Zajedno s ''vatrenima'' u legendu je otišao i njihov sustav igre: 3-5-2. Već je i Ćiro Blažević pri kraju svoje izborničke ere zagovarao obranu s četvoricom igrača u liniji. ''Obrambeni kvartet'' preferirali su svi kasniji izbornici, piše Slobodna Dalmacija.
No, bilo je i sporadičnih pokušaja da se način igre ''vatrenih'' revitalizira... Srodnu inačicu Ćirine formacije upražnjavao je najčešće Cico Kranjčar. Njegove su momčadi povremeno igrale u rasporedu: 3-4-1-2. Slaven Bilić isprobao je sustav 3-5-2 u prijateljskom ogledu s Belgijom (u ožujku 2010.). Jedno poluvrijeme. S tri stopera (bez libera) hrvatska je reprezentacija zaigrala u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Brazilu. Izbornik Igor Štimac upotrijebio je 3-5-2 u utakmici protiv Walesa, u Swanseaju. Nije ga više rabio...
Prijateljski ogled s Izraelom u Osijeku, aktualni je izbornik Ante Čačić iskoristio za taktičku reminiscenciju na Ćirine dane. Prvih 45 minuta reprezentacija je odigrala u formaciji: 3-5-2.
- Meni, koji sam izmislio 3-5-2, to je izgledalo nekako konzervativno. Zastarjelo. S Dinamom sam još 1982. igrao na taj način. Međutim evolucijom igre dokučio sam da sistem, kao takav, u nogometu ne postoji. Sistem podrazumijeva da svaki faktor bude na svom mjestu. Sistem sputava slobodu kretanja. A upravo inventivna sloboda u igri stvorila je mit o ''vatrenima'' - govori Ćiro Blažević.
Izbornik, uz kojega se veže famozni raspored igrača na terenu (3-5-2) nije impresioniran viđenim u Gradskom vrtu.
- Igra, koju sam zagovarao u izborničkim danima podrazumijevala je permanentnu transformaciju, regrupaciju i dupliranje bokova. Ništa od toga nisam vidio. Zato mi se čini da je 3-5-2 danas konzervativan način igre.
Strategija igre i formacija na terenu podređuje se igračima, koje trener ima na dispoziciji. Ima li Čačić uopće ''materijala'' za 3-5-2?
- Svaki način igre potrebno je uvježbavati. Po načelu - ''objasni, demonstriraj, repetiraj''. Imamo inteligentne igrače, koji mogu igrati sve formacije, ali situacija na tabli najčešće nije ona - na terenu. Na primjeru Srne vidljivo je kako nije jednostavno igrati 3-5-2. Ali, za mene, problem nije bio Srna već kompletna igra hrvatske reprezentacije.
Upravo po lijevom krilu, Izraelci su često duplirali Srnu. Istovremeno, po desnoj strani bili su inertni i bezopasni. Stoga, nakon osječke utakmice Čačić nema odgovor na bitno pitanje: kako u 3-5-2 funkcionira Perišić (u defenzivnom segmentu)? Koliko uopće za konkretniji zaključak može biti mjerodavan prijateljski ogled protiv oslabljenog Izraela, 67. reprezentacije na svijetu?
- Objektivno, taj Izrael pokazao se kao skromna momčad. Više sam ih doživio kao ekskurziju, koja je došla malo u Hrvatsku, na izlet. Da obiđe Jasenovac i usput odigra prijateljsku utakmicu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....