima su se lako mogli osvetiti. Ovoga puta, po sreću Bijelih, nisu. No jednom hoće, sigurno hoće...

HAJDUK - RNK SPLIT 2:1 (Ibriks a.g 6', Milić 16' / Jukić 69')

HAJDUK: Kalinić 6 - Nižić 6,5, Bradarić 6,5, Milić 7, Vuković 6, Mikanović 6,5, Sušić 7, Caktaš 5,5 (od 77. Balić) - Kouassi 6, Vlašić 6,5 (od 68. Milevskij 6,5), Gotal 6 (od 62. Bencun 5).

RIJEKA: Zagorac 6 - Ibriks 5 (od 46. Radotić 5,5), Galović 5, Glumac 5, Rugašević 5,5, Vidović 5 (od 61. Jukić 7), Vojnović 6, Bagarić 5,5 (od 70. Belle -), Rog 5, Glavina 5,5, Cikalleshi 6,5

HAJDUK - RNK SPLIT 2:1 (Ibriks a.g 6', Milić 16' / Jukić )

KRAJ UTAKMICE

89. minuta - Sušić je nanizao nekoliko igrača Splita i potom dao povratnu loptu za Balića, ali njegovu udarac iz blizine otišao je pored gola

82. minuta - Odlična akcija Hajduka! Kouassi je dao za Milevskog koji petom ostavlja za Bencuna, ali njegov udarac s desetak metara u posljednji trenutak blokira Glavina

72. minuta - Ponovno je u redovima Hajduka Milić bio najviši u skoku, ali njegov udarac glavom otišao je iznad grede

GOOL 69. minuta - Nakon kornera obrana Hajduka izbacila je loptu van kaznenog prosotra, a isprve je potom opalio Jukić i pogodio za smanjenje zaostatka Splita na Poljudu

56. minuta - Sušić je dao na lijevu stranu za Caktaša, a ovaj je potom pokušao iskosa s desetak metara prebaciti Zagorca, ali lopta je i u ovom slučaju otišla pored gola

55. minuta - Caktaš je zapucao iz slobodnog udarca s dvadesetak metara, ali lopta je prošla malo pored desne vratnice

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

36. minuta - Mikanović je odlično probio desnu stranu, uputio oštar centaršut, ali obrana Hajduka u posljednji trenutak izbija loptu ispred Caktaša

28. minuta - Caktaš je pucao s jedanaest metara iz okreta, ali udarac je bio slab i neprecizan

GOOL 16. minuta - Nakon udarca iz kuta Milić je neometan pucao glavom s desetak metara i poslao loptu u mrežu za povećanje vodstva

7. minuta - Gotal je dodao petom za Caktaša koji puca s ruba keznenog prostora, ali ZAgorac brani

GOOL 6. minuta - Sreća za Hajduk! Nižić je pokušao centrirati, a lopta se potom odbila od Ibriksa i prevarila vratara Zagorca za vodstvo HAaduka

4. minuta - Nakon izvedenog kornera, Vlašićje petom dodao do Gotala koji s desetak metara puca iz okreta, ali lopta je otišla iznad grede

1. minuta - Utakmica je počela!

22. rujan 2024 09:53