EUROPSKA LIGA

Dnjipro i Fiorentina osigurali prolaz, Srđan Lakić strijelac u porazu Eintrachta

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 07. studeni 2013. 22:36

U skupini E Europa lige tijekom utakmica 4. kola zapažene su uloge , negativne i pozitivne, imala dvojica hrvatskih nogometaša.

Mario Budimir, inače član Apoela iz Nicosije, zaradio je crveni karton (50. minuta) na ogledu u kojem je njegova momčad s 2-1 pobijedila Bordeaux. Budimir je isključen zbog međusobnog naguravanja sa suparničkim igračem N'Guemom, koji je također prijevremeno krenuo put svlačionice.

Portugalac Nuno Morais je u 55. minuti zabio pogodak za tri domaća boda, a recimo da je u gostujućem dresu svih 90 minuta odradio potencijalni hrvatski reprezentativac Gregory Sertic. S ova tri boda je Apoel ujedno preskočio Bordeaux na ljestvici i došao na treće mjesto.

Eintracht iz Frankfurta je imao savršeni niz od tri pobjede do ovog četvrtka kada je izgubio u Tel Avivu od Maccabija 4-2.

Eintracht je gubio 3-0, ali se s dva brza pogotka (Lakić u 64. i Meier u 67. iz jedanaesterca) vratio u igru. No, do izjednačenja nije došlo već je Zahavi u nadoknadi postavio konačnih 4-2. Te su se dvije momčadi odvojile od pratnje na ljestvici.

Za Lakića je to bio prvi pogodak nakon početka listopada kada je također poentirao u ogledu Europa lige. Tada je postigao jedan pogodak u pobjedi svoje momčadi 3-0 kod Apoela.

U skupini E je i dalje savršena Fiorentina koja je dobila i četvrtu utakmicu. Toskanska je momčad gubila u Rumunjskoj od Panduriija sve do 86. minute, ali su tada Ryder i Borja Valero okrenuli na 2-1 za Fiorentinu. U sastavu gostiju nije bilo Ante Rebića.

Nikola Kalinić je odigrao svih 90 minuta za Dnjipro koji je bez većih problema doma svladao Pacos Ferreiru 2-0. Fiorentina i Dnjipro su osigurali prolaz dalje.

U skupini D je prolaz dalje izborila ruska momčad Rubina. Na domaćem je terenu Rubin pobijedio engleskog drugoligaša Wigana 1-0, a strijelac jedinog pogotka bio je Oleg Kuzmin. Jedan je pogodak odlučio i pobjednika u drugom ogledu u kojem je Zulte Waregem slavio kod Maribora. Postigao ga je mlađi brat Hazard, 20-godišnji Thorgan, iz penala. Recimo da je za domaćina do 78. minute igrao hrvatski nogometaš Dejan Mezga.

Nogometaši Valencije osigurali su plasman u drugi krug Europa lige, nakon što su u 4. kolu A skupine slavili u gostima kod St. Gallena s 3-2.

Iako je domaćin do 76. minute vodio s 2-1, Piatti je tada svojim drugim pogotkom na utakmici poravnao rezultat, a pobjedu i prolaz dalje ''šišmišima'' je osigurao Canales u 86. minuti. Hrvatski nogometaš Ivan Martić odigrao je svih 90 minuta u domaćem sastavu.

U drugoj utakmici skupine, Swansea je bio milimetar do drugog kruga na gostovanju kod Kubana u Krasnodaru. Bony je u 9. minute doveo goste u vodstvo, a konačnih 1-1 postavio je Balde u drugoj minuti sudačke nadoknade. Swansea je svejedno vrlo blizu prolaska u idući krug, jer na drugom mjestu ima pet bodova više od trećeg St. Gallena.

U C skupini je Salzburg do četvrte uzastopne pobjede stigao na gostovanju kod Standrada u Liegeu 3-1, dok je u skandinavskom srazu danski Esbjerg kao domaćin svladao švedski Elfsborg s 1-0.

Dalje iz ove skupine idu Salzburg i Esbjerg.

Nogometaši Tottenhama ostvarili su i četvrtu uzastopnu pobjedu u Europa ligi. U ogledu 4. kola K skupine, svladali su na svom White Hart Laneu Šerif s 2-1, čime su osigurali prolazak u daljnje natjecanje dvije runde prije kraja nadmetanja po skupinama.

Lamela u 60. minuti i Defoe u 67. iz kaznenog udarca bili su strijelci za ''spurse'', dok je poraz gostiju samo ublažio Isa golom u 72. minuti.

Daljenjem prolasku iz ove skupine sasvim se približio i Anži, koji je u gostima svladao norveški Tromsø pogotkom kojeg je Mkrtčjan postigao u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Anži na drugom mjestu ima pet bodova više od trećeg Šerifa.

U skupini J, Trabzonspor je u Varšavi slavio 2-0 kod Legije, koja je i dalje bez i jednog osvojenog boda, dok je Lazio u Rimu na krilima dvostrukog strijelca Sergija Floccarija pobijedio Apollon Limassol s 2-1. Trabzonspor s 10 bodova i Lazio s 8 blizu su prolaska u drugi krug, koji jednom od ta dva kluba još može ugroziti Apollon s 4 boda.

U skupini L je AZ Alkmaar kao domaćin svladao Šahter Karagandi 1-0, dok su Maccabi Haifa i PAOK odigrali 0-0. AZ Alkmaar i PAOK imaju po 8 bodova, a Maccabi Haifa i Šahter po 2.

Nogometaši Seville nisu uspjeli pobijediti Liberec u ogledu 4. kola skupine H Europa lige, čime bi osigurali i teoretski prolaz dalje.

No, i postignuti remi (1-1) Sevilli otvara prilično širom vrata prolaska dalje, kao i Liberecu. Te dvije momčadi vode na ljestvici sa osam i šest bodova, dok slijede Freiburg s tri i Estoril s dva. Ove dvije potonje momčadi su na portugalskom tlu odigrali također neodlučeno, ali bez golova.

Sevilla je vodila protiv Libereca pogotkom Argentinca Diega Perottija od 29. minute i bila je bolja na terenu. No, u nastavku je Liberec zaigrao još odlučnije, te je izjednačio preko Davida Pavelke u 71. minuti. Za goste je cijelu utakmicu odigrao Renato Kelić, dok je kapetan Seville Ivan Rakitić na travnjak ušao u 69. minuti.

U skupini G ljestvicu predvode Genk i kijevski Dinamo sa osam i sedam bodova, te je vrlo vjerojatno da će te dvije momčadi proći dalje, budući da su bečki Rapid i Thun zasad skupili po tri boda.

Dinamo je u gostima pobijedio Thun s 2-0 iako je već u 17. minuti ostao s igračem manje (Mbokani crveni karton). No, malo su mu pomagali i domaći igrači (autogol Schenkela u 29. za 1-0), a sudbinu domaćina je zapečatio Jarmolenko golom u 69. minuti. Hrvatski dvojac Ognjen Vukojević i Domagoj Vida ušao je za Dinamo u igru u drugom dijelu, a Vukojević je dobio i žuti karton.

U drugom ogledu večeri Rapid i Genk su u Beču odigrali 2-2, a spomenimo kako je Amerikanac Terrence Boyd zabio oba gola za Bečane. No, bilo je to dovoljno samo za bod..

Europa liga, 4. kolo:

Skupina A:

Kuban Krasnodar – Swansea 1-1 (Balde 90+2 / Bony 9)

St. Gallen – Valencia 2-3 (Besle 37, Karanović 66 / Piatti 30, 76, Canales 86)

Redoslijed: 1. Valencia 9, 2. Swansea 8, 3. St. Gallen 3, 4. Kuban 2

Skupina C:

Esbjerg – Elfsborg 1-0 (Rohden 71 – ag)

Standard Liege – Salzburg 1-3 (M'Poku 55 / Švento 42, Kampl 45+1, Alan 58)

Redoslijed: 1. Salzburg 12, 2. Esbjerg 9, 3. Standard Liege 1, Elfsborg 1

skupina D

Rubin - Wigan 1-0 (Kuzmin 23)

Maribor - Zulte Waregem 0-1 (Hazard 29-11m)

Redoslijed: 1. Rubin 10, 2. Wigan 5, 3. Zulte Waregem 4, 4. Maribor 3.

skupina E

Dnjipro - Pacos Ferreia 2-0 (Matheus 44, Konopljanka 67)

Pandurii - Fiorentina 1-2 (Eric 32 / Ryder 86, Borja Valero 90)

Redoslijed: 1. Fiorentina 12, 2. Dnjipro 9, 3. Pandurii 1, 4. Pacos Ferreira 1.

skupina F

Apoel Nicosia - Bordeaux 2-1 (Alexandrou 13, Nuno Morais 55 / Sane 45)

Maccabi Tel Aviv - Eintracht Frankfurt 4-2 (Zahavi 15, 90+3-11m, Itzhaki 30, 35 / Lakić 64, Meier 67-11m)

Redoslijed: 1. Eintracht 9, 2. Maccabi Tel Aviv 7, 3. Apoel 4, 4. Bordeaux 3.